سفر با خلبانان چپ‌ دست چه خطرهایی برای مسافران دارد؟

تعداد خلبانان چپ‌دست، فراتر از تصور ما است. فقط حدود 10 درصد از جمعیت کره زمین چپ‌دست هستند، اما جای تعجب دارد که درصد خیلی بیش‌تری به نسبت این عدد، خلبان چپ‌دست وجود دارد. حدود 40 درصد جمعیت خلبانان را، چپ‌دست‌ها تشکیل می‌دهند. این نسبت نامتناسب سوالی را ایجاد می‌کند که "آیا راست‌دست‌ها و چپ‌دست‌ها با چالش‌های مشابهی روبه‌رو هستند؟ "22 مرداد روز جهانی چپ‌دست‌ها است، به همین بهانه می‌خواهیم به موضوع چالش‌های خلبانان چپ‌دست بپردازیم.

زندگی در جهان راست‌دست‌ها

بسیاری از وسایل به‌صورتی طراحی شده‌اند که راست‌دست‌ها برای استفاده از آن‌ها راحت‌تر هستند، مثل: سوراخ‌ دسته‌های قیچی، دکمه شاتر دوربین و دنده ماشین که استفاده راست‌دست‌ها از این وسایل راحت‌تر است. بیشتر چپ‌دست‌ها ادعا می‌کنند توانایی استفاده از هر دودست را دارند، زیرا یاد گرفته‌اند با زندگی در دنیای راست‌دست‌ها تطبیق پیدا کنند. زمانی که بحث از پرواز با هواپیما به میان می‎آید، خلبانان چپ‌دست، بیان می‌کنند که این موضوع نیز، مشابه سایر موارد است. خلبانان با آموزش‌های دقیقی که می‌بینند، از هر دودست برای هدایت هواپیما استفاده می‌کنند. تاریخ نشان داده که برخی از خلبانان مشهور فضانوردان تاریخ مانند: باز آلدرین (فضانورد آپولو 11)، چپ‌دست بوده‌اند. پس می‎توان گفت که از نظر ایمنی پرواز نمی‎توان تفاوتی بین خلبانان راست دست، و چپ‌ دست قایل بود.

نیاز به هر دودست برای کنترل هواپیما

اگر تجربه پرواز با هواپیما را داشته باشید، حتما می‌دانید که در قسمت اتاقک، دو خلبان وجود دارد، یک کاپیتان و یک کمک خلبان. وقتی خلبانان تمرین را شروع می‌کنند، در سمت چپ صندلی خلبان به همراه فرمان هواپیما می‌نشینند، اهرم گاز نیز سمت راست آن‌ها قرار دارد. درنتیجه خلبانان باید توانایی هدایت هواپیما از هر دو سمت را داشته باشند.

یادداشت‌برداری در هنگام پرواز

یکی از مشکلات خلبانان چپ‌دست، یادداشت‌برداری هنگام پرواز است. آن‌ها در صورت نیاز به‌راحتی با دست دیگر عمل می‌کنند. به نظر خلبانان چپ‌دست، یادگیری کنترل هواپیما یا اهرم گاز با دست مخالف، آسان‌تر از یادگیری توانایی نوشتن با دست مخالف است.

پس می‎توان شک نداشت که سفر با خلبانان چپ‌ دست نه تنها مشکلی برایتان پیش نمی‎آورد، بلکه به دلیل کنترل عجیبی که آن‎ها در کار با هر دو دستشان دارند، شاید حتی ایمن‎تر نیز هست! البته شاید!

منبع: لست سکند

2121

کد خبر 1291792

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =