گنبد علویان، میراث سبز، عظیم و زیبای همدان!

سفر به همدان سفر به تاریخ است، شهری با قدمتی ۳ هزار ساله که انگار هر قسمت آن برگی از یک دوره‌ی تاریخی است. در بین این همه جاذبه‌ی تاریخی، پیشنهاد این بار ما سفر به شاهکار معماری بعد از اسلام در همدان است. پیشنهاد ما به شما گنبد علویان است. گنبدی که معماری و گچ‌بری‌های آن نمایانگر معماری دوره‌ی سلجوقیان است و جزئیات هنرمندانه‌ی آن شما را وادار به تحسین می کند.

بر اساس شواهد، این بنا از یادمانهای متعلق به اواخر دوره سلجوقیان در قرن ششم هجری است که توسط خاندان علویان در ابتدا به عنوان مسجد احداث شد و در گذر زمان با ایجاد سردابی در زیر زمین به مقبره آن خاندان تبدیل گردید.

این بنا در قرن ۶ هجری و اواخر دوره سلجوقیان به عنوان مسجد برای اقامه نماز توسط خاندان علویان ساخته شد. این بنا در گذشته گنبدی داشته است که به علت بافت فرسوده، فرو ریخته، هرچند که دیواره‌های آن کاملا سالم و دست نخورده باقی مانده است. دو نفر از خاندان علویان در این گنبد دفن هستند و ارادت و علاقه مردم به سادات باعث شده که آن را گنبد علویان بنامند. این گنبد بنایی چهارضلعی دارد و در گوشه‌های آن لبه‌های ستاره‌ای شکل خواهید دید. برای رسیدن به درب ورودی مقبره باید از ۹ پله بالا بروید تا به بالای سکو برسید. دور این بنا توسط سازمان میراث فرهنگی، حصارکشی شده تا به خوبی از آن محافظت شود.

امیدواریم شما هم روزی به همدان رفته و از این بنای عظیم و زیبا، دیدن کنید.

 منبع : لست سکند

۲۱۲۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1295038

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =