معابد عجیبی در چین که در ارتفاع ۲۲۵۰ متری از سطح دریا ساخته شده‌ اند

در ارتفاعات کوه‌های وولینگ چین می‌توان دو معبد بودائی را مشاهده کرد. این عبادتگاه‌ها روی قله کوه فانجینگشان که بلندترین قله‌ی این رشته‌کوه است، قرار گرفته‌اند و برای رسیدن به آن‌ها باید از ۸۸۸۸ پله بالا رفت. ساختار آن‌ها پایبندی مستحکم بودائی‌های چینی به ایمان و باورهایشان را نشان می‌دهد؛ بودائی‌هایی که کوه فانجینگشان را مقدس می‌دانند.

این منطقه که با نام منطقه کوه فانجینگ نیز شناخته می‌شود، در سال ۲۰۱۸ وارد فهرست میراث‌های جهانی یونسکو شد و در محدوده‌ی طبیعی محافظت‌شده‌ی ملی فانجینگشان در استان گویژو واقع شده است. این ناحیه در آیین بودا اهمیت بسیاری یافته است، زیرا پیروان این آیین باور دارند که این منطقه بودیماندا یا «محل درخشش فکری» میتریای بودا بوده است. این معابد پس از ساخته‌ شدن جاده زانکی جهت تسهیل انتقال مصالح در حدود سال ۷۰۰ میلادی روی این رشته‌کوه ساخته شدند.

در دوره حکومت سلسله مینگ ساخت‌ و ساز در فانجینگشان به اوج خود رسید؛ طی این دوره، حدود ۵۰ معبد بودائی ساخته شدند تا زائران متدین برای بازدید از این منطقه‌ی مقدس به‌ سوی آن‌ها حرکت کنند. البته بیشتر این معابد تاکنون تخریب شده‌اند، اما هنوز تعداد زیادی اثر معماری دست‌نخورده برای بازدید وجود دارد. در حال حاضر این منطقه هم برای بودائی‌ها و هم گردشگران معمولی که می‌خواهند در مکانی با منظره‌ای حیرت‌انگیز نوشیدنی خود را میل کنند، مقصد محبوبی به شمار می‌رود.

از نظر بسیاری از افراد، هیچ منظره‌ای در جهان از منظره‌ای که می‌توان از قله طلایی با ابرهای سرخ مشاهده کرد، بهتر نیست. معبد بودا و معبد میتریا در این قله و در ارتفاع ۲۳۳۶ متری سطح دریا ساخته شده‌اند. بین این دو معبد که به نوعی خواهر یکدیگر محسوب می‌شوند، یک گردنه وجود دارد و بازدیدکنندگان از طریق یک پل سنگی باریک از یکی از این معبدها به‌سوی دیگری می‌روند. حدود ۴ ساعت طول می‌کشد تا ۹۰۰۰ پله را طی کنید و به معابد برسید، البته در طول مسیر استراحتگاه‌هایی به همراه بوفه ساخته شده‌اند. یک راه دیگر برای رسیدن به معابد استفاده از یک تراموای برقی است که شما را به سنگ قارچ می‌رساند. این آرایش سنگی عجیب که نزدیک به رأس کوه فانجینگ قرار گرفته است، شما را کمی با طبیعت ماقبل تاریخی منطقه نیز آشنا می‌کند.

گرچه قله طلایی بسیار شگفت‌انگیز است، اما تنها یکی از سه قله فانجینگشان به شمار می‌رود. فانجینگ منظره شگفت‌انگیزی دارد، بنابراین تعجب‌برانگیز نیست که نام آن، خلاصه‌ شده‌ی عبارت فانتیان جینگتو به معنی «سرزمین پاک برهما» می‌باشد. برهما یکی از چهار پادشاه آسمانی در آیین بوداست و البته که این محیط عجیب و زیبا شایسته‌ی یک پادشاه است.

از آنجایی‌که فانجینگشان سال‌هاست که نسبتاً خلوت و دور افتاده مانده است، تنوع زیستی گسترده‌ای دارد. ارتفاع نقاط مختلف آن از ۵۰۰ متر تا ۲۵۷۰ متر بالاتر از سطح دریا می‌باشد و سکونتگاه بیش از ۲۰۰۰ گونه گیاهی بومی و صدها گونه حیوانی در معرض خطر به شمار می‌رود. درواقع برخی از گونه‌های زیستی این منطقه مربوط به دوره سوم زمین‌شناسی (بین ۶۶ میلیون و ۲ میلیون سال پیش) هستند.

گرچه محبوبیت این مکان پس از ثبت شدن در فهرست میراث‌های جهانی یونسکو افزایش یافته است، اما هنوز موقعیت مکانی آن به‌ دور از اجتماعات انسانی است. این امر باعث می‌شود که حتی باوجود افزایش میزان گردشگری در منطقه، تداوم اکوسیستم آن با مشکل مواجه نگردد. این روزها هم زائران و هم گردشگران معمولی به این مکان می‌آیند تا از مناظر زیبای این بهره ببرند.

باهم به تماشای تصاویری زیبا و دیدنی از این معابد می‌نشینیم، تصاویری که بیشتر شبیه به رویا هستند تا واقعیت، اما حقیقت دارند!

منبع: لست سکند

۲۱۲۱

کد خبر 1295305

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =