ربیعی:فروش نفت و در دست بودن پول آن برای ایران اولویت است

سخنگوی دولت درباره تصمیم ایران برای گام سوم کاهش تعهدات برجامی گفت: اجازه دهید نوع اقدام را اعلام نکنیم. البته تصمیم محکمی در نظر گرفته شده است، اما تا روز آخر منتظر خواهیم ماند.

به گزارش خبرآنلاین، علی ربیعی سخنگوی دولت صبح امروز در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه گفت: همه ما با آواهای ماه محرم بزرگ شدیم و درس زندگی اجتماعی و سیاسی گرفتیم. انقلاب اسلامی ریشه در عاشورا داشته و در مقاطع حساس تاریخی کشورمان با همین روش ایستادگی کرد و امروز نام امام حسین پس از قرن ها زنده است. 

سخنگوی دولت تصریح کرد: بی شک امروز هم در شرایط فعلی روش کربلا همراه با اخلاق و درس ایستادگی در مقابل زور خارجی و مهربانی داخلی درس آموزی زیادی برای ما دارد.

ادامه اظهارات وی را به نقل از خبرگزاری‌ها بخوانید؛

* {با اشاره به تحرکات دستگاه دیپلماسی در هفته گذشته}: یکی از مباحث جدی ما با مکرون و اتحادیه اروپا بوده است. در صورت پایبندی آنان جمهوری اسلامی به برجام باز خواهد گشت. استراتژی ما تعهد در مقابل تعهد است، خوشبختانه در بسیاری موارد دیدگاه ها به هم نزدیک شده است.

* {با اشاره به سفر عراقچی به همراه نمایندگان وزارت نفت و بانک مرکزی به فرانسه}: فروش نفت و در دست بودن پولی که باید به ایران بدهند دو موضوع اصلی است. در بین اروپایی ها درموضوع انتقال پول اجماع وجود دارد اما  برای انتقال پول حتما نیازمند هماهنگی های بیش‌تر هستند، اساس، گفت‌وگو در این زمینه است، در قبال  اجرای برجام از سوی آنها ، اولین قدم ما این است که گام سوم را اجرا نمی‌کنیم، اگر برگردند به شرایط طبیعی ما هم به شرایط طبیعی بر می‌گردیم. برگردند به قبل پدیده از ترامپیست ما هم بر می‌گردیم.

* سفر ظریف به مسکو هم در همین راستا است در زمینه تعهدات تجاری با روسیه به گفت‌وگو خواهیم نشست. علاوه بر حوزه های اقتصادی در مورد فعالیت های جدید سیاسی نیز صحبت خواهیم کرد. جناب آقای ماهاتیر محمد به ایران خواهند آمد. خوشبختانه ژاپنی ها هم تمایلات را برای کار در سطح بهتری را دنبال کردند.

* نه تنها منزوی نشدیم، خوشبختانه وضعیت رو به جلو هم داشته و حرکت می کنیم. کماکان استراتژی ما تعهد مقابل تعهد است. در این صورت گام سوم را متوقف می‌کنیم. هرچه به تعهدات کامل برجامی نزدیک شویم، ما هم به آنچه تعهد داشتیم نزدیک می شویم.

*با استنباد به مفاد برجام کاهش تعهدات خود به برجام را اعلام کردیم، تعهدات را کم نکردیم که برجام را از بین ببریم. برای بازگشت طرف برجامی به تعهدات خود، این سیاست را اتخاذ کردیم. اروپا قادر به اجرای تعهداتش نباشد منطقی نیست ما پایبند باشیم. تا روز جمعه فرصت ما برای گام سوم است. اینکه به سمت گام سوم حرکت نکنیم به واکنش طرف اروپایی ربط دارد. مشروط به میزان رضایت ایران از رفتار اروپا حتی میزان بازنگری در سایر موارد هم وجود دارد.

* {در ارتباط با گام سوم در برجام}: درست تا روز آخر منتظر خواهیم ماند و متناسب با آن تصمیم خود را خواهیم گرفت. اجازه دهید نوع اقدام را الان اعلام نکنیم. البته تصمیم محکمی در نظر گرفته شده است اما تا روز آخر منتظر خواهیم ماند.

* موضوع بخشی از تمام ملاقات‌های خارجی ما را برجام تشکیل می دهد. مسکو برای ما قابل اهمیت است. نقش مسکو در منطقه حائز اهمیت است. هم آقای ظریف و هم آقای اردکانیان حضور دارند تا در عرصه دیپلماتیک و تجاری گفت و گوها صورت بگیرد.

* کماکان سیاست‌های رفع موانع تولید را ادامه می‌دهیم؛  دیروز تصمیم مهمی در راستای برنامه های مسکن دولت اتخاذ کردیم. پنج هزار میلیارد تومان به منابع بخش مسکن اضافه کردیم. این مورد به صورت وام، تکمیل مسکن مهر و سیاست های حمایتی مسکن دولت خواهد بود.

* علاوه بر این هزارو پانصد میلیارد تومان از محل دارایی دولت تصویب شد در کنار این وام قرار بگیرد. این موضوع برای زیر ساخت‌ها است و نه وام.  الان ۳۵ درصد از مقدار بودجه ای که اعلام کردم در اختیار زیر ساخت آب و برق قرار گرفته است. بحث هماهنگی بین بخشی در ساخت مسکن هم انجام شده است. در گذشته فقدان هماهنگی ها باعث طولانی شدن بهره‌برداری و نارضایتی مردم بود.

* نرخ تورم نقطه به نقطه مرداد نسبت به تیرماه هشت واحد کمتر شده است، تولیدات واحدهای بزرگ صنعتی در بورس در تیرماه نسبت به خرداد رشد ۵/۶ درصد داشته، واردات لوازم خانگی هشتاد درصد کاهش داشته است ما افزایش ۲۲درصدی جواز صنعتی داشته ایم، پس از ۱۸ ماه پر استرس به سمت تعادل مثبت حرکت می‌کنیم که علامت خوبی است، علامت مثبت دیگر مقرون به صرفه بودن تولید است.

* {در ارتباط با موضوع قاچاق دارو}: حجم قاچاق دارو چه از خارج به داخل و چه بالعکس بالا نیست. زیر پنج درصد است. پس نمی شود گفت پدیده قاچاق داریم. اما دیدیم از کد محصولات دارو استفاده کرده و هرمون بدنسازی وارد کرده‌اند. با آقای نمکی صحبت کردم و آن ها شناسایی شده و در دست قوه قضایی هستند.

* تجویز هایی که پزشکان برای داروهای خارجی که شبیه داخلی اش وجود دارد. کمبود ما در این قسمت است. تولید ما در داخل درصد قابل توجهی است. این تصمیم مصرف کننده است برای جایگزینی داخلی کالا. در حوزه دارو از دکتر نمکی سپاس‌گذاری می کنم.

* بحثهای ناصر خسرویی ما در این مورد است که تولید داخلی هم داریم. یک میلیارد و چهارصد میلیون اختصاص ارز در بازار دارو و تجهیزات پزشکی بوده، ۲۶۰ میلیون از این مبلغ اختصاصش نا معلوم بود که ۱۶۰ میلیون آن شناسایی شد و صد میلیون دیگر آن هم طی گزارشی مشخص خواهد شد که اگر تخلفی باشد با آن برخورد می شود.

* {در پاسخ به پرسشی درباره نحوه ورود مجلس به رای اعتماد به دو وزیر پیشنهادی دولت}: پیش بینی من این است هر دو وزیر رای خواهند آورد. مونسان راه آسان تری دارد، چون شناخته شده است. اما دکتر حاج میرزایی مشکل شناخته شده بودن دارند که من گفتم ایشان شناخت و تجربه بسیار خوبی در نهضت سواد آموزی داشته و برای حتی بعد از ۱۴۰۰ برنامه دارند.

* تبادل و همکاری ما در منطقه به نفع منطقه است. این همکاری به بهبود زندگی در منطقه کمک می‌کند. ما در سیاست‌هایمان است که با عراق ، افغانستان، ترکیه و ترکمنستان که اخیرا در سطح معاون اول ما در آنجا حضور داشتند و همچنین همسایگان آبی خود همکار ی خواهیم کرد. کماکان تاکید داریم پیمان های امنیتی را با همسایگان آبی خود داشته باشیم.

 * {در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور در حوزه مذاکرات و ارتباطات بین المللی}: رئیس جمهور همچنان بر موضع خود ایستاده که به خاطر منافع ملی در صورتی که اطمینان داشته باشند ملاقات و دیدار با فردی به مردم ما کمک می کند امتناع نمی‌کند.

* هیچ تناقضی در صحبت ایشان وجود نداشته است. مکلف به پیگیری منافع ملی هستند در مقابل اگر ملاقات با شخصی به نفع منافع ملی نیست، راحت امتناع می‌کنند. پیش‌داوری بدون در نظر گرفتن ابعاد صحبت رئیس جمهور در راستای استراتژی کسانی است که می خواهند ما منزوی شویم. باید هم افزایی داخلی ایجاد کرده و جامعه را نگران نکنیم. عده‌ای نگران شدند، عده ای بدجنسی کردند عده ای برداشت غلط کردند که ایشان عقب نشینی کردند.

* به نظر من هدف رئیس جمهور آمریکا با ایران یک چیز است و هدف ما یک چیز دیگر. هدف ما این است به هرآنچه که حقمان است و اجحاف شده برگردیم. ما کشور مستقلی هستیم، باید با ما منصفانه و بدون فشار صحبت شود. این صحبت های رئیس جمهور در راستای تعامل حداکثری با کشورهای دنیا بوده است.

* آنچه که باعث شد امریکا به ایران فشار بیاورد احساس عدم هماهنگی در بالا و پایین ایران است. فکر می کردند با تحریم به تحلیل خود می رسند. فتوای از موضع رهبری برای ما حالت قانونی دارد. بعد از این احساس کردند درست است فشار هست، اما مردم اعتماد دارند و در جامعه انسجام وجود دارد.

* برخی تحلیل های روزنامه ها را که می‌خوانم انگار هنوز در دوران انتخاباتی هستند.

{در پاسخ به سوالی در مورد قاچاق کالا و ارز} آنچه در قاچاق کالا و ارز گذشت ناهماهنگی‌های فنی بود.

* در گزارش سازمان مشخصی برای اتصالات فنی ایجاد نشده است. گزارشی از تخطی نداریم، اگر شما موضوعی دارید به ما اعلام کنید.

* {در پاسخ به اینکه آیا دولت ضرورتی برای واگذاری شرکت‌های خودروسازی حس می‌کند؟ چه راهبردی برای واگذاری واقعی آنها وجود دارد؟} سیاست خصوصی‌سازی ما از ابتدا با کجی همراه بوده است و کج‌سازی داشته‌ایم.

* درصد بسیار کمی به خصوصی‌ساری اختصاص یافت. واگذاری سهام عدالت هم موردی بود که برنامه‌ای برای آن وجود نداشت.

* اگر زمان خصوصی‌سازی را ۲۴ ساعت در نظر بگیرید این کار تنها به اندازه یک ساعت انجام شده است.

* به مجموعه خودروسازهای ما یک میلیون شغل متصل است و گردش مالی بالایی هم دارد. خودرو هم روی شاخص‌های تصمیم‌گیری و کنش جامعه تاثیرگذار است.

* دولت تمایل به خصوصی‌سازی دارد اما باید جوانب آن سنجیده شود تا این کار درست انجام شود.

* سیاست واگذاری این شرکت‌ها را داریم. رئیس‌جمهوری شیوه واگذاری‌ها را بارها به بحث گذاشته اما موانع به گونه‌ای است که نباید کج‌خصوصی‌سازی انجام شود و باید این کار را درست انجام داد

۲۱۷۲۱۵

کد خبر 1295652

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =