۰ نفر
۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰
همراه با آیت‌الله علوی بروجردی در مجلس لرستانی‌ها

توفیق یار شد که در معیًت حضرت آیة الله حاج سید جواد علوی بروجردی ، نواده مرجع فقید جهان تشیع مرحوم آیة الله العظمی بروجردی ، به مجلس کهن عزاداری لرستانیهای مقیم تهران مشرف شویم.

لرستانی‌های ساکن تهران شامل جمعی از مقامات و مسوولان لشگری و کشوری، مقامات نظامی و انتظامی، نمایندگان ادوار گذشته و فعلی لرستان در مجلس و شوراها، هنرمندان، ورزشکاران ملی کشور و جمع کثیری از محبان امام حسین (ع)، در قالب هیات عشاق‌العباس‌ نشان دادند که همواره در عرصه‌های مختلف فرهنگی و دینی، آداب و رسوم والایی داشته و در تعالی فرهنگ ایران اسلامی، سهم به‌سزایی داشته‌اند و ارادت مردم این دیار به امام حسین (ع)، انکارناپذیر است.

آیین گل‌مالی از سنت‌هایی است که مردم استان لرستان برای نشان دادن غم و اندوه ناشی از شهادت امام حسین (ع) و اهل بیت‌ ایشان، در روز عاشورا برگزار می‌کنند.

آیین گل‌مالی که نمادی از گستره غم و اندوه در استان است، با آماده‌سازی خاک عزاداری، در روز تاسوعای حسینی توسط جوانان متدیّن و دوستدار اهل‌بیت آغاز می‌شود. نوع ساخت گل عزاداری هم به این شکل است که عزاداران در روز تاسوعا ، خاک‌های اَلَک شده تازه را که بافت یکسانی دارند را در حوضچه‌هایی بزرگ و کوچک که معمولاً به دو شکل مربع و دایره در مقابل خیمه‌ها و تکیه‌ها ساخته شده، می‌ریزند و روی آن بطری‌های گلابی را که مردم نذر کرده‌اند را می‌چینند تا در صبح عاشورای حسینی خاک را با آب و گلاب‌ها مخلوط کنند.

امسال در شب تاسوعای حسینی با حضورمان در این مراسم و تقدیم تربت ناب حسینی که از نزدیکترین محل به قبر مطهر ، برداشته شده بود ، وآمیخته شدن گل ها با این تربت ، شور وهیجان خاصًی را به این مراسم داد.

عزاداران حسینی از ساعت چهار تا پنج صبح، وارد حوضچه‌های گل شده و تمام سر و صورت و حتی چشمان خود را آغشته به گل می‌کنند و به‌ اصطلاحی به گِل‌ می‌افتند.

عزاداران بعد از مالیدن گل‌هایی که با گلاب مخلوط شده بر تن، به مکانی مختص به افروختن آتش می‌روند و در مقابل آتش می‌ایستند تا گل‌های مالیده شده هرچه زودتر خشک شود و بعد با زمزمه این شعر که این بدن از کیست که سر ندارد ـ عزیز زهرا است کفن ندارد، زاده زهراست، عزیز زینب بی‌کس و یاور صحت ندارد، سینه‌زنی را آغاز می‌کنند.

بوی گلابی که با خاک در هم آمیخته، به ویژه که امسال ، مراسم گِل مالی با تربت ناب حسینی صورت پذیرفت ، حال و هوای معنوی مراسم را دو چندان نمود.

آقای سلوک ، خادم العباس وپرچمدار این هیأت ، ضمن خیر مقدم ، ومعرفی حضرت آیة الله علوی بروجردی ، چنان حرکتی وشوری را در حاضران لرستانی بوجود آورد که توگویی مرحوم آیة الله العظمی بروجردی در مجلس حاضر شده است!

حضور روحانیونی از دیار بروجرد ولرستان بزرگ ، بر زینت این مجلس حسینی افزوده بود. این مجلس،  که بیش از یک قرن سابقه دارد ،با آیین های ویژه محلًی خود در عزاداری ، همچون مراسم خاک مالی در روز عاشورا وگردش در خیابانهای پیرامون حسینیه خود ، از روحانیت وشور وهیجان خاصًی برخوردار است.

به پا خاستن چند هزار نفری عاشقان حسینی لرستانی در حسینیه عشًاق العباس ، با ورود حضرت آیة الله علوی بروجردی ، وندای لبیک یا حسین ولبیک یا عباس ، شور حسینی ویژه ای را در این مکان بوجود آورده بود.
پس از سخنرانی معظم له ، بیرق وعلم متبرک  آستان حسینی و عباسی علیهما السلام که از کربلا بدین جهت آورده شده بود ، با دستان آیة الله علوی گشوده شده وپس از تبرک جستن بدان ، وسخنانی کوتاه از سوی اینجانب ، در معرفی این بیرق متبرک ، آنگاه از فراز سرهای عاشقان حاضر از زن ومرد ، عبور داده شد که خود شور وهیجان واشک وآهی را در موکب بوجود آورده بود که قلم از نگاشتن این لحظات روحانی ، ناتوان است!

مناظر و رخدادهایی که تنها با حضور ونظاره آن ، می تواند در ذهن به ثبت آید! شعارهای حسینی وما ننسی حسیناً ، أبَد والله ، فضا را به لرزه در آورده بود ، بطوری که تو گویی روز عاشوراء است وصحنه حضور سالار شهیدان.

السلام علی الحسین وعلی علی بن الحسین وعلی أولاد الحسین وعلی أصحاب الحسین( ع).

کد خبر 1298440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =