۳ نفر
۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵
چرا جامعه‌شناسی سیاسی معاصر کیت نش مهم است؟

ویراست دوم کتاب بسیار موفق و پرفروش «جامعه شناسی سیاسی معاصر»، اثر کیت نش با ترجمه دوست خوب وخوش فکرم دکترمحمد تقی دلفروز توسط انتشارات کویر به بازار نشر عرضه شد.

من و احتمالا دانشگاهیان مرتبط در حوزه علوم سیاسی و اجتماعی سال هاست با آثار این مترجم پرکار آشنا هستند که چگونه طیف وسیعی از مطالب این حوزه ها را دربر می گیرد و متن درسی می شود. اما چرا اکنون این اثر  برای من اهمیت یافت به دلیل اضافه کردن مسائل جدید مانند نابرابری و یا سایر مسائلی که نتیجه ملموس و عینی و منتج به نتیجه مشخص در زیست انسانی داشته باشد. نویسنده پس از ده سال از انتشار ویراست اول کتاب، تحت تاثیر تحولات مهم جدید در عرصه سیاست جهانی، از جمله جنبش های عدالت خواهانه و ضد جهانی شدن، برخورد هواپیما به برج های دو قلوی نیویورک و تجاوز ائتلاف غربی به عراق به بهانه تهدید سلاح های کشتار جمعی، و نیز بحران مالی جهانی، تغییرات گسترده ای را در کتاب پدید آورده است. 

نش در ویراست دوم چارچوب اصلی کتاب را حفظ نموده و مباحث مربوط به جنبش های اجتماعی، شهروندی ملی و فراملی، دموکراسی و جهانی شدن همچنان اهمیت خود را حفظ نموده اند. اما وی با حذف مباحث مربوط به مدرنیته، پسامدرنیته و پسامدرنیسم که به قول او دیگر مانند قبل دغدغه جامعه شناسان و حتی ملت ها نیست، مباحثی را که خیلی مدرن به نظر می رسند و در ویراست اول از آنها غفلت شده بود، به کتاب اضافه نموده است، مباحث بسیار مهم و عینی تری نظیر سرمایه داری، امپریالیسم غربی، نابرابری های جهانی، بازتوزیع ثروت و اهمیت حاکمیت دولت. لذا موضوع نابرابری و حل آن، همان گونه که مورد مناقشه کهن آرمان گرایان و واقع گرایان بوده است، در آینده نیز مهم ترین دغدغه بشریت خواهدبود.

از مهمترین تغییرات کتاب این است که نش درک خود را از «سیاست فرهنگی» اصلاح نموده و اذعان می کند که در ویراست اول اهمیت دولت را به عنوان یکی از عرصه ها و اهداف بسیار مهم سیاست فرهنگی دست کم گرفته بوده است. از این رو نقش بسیار پر رنگ تری برای دولت و اعمال زور دولت در شکل دهی به تحولات قائل می شود. شاید ملی گرایی و ورود ناسیونالیسم آمریکایی ترامپ هم در این تجدیدنظر بی تاثیر نبوده است. در مجموع ویراست دوم کتاب جامعه شناسی سیاسی معاصر ضمن حفظ نقاط قوت ویراست اول، با در نظر گرفتن تحولات جدید جهانی، دوری از مباحث انتزاعی پسامدرنیستی، و پرداختن به مباحث عینی تری نظیر نقد امپریالیسم و سیاست دولت های غربی در قبال دیگر مناطق جهان کتاب بسیار پخته تر و جذاب تری از کار درآمده که خواندن آن به همه اساتید و دانشجویان رشته های جامعه شناسی و علوم سیاسی توصیه می شود و امیدوارم شاهد ترجمه آثار مفیدتری از این مترجم باشیم.

311

کد خبر 1301203

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =