۱ نفر
۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۰
اظهارنظری که وزیر محیط‌زیست ژاپن را سرنگون کرد

به فاصله چند روز پس از اظهارنظر جنجالی وزیر_محیط‌زیست_ژاپن - مبنی بر تخلیه بیش از یک‌میلیون تن از پساب‌های رادیواکتیو نیروگاه_فوکوشیما به اقیانوس آرام - که در یادداشت هفته گذشته به آن پرداختم- اینک خبر می‌رسد که وی برکنار شده،

جانشینش، شینجیرو_کویزومی، ضمن مخالفت صریح با آن پیشنهاد، به‌منظور جلوگیری از تکرار فاجعه فوکوشیما در سال ۲۰۱۱، خواستار تعطیلی رآکتورهای هسته‌ای کشور به‌طور کامل شده است! کویزومی از جمله سیاستمدارانی است که در جریان تغییر کابینه شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، روز چهارشنبه پیش به مقام خود رسید.
او پسر ۳۸ ساله نخست‌وزیر پیشین، جونیچیرو کویزومی و یکی از مخالفین انرژی هسته‌ای‌ است. او در جریان یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: «من می‌خواهم به بررسی این نکته بپردازم که ما چگونه می‌توانیم رآکتورها را به‌جای نگهداشتن، اوراق کنیم. ما محکوم به فنا خواهیم بود اگر اجازه دهیم تا یک فاجعه هسته‌ای دیگر رخ دهد. ما هیچوقت نمی‌دانیم که چه وقت دوباره دچار یک زلزله خواهیم شد.» پس از فاجعه فوکوشیما همه ۵۴ رآکتور هسته‌ای ژاپن خاموش شدند.

روز چهارشنبه گذشته به گزارش خبرنگاری رویترز «حدود ۴۰% از ناوگانی که پیش از رخداد فوکوشیما وجود داشته‌اند از بهره‌گیری خارج شده‌اند و تنها ۶ رآکتور در حال حاضر فعالیت می‌کنند،» در میان درگیری‌های حقوقی بر سر عواقب ذوب شدن سوخت هسته‌ای، کنشگران مخالفت با استحصال نیروی هسته‌ای در کشور را افزایش داده‌اند. با این وجود برخی از سیاستمداران ژاپنی از جمله نخست‌وزیر فعلی این طور استدلال می‌کنند که نیروی هسته‌ای برای رسیدن به هدف‌های ملی اقلیمی لازم است. وزیر جدید اقتصاد و صنعت، ایسشو سوگاوارا، درخواست کویزومی برای تعطیل رآکتورهای کشور را مورد انتقاد قرار داده و گفته «خطرات و نگرانی‌ها درباره نیروی هسته‌ای وجود دارند، اما نیروی هسته‌ای صفر در حال حاضر و در آینده واقع‌بینانه نیست.»
بنا به گزارش گاردین به‌دلیل مقاومت محلی و درگیری‌های حقوقی، برخلاف موضع آبه و سوگاوارا بکارگیری دوباره ۳۰ رآکتور تا سال ۲۰۳۰ غیرمحتمل است. روزنامه تلگراف گزارش می‌دهد که کویزومی باتوجه به اینکه او اختلاف نظرهای شدیدی با اعضای ارشد حزب لیبرال دمکرات حاکم دارد، یک انتخاب غیرمترقبه برای کابینه آبه بوده. بنا به نظرخواهی‌های عمومی کویزومی می‌تواند یک مدعی سرشناس برای مقام نخست‌وزیری در انتخابات آینده باشد و انتخاب او از جانب آبه ظاهرا تلاشی در راه امکان‌بخشیدن به نسل جدیدی از سیاستمداران برای آشنایی با امور حکومت است.»

همان‌طور که می‌بینید فقط یک اظهار نظر ضد محیط‌زیستی سبب شد تا در یکی از سنتی‌ترین و محافظه‌کارترین دموکراسی‌های جهان، وزیر محیط‌زیست برکنار شده و جانشینی به قدرت رسد که آشکارا از حمایت فعالین محیط‌زیست برخوردار است. اینجا اما وقتی بیش از ۱۳ هزار و پانصد نفر از متخصصین، فعالان و دوستداران محیط‌زیست به رییس‌جمهور نامه نوشته و به شدت از عملکرد سازمان حفاظت محیط‌زیست و سیاست‌های دولتش در این حوزه انتقاد می‌کنند،  حسن_روحانی، در واکنش به این درخواست بی‌سابقه،  عیسی_کلانتری را به عنوان رییس کاراترین دستگاه اجرایی کشور در جشنواره شهید رجایی  انتخاب کرده و جایزه هم می‌دهد! تا معلوم شود چقدر از ژاپن تا ایران فاصله است ... چقدر ...

* منتشر شده در روزنامه شرق

کد خبر 1302951

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =