۰ نفر
۲۶ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۱:۱۴

آزمایشی جدید دلیل تبدیل رنگ زرد به رنگ قهوه‌ای در تابلوهای نقاشی ونسان ونگوگ را فاش کرد.

به گزارش خبرآنلاین، دانشمندان متوجه شده بودند رنگ زرد روشن در تابلوهای نقاشی ونسان ونگوگ با مرور زمان به رنگ قهوه‌ای بدل می شوند. اخیرا آنها متوجه شده‌اند واکنش شیمایی پیچیده‌ای این تغییر رنگ را موجب می‌شود.

این کشف اولین قدم در راه جلوگیری از نابود شدن دیگر تابلوهای نقاشی این استاد نقاشی هلندی است. نتایج این تحقیقات که در ژورنال «شیمی تحلیلی» به چاپ رسید نشان می‌دهد برای حفظ این تابلوها باید تا آنجا که می‌شود از تابیده شدن آفتاب و اشعه یو-وی بر این نقاشی‌ها جلوگیری کرد.

دانشمندان برای رسیدن به این نتیجه مجبور شدند از چندین ابزار تجزیه و تحلیل استفاده کنند. یکی از این ابزارها نوعی اشعه ایکس ویژه بود که قدرت و شیوه تابش آن در آزمایشگاهی در فرانسه طراحی شده است.

نور خورشید ذرات بسیار کوچک و معدودی را وارد بافت نقاشی می‌کند، اما با گذر زمانی کوتاه دانشمندان متوجه شدند همین ذرات اندک واکنش شیمیایی ناشناخته‌ای را موجب می‌شوند که نتیجه‌اش تغییر رنگ نقاشی است.

دانشمندان با استفاده از اشعه ایکس در حالت میکروسکوپی واکنش شیمیایی را که در سطح باریک برخورد رنگ و روغن جلاء شکل می گیرد، کشف کنند.

این رنگ زرد نقش مهمی در تابلوهای ونگوگ دارد، این رنگ به نقاش کمک می‌کرد مثلا در مجموعه تابلوهای «گل‌های آفتاب‌گردان» تصویری ماندگار خلق کند.

او استفاده از رنگ‌های روشن را پس از نقل مکان از هلند به فرانسه شروع کرد. در فرانسه دوستان نقاش  از نظرات جدید او در به کار بردن رنگ استقبال کردند.

دانشمندان متوجه شده‌اند این تغییر رنگ بی‌ارتباط با اکسید شدن نیست. ادامه تحقیقات نشان می دهد شاید این تغییر رنگ که در آثار ونگوگ بسیار دیده می‌شود به دلیل استفاده او از ترکیب رنگ سفید و زرد در تابلوهایش باشد.

تحقیقات دانشمندان برای یافتن راهی برای جلوگیری از تیره شدن رنگ زرد در تابلوهای این نقاش معروف ادامه دارد.

بی‌بی‌سی / 14 فوریه

52141

کد خبر 130524

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =