۰ نفر
۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
اینجا مجلس است یا میتینگ انتخاباتی؟

کافی است به حواشی اخیر درباره مجلس نگاهی بیاندازیم تا ببینیم تخریب و تخطئه مجلس یکی از اتفاقاتی بوده که این روزها بسیار مشاهده شد که نمی‌توان بی‌تفاوت از کنار آن عبور کرد.

در این راستا باید گفت بخشی از هجمه‌هایی که صورت می‌گیرد ناشی از عملکرد خود نمایندگان مجلس است. آنها می‌توانند راحت‌تر با هم صحبت کنند همانطور که در دو سال و نیم اول مجلس این اتفاق افتاد و نمایندگان به خوبی با یکدیگر صحبت کردند.

متاسفانه بخشی از تند شدن ادبیات کنونی ناشی از تحمیل فضای انتخاباتی بیرون مجلس به فضای داخلی است یعنی برخی جریانات سیاسی هستند که هدفشان ایجاد چنین فضای تبلیغاتی  است تا کرسی‌های امروز مجلس یا حداقل بخشی از آن را به نفع خود بسوزانند و به همین منظور این ادبیات را از بیرون تزریق می‌کنند.

در همین راستا برخی افراد که از این ادبیات تند در مجلس استفاده می‌کنند رفتارشان به گونه‌ای است که گویا دقایقی پیش، از یک میتینگ انتخاباتی آمده‌اند و بعد همان نظرات را وارد مجلس می‌کنند.

ما باید بپذیریم این مجلس هفت الی هشت ماه دیگر بیشتر وقت ندارد و در این مدت باید نمایندگان مراقبت کنند که آسیبی به این مجلس وارد نکنند که البته این آسیب دارد وارد می‌شود. در این شرایط وظیفه هیات رئیسه است که باید فضای عرفی را ایجاد کند تا فضای رقابتی حفظ شود و تبدیل به یک جو رقابتی نشود.

نکته دیگر این است که به هر صورت در حال حاضر مجلس دهم سه فراکسیون دارد که در طول این چهار سال همه نوع ائتلافی میان انها مشاهده کردیم و بر سر برخی مناصب ائتلاف‌ها و همسازی‌هایی می‌کردند که شاید در قالب تئوریک قابل پیش بینی نبود امروز برای حفظ کیان مجلس لازم است این فراکسیون‌ها به وظایف خود عمل کنند و در این چند ماه باقی مانده مانع از آن شوند که این فضای تخریبی انتخاباتی که از بیرون تحمیل و تزریق می‌شود نظام قانون‌گذاری را دچار مشکل کند.

*عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

27216

کد خبر 1307763

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =