مصوبه شورای شهر درباره توس ربطی به وظایف اداره شهرسازی ندارد

عضو شورای شهر مشهد می‌گوید «کمیته راهبردی مطالعات توس» که اخیرا در شهرداری مشهد تشکیل شده می‌تواند به روند اجرایی شدن طرح‌های توسعه و بازپیرایی شهر توس کمک کند. شهری که سال‌هاست به دنبال ثبت جهانی شدن است.

به گزارش خبرآنلاین، اخیرا اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی در نامه‌ای به فرماندار مشهد، خواستار ابطال مصوبه دوم مهرماه شورای شهر مشهد درباره تشکیل کمیته‌ای به نام «کمیته راهبردی مطالعات توس» شده و از فرماندار خواسته جلوی اقدام شهرداری برای سامان دادن به شهر توس را بگیرد. در این نامه آمده است که با توجه به فعالیت کمیته‌ای دراین باره که از سال ۸۶ با محوریت مسکن و شهرسازی به منظور «ایجاد هماهنگی طرح های در دست تهیه در منطقه توس» تشکیل شده، تشکیل کمیته دیگری در این زمینه از سوی شهرداری موازی‌کاری و دخالت در وظایف اداره کل راه و شهرسازی است.

اما سید مسعود ریاضی، عضو شورای شهر مشهد و رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس، تشکیل این کمیته در شهرداری را موازی‌کاری با اداره راه و شهرسازی نمی‌داند و به خبرآنلاین می‌گوید درباره این موضوع سوء‌تفاهماتی شکل گرفته که به نظر این موضوع در جلسه‌ای در فرمانداری شهر مشهد حل و فصل شده است.

او با بیان اینکه مصوبه شورای شهر مشهد در این زمینه برای این بود که پروژه‌های عمرانی مربوط به توس سرعت پیدا کند، گفت: «البته این موضوع در تبصره آن ماده واحده ذکر شده بود. اصل ماده واحده از شهرداری توضیح خواسته بود که چرا تصویب پروژه‌های مطالعاتی شهرسازی اینقدر کند پیش می‌رود و بعد در تبصره خواسته شده بود که فکری ویژه برای شهر توس و کمیته راهبری برای این شهر تشکیل شود.»

ریاضی ادامه داد: «من فکر می‌کنم که دوستانمان در اداره کل راه و شهرسازی برایشان سوء تفاهم شده بود که ما می‌خواهیم  طرح‌های شهری و راهبردی را تسریع کنیم که این موضوع در اختیار خود اداره مسکن است. به صورت کلی ماهیت این دو کمیته با هم متفاوت است؛ هدف ما پروژه‌های اجرایی بوده که در داخل شهرداری برای توس تعریف می‌شود و ربطی به پروژه‌های اداره مسکن که در حوزه طرح‌های شهری جامع و تفصیلی است، ندارد اما این کمیته‌ای که در شهرداری تشکیل شده برای طرح‌های عمرانی و اجرایی است. مثل پروژه جلوخان که اخیرا در همکاری با میراث فرهنگی آن را اجرا کردیم یا مثل پروژه پردیس که در دست اقدام داریم. پروژه بازپیرایی جلوخان آرامگاه توس که با همکاری مشترک میراث و شهرداری صورت گرفت، دروسعت ۷ هکتار در سال ۹۷ شروع شد و فاز اول آن در اردیبهشت ماه امسال به بهره‌برداری رسید.»

این عضو شورای شهر مشهد با بیان اینکه در فرمانداری و هیات تطبیق هم این موضوع مطرح و درباره آن بحث شد، گفت: «معلوم است که سوء تفاهمی در این زمینه شکل گرفته است. اگر شورا هم این موضوع را به صورت مطرح نمی‌کرد و خود شهردار به صورت مستقل وارد می‌شد، اداره مسکن و شهرسازی شاید خبردار هم نمی‌شد که چنین موضوعی در دست است. اساسا این کمیته ربطی به اداره کل راه و شهرسازی ندارد و به گمان من موضوع در هیات تطبیق موضوع حل و فصل شد.»

او ادامه داد: «کمیته‌ای که در اداره مسکن از سال ۸۶ تشکیل شده به گفته خودشان قرار بوده مصوباتی در مورد شهر توس داشته باشند و فکر نمی‌کنم مصوبات زیادی در این زمینه صورت گرفته باشد اما کمیته‌ای که در شهرداری تشکیل شده قرار است پروژه‌های اجرایی را که مطابق برنامه در امسال برای محدوده شهر توس تعریف شده، راهبری کند و سریع‌تر به مرحله نقشه و اجرایی شدن برساند. عملا در دو سال گذشته خروجی خاصی در زمینه طرح‌های مختلف عمرانی و شهری نداشته‌ایم علیرغم اینکه برای توس شعارهای زیادی داده می‌شود. بنابراین کمیته راهبری در شهرداری می‌تواند کار را تسریع کند. همچنین در این کمیته یک عضو از میراث فرهنگی هم وجود دارد که به کارمان کمک می‌کند.»

ریاضی ادامه داد: «ما درخواست داشته‌ایم که توس ثبت جهانی شود که متاسفانه هنوز اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است. فردوسی به گردن ایرانیان حق دارد، از توس مفاخر خیلی زیادی مثل اسدی توسی، دقیقی توسی، خواجه نظام الملک، خواجه نصیرالملک و غزالی سربرآورده‌اند. توس یک شهر تاریخی با آثاری باستانی است که کمتر کسی از آن خبر دارد. این‌ها همه دلیل اهمیت آن ناحیه است اما متاسفانه تفکراتی وجود دارد که فکر می‌کنند اگر فردوسی بزرگ شود به ساحت امام رضا (ع) خدشه‌ای وارد می‌شود. در صورتیکه این قیاس مع‌الفارق است. فردوسی خودش محصول تشیع بوده است و شهر توس می‌تواند اوقات فراغت زوار امام رضا (ع) را پر کند.»

این عضو شورای شهر مشهد با بیان اینکه اخیرا پویشی به نام «تا ثبت جهانی توس» شکل گرفته است، گفت: «هر ماه یک بار ما تی شرت‌هایی که عنوان پویش و مفاخر توس روی آن چاپ شده می‌پوشیم و در شهر می‌دویم و هشتگی در این زمینه به وجود آمده است و امیدوارم که این موضوع در سطح کل کشور مطرح و تبدیل به دغدغه شود.»

۲۳۵۲۳۵

کد خبر 1308850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =