باور نمی‌کنید داخل این پل پیچ‌خورده چه چیزی انتظارتان را می‌کشد! + تصاویر

موسسه طراحی بیگ (BIG) در اولین پروژه خود در نروژ با طرحی عجیب به‌ صورت طراحی یک پُل پیچ‌ خورده بر روی رودخانه راندسلوا (Randselva) بسیار تأثیرگذار بوده است. استودیوی بیارک اینگلز (Bjarke Ingels) با اجرای طرح سازه یک موزه به‌صورت پل پیچ‌خورده، اثری هنری و طرحی خیره‌کننده و ممتاز را به نام توویست (The Twist) به نمایش گذاشته است.

این پل مدرن در پارک مجسمه کیستِفوس (Kistefos Sculpture Park) نروژ ساخته‌ شده است. طراحی پل به ‌صورت الگوی هندسه پیچشی شکل‌ گرفته است و بازدیدکنندگان از آن به‌عنوان اثری هنری و مدرن دیدن می‌کنند. شرکت بیگ در سال ۲۰۱۵ اولین جایزه‌ی بین‌المللی خود را برای طراحی نوآورانه‌ی این پل کسب کرد.

در پل حدوداً ۱۰۰۰ مترمربعی توویست پارک مجسمه نروژ، از روکش آلومینیومی استفاده ‌شده است. فرم پیچشی این پل که دو طرف رودخانه را به هم متصل می‌کند، به سازه اجازه می‌دهد از ارتفاعی کم به ارتفاعی بالا در سمت دیگر رودخانه حرکت کند. در حقیقت جرقه‌ی اولیه‌ی ابداع نوآورانه‌ی این طراحی زیبا، چالشی بود که معماران به دلیل ارتفاع ناهموار دو طرف رودخانه برای ساخت پُل با آن مواجه بودند. این چالش نهایتا طرح ایجاد پل پیچ ‌خورده را ایجاد کرد.

طرح‌ها و مجسمه‌های ساخته ‌شده توسط انیش کاپور (Anish Kapoor)، اولافور الیاسون (Olafur Eliasson) و فرناندو بوتر (Fernando Botero) در این مجموعه به نمایش گذاشته ‌شده است. این مجتمع علاوه بر گالری‌های نمایشگاهی، یک موزه‌ی صنعت نیز دارد. همچنین طراحی پیچشی ساختمان باعث افزایش فضا و ایجاد فضای نمایشگاهی بیشتر در داخل موزه شده است.

فرم پیچیده‌ی ساختمان به‌صورت ظریف و ماهرانه‌ای از خطوط کاملاً مستقیم تشکیل ‌شده است. همچنین نوارهای آلومینیومی به صورتی قرار گرفته‌اند که یک منحنی خیالی را ایجاد کنند. از طرفی پیچ‌وتاب بیرونی تأثیر چشمگیری بر فضای داخلی دارد و در وسط ساختمان شکلی شبیه به یک گلبرگ را برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کند. قسمتی از سازه که قبل از پیچ‌وتاب قرار دارد با استفاده از پنجره‌هایی تمام‌قد، چشم‌اندازی حیرت‌انگیز را در معرض دید گذاشته‌ است، این چشم‌انداز از رودخانه، قبل از ساخت این پل غیر قابل ‌دسترس بوده است.

 طراحان این سازه‌ی مدرن می‌گویند: «از طریق این پیچ ‌و تاب توانسته‌اند یک گالری با طراحی درون‌گرا را به قسمتی پانوراما و برونگرا متصل کنند و به‌نوعی فضای بسته به چشم‌اندازی دیدنی از رودخانه و آسیاب قدیمی وارد می‌شود.» از تاریکی به روشنایی، از هنر به طبیعت و موضوعاتی از این ‌دست باعث می‌شود مفهوم پیچ‌وتاب در سازه به‌ خوبی درک شود، شما از دنیایی به دنیای دیگر وارد می‌شوید و برای این گذرگاه، پیچشی در سازه در نظر گرفته‌ شده است.

در حال حاضر نمایشگاه هودگکین و کرید تا ۱۷ نوامبر ۲۰۱۹ در گالری مجموعه در حال برگزاری است.

منبع: لست سکند

۲۱۲۱

کد خبر 1310532

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =