شیرزاد عبداللهی

بالاخره دقیق ترین آمار تاریخ آموزش و پرورش از قول یک مقام مسئول توسط خبرگزاری فارس اعلام شد! در یک گزارش از جانب یک مقام رسمی  آمار دانش آموزان و پرسنل آموزش و پرورش با جزئیات بیان شده  است.  آمار "نیروی انسانی " وزارت آموزش و پرورش به تفکیک «وضعیت استخدامی» بخشی از این گزارش است. نگاهی سریع به آمار و ارقام اعلام شده ادعای رئیس "مرکز آموزش نیروی انسانی، آمار و فناوری وزارت آموزش و پرورش"  در خصوص دقت در تهیه این آمار را در معرض تردید قرار می دهد.   

تعداد معلمان حق التدریس در این آمار 10 هزار و 991 نفر است. درحالی که طبق آمار رسمی اعلام شده به مجلس، قاعدتا باید حدود 40 هزار نیروی حق التدریسی در انتظار استخدام رسمی باشند! اگر این آمار دقیق باشد، آمار 60 هزار نفر حق التدریس که قبلا به مجلس اعلام و  نمایندگان  بر اساس آن قانون تصویب کرده اند  زیر سوال می رود. همچنین ادعای وزارت آموزش و پرورش در مورد استخدام 20 هزار حق التدریس در سال جاری باید مجددا مورد راستی آزمایی  قرار گیرد.

آمار دانش آموزان متوسطه عمومی ( سال اول متوسطه ) از متوسطه نظری ( دوم و سوم متوسطه ) از همدیگر تفکیک شده اند که ایرادی ندارد  اما نکته جالب این است که  متوسطه نظری را شامل سال دوم تا چهارم نظری یعنی سه سال تحصیلی محاسبه کرده اند در حالی که در مدارس ما اصولا پایه چهارم متوسطه وجود ندارد!  ضمنا تعداد دانش آموزان پیش دانشگاهی که خود یک مقظع جداگانه است در این آمار از قلم افتاده است. شاید به دلیل دقت فراوان فکر کرده اند که پیش دانشگاهی همان سال چهارم متوسطه است.

بر اساس این آمار  2 دهم درصد از جمعیت دانش‌آموزی کشور در گروه اعلام شده، «اتباع و مهاجران خارجی» هستند. اولا معلوم نیست که منظور از گروه اعلام شده کدام گروه است؟ اما اگر فرض را بر این بگیریم که 2 دهم درصد از کل دانش آموزان مدارس ما، اتباع بیگانه باشند ، تعداد آنها  24  هزار و 800 نفر می شود ، یعنی مطابق آمار سامانه تحت وب آموزش و پرورش کمتر از 25 هزار کودک عراقی و افغانی و غیره ... در مدارس ما درس می خوانند ،درحالی که آمارهای رسمی این تعداد را تاکنون 145 هزار نفر نشان داده و آمار سال گذشته 286 هزار نفر بوده است.

نکته دیگر اینکه وزیر آموزش و پرورش روز 14 بهمن در حاشیه معرفی مدیر کل آموزش و پرورش تهران تعداد دانش آموزان کشور را مطابق آمار جدید  14 میلیون و 300 هزار نفر اعلام کرد . این در حالی است که  رئیس مرکز آموزش نیروی انسانی، آمار و فناوری وزارتخانه آمار دانش آموزان کشور را  کمتر از 12 میلیون و 400 هزار نفر اعلام کرده است که به نظر می رسد سهوالکلام بوده است.

آدم نمی داند سخن موکد آقای اسدی گرمارودی را باورکند که گفته : "تدقیق آماری قطعی شده است بنابراین هیچ آماری غیر از این را نمی‌پذیریم و بر مبنای این سامانه کارها را انجام می‌دهیم". و یا به این اشتباهات فاحش  اعتنا کند.

کد خبر 131170

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =