۱ نفر
۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳
عراق به کدام سو می‌رود؟

اعتراضات در عراق از شب گذشته ( پنج شنبه دوم آبان) رو به گسترش گذاشته است. اینک باید پرسید تظاهرات در عراق به چه ریشه‌های باز می گردد؟

دشمنان، شامل آمریکا و صهیونیست ها و وابستگان آنان در منطقه از بوجود آمدن دولت شیعه در عراق از آغاز ناراحت بوده اند و عراق را نوزادی ناخواسته در میان خود بشمار آورده و می آورند. از این رو سعی در ایجاد مشکلات برای عراق از روز اول بوده و برقرار است. متجاوز از پنج هزار انتحاری به عراق وارد شد و هزاران بمب در این کشور و جنایات دیگر، همه از سوی عربستان و حاکمانش و آمریکا بوده است.

دسته‌بندی احزاب و فعالان سیاسی در عراق
حضور احزاب تندرو و مخالف شیعه در عراق و ایجاد مشکلات، خود بخشی از نابسامانی ها را بر دوش دارد. از سوی دیگر، کردهای تندرو و احزاب وابسته آنان نیز آرام ننشسته و مایل به تضعیف دولت مرکزی بوده و هستند که اعلام خود مختاری کامل را کنند. احزاب عراقی شیعه و مخالف ایران نیز در ایجاد بلوا و مشکلات، نقش آفرین بوده و هستند. در این راستا حضور بعثی ها و افرادی که با دستگاه های جاسوسی جهانی ارتباط دارند را نباید نادیده گرفت. هم اکنون بسیاری از این جوانان ، از خانواده های بعثی هستند که برای گرفتن انتقام اخراج پدران خود،  به خیابان ها آمده اند. البته ناگفته نماند که دولت های روی کار آمده در عراق پس از سقوط صدام هم به گونه ای به وظائف خود عمل نکرده و خدمت رسانی لازم را انجام نداده اند.

در میان گروه های وابسته به سید مقتدی صدر هم، افراد مشکوک و وابسته به موارد فوق بسیارند که از آب گِل آلود ، ماهی بگیرند. شخص مقتدی صدر نیز با ایران و ایرانیان تصور دشمنی ندارد، البته تمایل دارد که همچون سیدحسن نصر الله در لبنان، زمام امور کامل را بدست داشته باشد که تفاوت این دو باهم بسیار است. ضمن اینکه شرایط لبنان با عراق بسیار متفاوت است. اغلب ملت عراق ، ملت خوب و دوستدار ایران و ایرانیان هستند که البته این نکته شامل اکثریت مردم خیابانی و باصطلاح کف مردم در عراق است؛ لیکن وابستگانی که اشاره کردم از حضور ایران و قدرت ایران ناراحت هستند که درصد بسیار اندکی بشمار می آیند وتاثیرگذار نیستند. لیکن قدرتِ ایجاد تشویش و جز اینها را در میانه جوانان و دانشگاهیان دارند.

اما اکنون در چه وضعی هستیم؟
آمریکا و احزاب مخالف وابسته، چندماهی است که با بهره برداری از نارضایتی مردم، به دنبال واژگونی دولت کنونی و به گونه ای ایجاد انقلاب بودند و هستند!  که نقشه ای بسیار شوم وخطرناک بشمار خواهد آمد. پیش از اربعین، قصد چنین بود که هم مانع از برگزاری حماسه عظیم و جهانی مراسم پیاده روی اربعین شوند و هم به دستآورد شوم خود برسند و در این میان از حضور ایرانیان در عراق جلوگیری کنند. حتی تعدادی را نیز به شهادت برسانند!
این تفکر با ایجاد برخورد میان عوامل خود با زائرین ایرانی به ویژه با نام ایرانی و یا عراقی و جز اینها بود. کشته شدن بیش از ١٥٠ نفر در تظاهرات عراق و هزاران زخمی را که با شلیک ها و تک تیراندازان وابسته صورت گرفت، همه را بر گردن ایران انداختند.


وضعیت کنونی و آینده پیش رو
لیکن بحمدالله پیام دقیق و آینده نگرانه آیت الله سیستانی - که نشان از آگاهی کامل ایشان به رخدادها و مسائل صحنه سیاسی عراق همچون همیشه داشته و دارد-  موجب شد که جوانان فریبخورده از صحنه خارج شوند و دست دشمن برملا شود و پیاده روی عظیم اربعین با حضور همه ملت ها از جمله ایران با عظمت واقتدار برگزار شود.
اما دشمن همچنان بیدار و اتاق فکرها مشغول بکار و بیکاری مردم و به ویژه جوانان عراقی و ده ها مورد دیگر  متاسفانه تاکید مخفیانه گروه و سردمداران سید مقتدی صدر بر سرنگونی « عادل عبد المهدی»، نخست وزیر و تشکیل دولت اضطراری  و موارد دیگر - که از یک ماه پیش دنبال می شد- بدون اینکه به عواقب این نقشه خطرناک توجه داشته باشند! موجب شده است که مجددا جوانان عراقی از دیشب (پنج شنبه دوم آبان) در بغداد، به خیابان ها ریخته و به سوی منطقه خضراء و مجلس عراق به حرکت در آیند.
دولت در این راستا به تمام نیروهای خود دستور داده است که خلع سلاح شوند که هر تیر اندازی، نشانگر وجود دشمن و شلیک از سوی دشمنان ملت عراق باشد. دیشب وزیر کشور به میان جوانان تظاهر کننده آمد واز آنان دلجویی نمود و پرچم به دست با آنان حرکت کرد.


دیروز نخست وزیر عراق در بیانیه ای قول همکاری وخدمت رسانی گسترده را داد؛ لیکن تاکنون این قول ها اثری نداشته و حضور جوانان در خیابان های بغداد، لحظه به لحظه افزوده می شود. پیش بینی می شود این تظاهرات به سرتاسر عراق گسترش یابد.
در هرصورت عراق آبستن حوادث است که امیدواریم با کمک امام زمان و مرجعیت بیدار آن و ملت هوشیار عراق، این تظاهرات به نابسامانی و کشتار و خونریزی نیانجامد که بازتاب و دستاورد خطرناکی را در پی خواهد داشت. بسیاری در عراق و منطقه و آمریکائیان، خواستار سقوط دولت و خارج شدن آن از دست شیعیان هستند که بدون تردید سرابی بیش نبوده و ملت عراق قدرتمند و شیعیان و عراقیان آگاه از سنًی و شیعه و جز اینها، نخواهند گذاشت که شرایط به این نقطه برسد و در صورت ضرورت کهنسالان و عاقلان و بزرگان به میدان آمده و جوانان خام و وابسته از متظاهرین را بر سرجای خود خواهند نشانید. بدون تردید عراق و ملت و دولت آن در این شرایط ضمن نیاز به دعا ،نیاز به پختگی بیشتری را دارند زیرا که می تواند به عراقی گسسته وضعیف وپراکنده تبدیل گردد. آرزویی که دشمنان نزدیک به دو دهه در دل می پرورانند.

نقش بی بدیل آیت الله سیستانی
در پایان ضمن آرزوی خوشبختی و خوش کامی برای ملت بزرگ و خدمتگزار و حسینی عراق، معتقد هستم همچون همیشه سنگ صبور ملت عراق، آن پیر خردمند و آینده نگر و تیزبین و درد آشنای نجف، یعنی آیت الله سیستانی در هنگام لزوم، با پیام خود گام به میدان نهاده و در راستای همدردی با ملت و نهیب به دولتمردان برای آرامش و حفظ استقلال و تمامیت عراق و آشکار ساختن چهره دشمنان عراق ، بیانیه و نظر خویش را بدهند که تاکنون آیة الله سیستانی به ملت عراق نشان داده است که درد آشنای آنان بوده و خود در میان عراقی ها و با شرایط سخت آنان  زیسته است.

ایشان سختی را همچون مردم و بیش از ملت عراق چشیده و درک کرده است و خوشبختانه ملت عراق هم بدان آگاهی داشته و ایمان دارند. از این رو به دستور و پیام ایشان وقع نهاده و پیروی کرده و می کنند. تردیدی ندارم که ملًت هوشمند و مبارز و زجر کشیده عراق، گام در مسیر انحرافی ننهاده و گوش به فرمان مرجعیت آگاه خود داشته و در این راستا نمونه های بسیاری را به اثبات رسانیده اند!

ملت عراق رخداد تاثرآور انهدام بارگاه عسکریین و حضور داعش در عراق و جز اینها از فتنه ها را که به قصد راه انداختن خون و خونریزی در عراق و ایجاد فتنه میان شیعه وسنًی طراحی شده بود را از یاد نمی برند. این ملت هوشیار عراق بودند که به ندای پیر خردمند خود، استوانه علم و سنگ صبور خود، یعنی آیت الله العظمی سیستانی گوش فراداده و هنگام ضرورت ، سکوت و صبر اختیار کرده و هنگامه دیگری نیز به جبهه ها سرازیر گردیدند.
اینک و در این شرایط حساس نیز چشم و زبان وجان و روح تمام ملت بزرگ عراق، رو به سوی نجف اشرف، و شارع الرسول و خانه کوچک و ساده زیست این مرجع و پیر کهنسال و سنگ صبور ملت عراق است که می توانم بگویم قلب تپنده ملت عراق و تمام ملت های مظلوم منطقه و جهان از سنًی و شیعه و مسیحی و کرد و ایزدی و جز اینها از دیگر طوائف و ادیان بشمار می ایند و دسیسه ها و نقشه های شوم دشمن را با این همبستگی و رهروی از مرجعیت آگاه خود، نقش بر آب خواهند ساخت.
به امید آینده ای روشن وگسترده برای ملًت عراق و منطقه و مسلمانان همه جهان.

* عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران و محقق و مترجم کتاب تاریخ عراق

کد خبر 1314143

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علی IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
    1 4
    برخی افراد خودمان هم گاه یادشان نیست که جهان اسلام دشمنانی دارد که همواره در صدد اختلاف افکنی میان آن ها است و لذا ا اینکه ایران برای آرامش در عراق به آن کشور کمک می کند، اظهار ناخرسندی می کنند. امیدوارم همه مسلمانان به وحدت بیاندیشند.