دریاچه بایکال، قدیمی ترین دریاچه جهان و شگفتی اش در نیمه دوم سال!

قدیمی‌ترین دریاچه جهان، دریاچه بایکال است که در جنوب سیبری واقع شده‌ است و در طول قرن‌های متمادی زیباترین تصورات مردم جهان و البته اهالی سیبری در آن به تصویر کشیده شده‌است. قدمت این دریاچه به ۲۵ تا ۳۰ میلیون سال پیش بازمی‌گردد و به همین دلیل عنوان قدیمی‌ترین دریاچه جهان را به خودش اختصاص داده‌ است. در دریاچه بایکال بیش از ۳۵۰۰ گونه گیاهی و جانوری زندگی می‌کنند و از این نظر نیز ارزش بسیار زیادی دارد. این دریاچه در سراسر سال زیبایی‌های خاص خودش را دارد، ولی در نیمه‌ی دوم سال و به خصوص در طول زمستان به یک شگفتی تمام‌عیار تبدیل می‌شود. در این فصل یک لایه ضخیم از یخ روی آب دریاچه بایکال شکل می‌گیرد و قدیمی‌ترین دریاچه جهان را به یک زمین بازی یخی جذاب تبدیل می‌کند.

دریاچه بایکال به خاطر کریستالی‌ بودن آب‌هایش در حین یخ‌ زدن شهرت یافته‌ است. چراکه یخ تشکیل‌ شده روی آن به قدری شفاف است که باعث حیرت همگان می‌شود. شاید باورش برایتان سخت باشد، اما یخ تشکیل‌ شده بر روی آب دریاچه بایکال به قدری زلال و شفاف است که به راحتی ترک‌خوردگی‌های عمیق و حتی حباب‌های گاز متان موجود در لایه یخی آن با ضخامت نیم متر تا یک و نیم متری آن دیده می شود. به همین خاطر است که گردشگران زیادی از سراسر جهان در نیمه دوم سال و یا در طول زمستان از دریاچه بایکال بازدید می‌کنند تا این شگفتی را از نزدیک ببینند و جذاب‌ترین روزهای زمستانی خود را در سیبری تجربه کنند.

این دریاچه از اواسط ماه ژانویه تا اواسط ماه آپریل به حدی یخ می‌بندد که به راحتی وسایل نقلیه می‌توانند از روی یخ‌های آن عبور کنند و بازدیدی فراموش‌نشدنی را برای سرنشینانشان رقم بزنند. هر قسمت از دریاچه بایکال در فصل زمستان زیبایی‌های خاص خودش را دارد و در میان جزایر دریاچه با غارهای یخی زیبایشان و برآمدگی های یخی روی دریاچه، جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد که هرکدامشان از دیگری جذاب‌تر هستند و در هر دقیقه باعث حیرت بیشتر گردشگران می‌شوند.  

از طرفی دریاچه بایکال برای عکاسان نیز جذابیت بسیار زیادی دارد و برایشان یک بهشت زمینی محسوب می‌شود. این دریاچه هلالی شکل بزرگ گذشته از اینکه قدیمی‌ترین دریاچه جهان است، عمیق‌ترین دریاچه جهان نیز محسوب می‌شود و مکانی عالی برای عکاسی طبیعت و منظره است. فرم‌های یخی غیرعادی که روی آن شکل می‌گیرد و همین‌طور توده‌های برفی زیبا، شکاف‌های یخی و قندیل‌های بسیار بزرگ و شگفت‌انگیز آن، تنها گوشه‌ای از جذابیت های جواهر سیبری یعنی دریاچه بایکال در طول فصل زمستان است.

به هر حال اگر شما هم در زمره گردشگران ماجراجو قرار دارید و دوست دارید که تجربه‌های متفاوتی در طول عمرتان داشته باشید، باید حتما بازدید از دریاچه بایکال در فصل زمستان را در برنامه سفرهای آتیتان قرار دهید و بازدید از قدیمی‌ترین دریاچه جهان را از دست ندهید.

منبع: لست سکند

۲۱۲۱

کد خبر 1317839

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =