پرونده| پوستری که سر زخم تجدید فراش را باز کرد

هرچند زیر پوست سنتی جامعه، هنوز برخی خانواده ها معتقد به چندهمسری در چهارچوب رفتارهای سنتی خود هستند و معتقدند چندهمسری، نوعی زندگی معمول سنتی ایرانی است که در آن، مرد خانواده، با «نان رسانی» به زنان متعدد خود، «دست به خیر» شده است و باید این سنت در قالب روشی پسندیده، ترویج شود اما قاطبه عمومی مردم با این موضوع مخالف هستند و در این چند روز اخیر انتقادهایشان به این موضوع را در فضای مجازی بیان کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، یکی از جریانات خبری هفته اخیر، به موضوع انتشار پوستر تبلیغاتی یک کارگاه آموزش خانوادگی در فضای مجازی مربوط است. پوستری که در آن، کارگاه مهارت های زندگی چندهمسری تبلیغ شده بود و موسسه ای که این کار را می کند، پای آن ایستاده و معتقد است خدمت می کند چون گفتگو با یکی از مدیران کارگاه چندهمسری نشان می دهد که آنها معتقدند با برگزاری این کارگاه به مردم خدمت می کنند و برای مشکلات امروز جامعه از جمله ناسازگاری در خانواده های تعددی و دخترانی با تجرد قطعی و نظایر آن، راه حل هایی دارند.

هرچند زیر پوست سنتی جامعه، هنوز برخی خانواده ها معتقد به چندهمسری در چهارچوب رفتارهای سنتی خود هستند و معتقدند چندهمسری، نوعی زندگی معمول سنتی ایرانی است که در آن، مرد خانواده، با «نان رسانی» به زنان متعدد خود، «دست به خیر» شده است و باید این سنت در قالب روشی پسندیده، ترویج شود اما قاطبه عمومی مردم با این موضوع مخالف هستند و در این چند روز اخیر انتقادهایشان به این موضوع را در فضای مجازی بیان کردند.

البته به نظر می رسد این راه حل نه چندان ابتکاری  برای مدیران موسسه مزبور هم شکل متفاوتی دارد چون پاسخ موسسه تبلیغ کننده چندهمسری به پرسشی درباره تعداد همسران خودش گویای این است که چند همسری تنها یک نسخه برای دیگران نیست. البته مدیران این موسسه معتقدند نباید پوستر چندهمسری و آشوبی که در فضای مجازی راه انداخت را به حساب بخش مذهبی یا سنتی جامعه گذاشت چون این موضوع به گفته آنان امکان ترویج در زندگی های جدید و فضای شهرنشینی تازه هم دارد.

به هر جهت اشخاصی که به دنبال تبلیغ و ترویج چند همسری هستند معتقدند این کار نسخه شفابخشی برای برخی از مشکلات امروز نهاد خانواده در ایران است. در مقابل این دفاع محکم اما بعضی از شخصیت های اجتماعی و سیاسی کشور اعلام کردند تبلیغ و ترویج چند همسری به صلاح نیست.

از جمله بادامچی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس که معتقد است ترویج چندهمسری بنیان خانواده را سست می کند. به گفته این نماینده مجلس نباید با تبلیغ چند همسری کاری کرد تا بنیان خانواده های تک همسر مورد هجمه قرار گیرد و احیانا مشکلاتی برای آن درست شود. در این بین، معاون امور خانواده و زنان ریاست جمهوری هم در موضعگیری علنی از به صلاح نبودن تبلیغ چند همسری سخن گفت. به بیان دیگر ابتکار هم معتقد است عمومیت دادن چند همسری اصلا به صلاح نیست و نباید به صورت علنی و آشکار در جامعه تبلیغ شود.

البته باید این را هم در نظر گرفت که انتقادها به پوستر منتشر شده درباره چند همسری آنقدر بالا رفت که حتی برخی یادداشت نویسان اینطور برداشت کردند که انتشار این خبر تبلیغ همگانی برای چند همسری است.

زهرا آیت اللهی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در متنی نظر خود را در خصوص تعدد زوجات اعلام کرد نوشت: امروزه ازدواج دوم مرد در اکثر خانواده‌ها آرامش همسر اول را سلب می‌کند درحالی‌که خداوند در آیه ۲۱ سوره روم هدف ازدواج را سکینه و آرامش بیان فرموده است، سلب آرامش از همسر و به‌تبع آن فرزندان به چه قیمتی؟

واقعیت این است که مخالفتها با چندهمسری و تبلیغ آن در روند خبری اخیر، از یک زمان بیشتر افزایش یافت چون یکی از افراد مرتبط با بیت رهبری در گفتگو با یک خبرگزاری عنوان کرد که رهبر انقلاب به شدت با موضوع چند همسری مخالفت دارند.

خبر انتشار غیررسمی نظر رهبر انقلاب درباره چند همسری و اخراج کارکنان دوزنه بیت رهبری آنقدر در مسیر انتقاد به جنجالهای یک پوستر تبلیغاتی برای چند همسری موثر بود که بسیاری از منتقدان روند تبلیغ چندهمسری، آن را به عنوان نمونه اخلاقگرا و اخلاق مدار اسلامی در خانواده در نظر گرفته و عنوان کردند اخلاق اصیل اسلامی اقتضا می کند که مرد، با یک همسر به سر برده و اصطلاحا خانواده تک همسری، نمونه و الگوی خانواده از دیدگاه اسلامی و شرعی است.

اظهارنظر رهبری در این باره آنجا جالب توجه می شود که به گفته یکی از نزدیکان بیت رهبری، رهبر انقلاب، حتی دستور داده اند اگر مردی تجدیدفراش کرد، همکاری اش را با بیت قطع کرده و اخراج شود. حتی از قول ایشان بیان شد که رهبر انقلاب، شوخی درباره چندهمسری را هم در شان مردان ایرانی نمی دانند و شوخی ها را هم حتی باعث دلسردی و از بین رفتن صمیمیت بین زن و شوهر عنوان کرده اند.

شاید این نظر که منتشر شد و چندان مخالفتی از سوی راویان آن در جامعه دیده نشد، آب پاکی را روی دست مبلغان چند همسری ریخت و البته کج سلیقگی پوسترسازان تبلیغ چندهمسری هم کار دست این تبلیغ داد و این سئوال را در جامعه مطرح کرد که طبق آنچه در پوستر نمایش داده شده است، آیا واقعا خانم های چادری و مردان چفیه پوش دنبال ترویج چندهمسری هستند؟

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1317961

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  5 0
  بهتره اول کسانی که پیشنهاد چند همسری را میدهند ابتدا اول از خود شروع کنند، بعد برای دخترا و پسرانشون این کار را بکنند، اگه دیدند که فرزندانشون از زندگی راضی هستند تبلیغشو بککند.
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  1 3
  اتفاقا کار خوب و پسندیده ای هست. خیلی از مردها میتوانند چند خانواده را مدیریت کنند. چه اشکال داره که آدم بتواند دست کس دیگری را هم از زمین بلند کند, آن هم به صورت مشروع و قانونی.
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  4 0
  باعث خجالته واقعا. تمام مشکلات مملکت حل شد فقط مانده چند همسری. اون مغز مریضی که این موارد را ترویج میکنه نمیفهمه که این فقط به درد افراد ثروتمند جامعه میخوره و عملا به فساد صورت قانونی میده. بهشون بگید تو قرن 21 داریم زندگی میکنیم. خیلی وقته از تو چادر اومدیم بیرون.
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  1 1
  تاسف داره این موضوعات
 • ایرانمهر IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  2 11
  اتفاقا چند همسری با توجه به اینکه در جامعه وجود دارد و حتی بسیاری از خانم ها نیز بنا به دلایل متعددی آن را قبول دارند و از آن مهمتر در جامعه ایرانی و رویه و سنت و مخصوصا ائمه اطهار و وابستگان و پیروان آنها هم رواج گسترده ای داشته ،موضوع بدی نیست و بسیار لازم وضروری است که قانون گذار محترم صرف نظر از نقطه نظرات مخالف برخی از افراد ،بدلیل وجود این موضوع در جامعه ما و موارد دیگری که اشاره گردید؛اقدام به تهیه و تنظیم قوانین دقیقی نمایند و حقوق همه افراد را فارغ از جنسیت آنها در نظر گرفته و در عمل اجرا نمایند تا تضادی در جامعه و مشکلاتی بوجود نیاید. چند همسری خوب است به شرطی که حقوق افراد رعایت گردد و زمانی بد است که این مشکلات فعلی را در پی دارد
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  1 2
  در این زمینه ما باید نظرات شخصی را کنار بگذاریم و به دور از بازی های سیاسی احکام شرعی را ملاک قرار دهیم که به راستی خیر زن و مرد چه در مقوله چند همسری و چه نحوه عدالت بین همسران در مکتب پیامبر و ائمه اطهار به تفضیل بیان گردیده است.
 • IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  0 1
  اشتباه
 • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  0 1
  اشتباه
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  1 0
  خاطرات دوران قاجار را به صورت جدید ترویج میدهند ، کاش هیچ موقع در ایران به دنیا نمی آمدیم ، با چنین افرادی در یک جامعه زندگی کنیم
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  1 4
  تاسف
 • IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  2 11
  تاسف
 • AT ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  1 2
  وقاحت را قورت داده اند
 • IR ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  1 2
  اشکالش چیه؟ ثواب هم داره.
 • پدرام IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  3 1
  فعلا شکم خودمون تکی را سیر کنیم که مجردیم چند همسری مال آقایون دولتی که 50میلیون حقوقشون هست نه کارمند بیچاره و مردم محروم
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  1 2
  نگاهی به زندگی اکثریت علما و مراجع تقلید و بویژه امام خمینی و رهبر انقلاب ( این موضوع مورد توجه مجله تایم قرار گرفته و در مقایسه با ترامپ با ۳ ازدواج تلویحا آن را نقطه مثبت رهبری. دانسته ) نشان می دهذ که هیچ کدام بیش از یک زن نداشته اند . چگونه است که عده ای هر از چند گاهی کاسه داغتر از آش می شوند و فضای جامعه را به ملتهب می کنند
 • IR ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  2 5
  داداش من, مگه اشکال داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • بيژن AT ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
  2 0
  چرا هر چيز خوب سنتی اسلامی است و هر چيز بد و ناپسند "سنت ايارانی" است؟ آغاز گزارشتان را بخوانيد.
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  4 0
  اگه همسر من زن دوم بگیره. من طلاق می گیرم.دو تا بچه ام آواره می شن.
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
  1 1
  تاسف
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
  1 2
  خیلی اشتباه است
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
  2 0
  عجب