وجود ۵۲ رشته صنایع دستی در لرستان / تاکید بر ایجاد بازارچه فروش صنایع دستی

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حضور در ویژه برنامه جشنواره ملی فرهنگ اقوام شبکه افلاک از ارزی آوری ۲۸۹ میلیون دلاری صادرات صنایع دستی در سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین لرستان ، خانم دکتر پویا محمودیان در ابتدا با اشاره به سفر خود به استان لرستان و جاذبه های بی نظیر این استان گفت: به عنوان یک ایرانی به خود می بالم که در کشوری زندگی میکنم که ظرفیت های مختلف آن به خصوص در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استانی مثل لرستان تا این اندازه بالا است.

دکتر محمودیان افزود: بهانه سفر من به لرستان بازدید از جشنواره ملی فرهنگ اقوام لرستان بود که از ۱۶ تا ۲۰ آبانماه در کنار دژ تاریخی و با شکوه قلعه فلک الافلاک در حال برگزاری است.

حضور ۲۷ استان با قابلیت های مختلف در جشنواره

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به حضور ۲۷ استان کشور با قابلیت های و توانمندی های مختلف در این جشنواره تصریح کرد: این جشنواره در این سطح و به صورت ملی با این توانمندی ها و وسعت برای اولین بار است که در لرستان برگزار می شود.

دکتر محمودیان در خصوص برنامه های معاونت صنایع دستی برای ارتقای این صنعت اظهار داشت: برای صنایع دستی از ابتدای زنجیره تولید تا فروش با نگاه تجاری سازی برنامه ریزی شده است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایجاد اشتغال در حوزه صنایع دستی را یکی از هدف گذاری های این وزارت خانه دانست و افزود: یکی از مزیت های اشتغال در صنایع دستی نیاز به سرمایه کم برای ایجاد کسب و کار پایدار نسبت به بقیه کسب و کارها است.

ترویج صنایع دستی با ابزار و روش های مختلف یک ضرورت است

دکتر محمودیان تعداد بازارچه های دائمی فروش صنایع دستی استان را ۴ مورد برشمرد و تاکید کرد که قطعا این تعداد بازارچه کفایت فروش محصولات ۵۲ رشته صنایع دستی استان را ندارد، بنابراین ایجاد بازارچه های فروش صنایع دستی، سایت های تجارت الکترونیک و ترویج صنایع دستی با ابزار و روش های مختلف یک ضرورت به نظر می رسد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وظایف اصلی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی را سیاست گذاری، حمایت و نظارت دانست و تصریح کرد: ما به عنوان دولت در سیاست گذاری موظف هستیم برای تسهیل کسب و کار، برای فرصت سازی به جهت اشتغال و رونق اقتصادی برای ذینفعان این حوزه که بالغ بر ۲ میلیون نفر را شامل می شود فعالیت نماییم.

دکتر محمودیان افزود: در طرح تجاری سازی که با اولویت در سال ۹۷آغاز شده است در جهت پیشبرد طرح شبکه سازی تمامی زنجیره تولید، آموزش، ترویج و فروش صنایع دستی مدنظر قرار گرفته است.

بخش اعظمی از صادرات صنایع دستی به صورت چمدانی است

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی میزان صادرات صنایع دستی را بر اساس آمار گمرکات کشور را ۲۸۹ میلیون دلار دانست و گفت: این در حالی است که بخش اعظمی از صادرات صنایع دستی به صورت چمدانی است که روشی برای سنجش آن وجود ندارد.

دکتر محمودیان طرح خانه ایرانی را یکی از طرح های وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جهت ترویج و فروش صنایع دستی دانست و اظهار داشت: در این طرح، تمامی وسایل خانه حدالامکان از محصولات صنایع دستی استفاده خواهد شد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر حرکت در جهت ثبت جهانی شهرهای ملی گفت: در سال گذشته ایران در زمینه ثبت شهرها و روستاها با فاصله زیاد مقام اول جهان را کسب نمود.

تلاش برای ثبت بروجرد بعنوان شهر ورشو

دکتر محمودیان در خصوص ثبت بروجرد به عنوان شهر جهانی ورشو نیز گفت: حضور بنده و تیم کارشناسی وزارت خانه در جهت رفع نواقص و کارهای اصلاحی و تکمیلی به منظور کمک در جهانی شدن این شهر است.

46

کد خبر 1318701

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =