۱۰۰ نفر
۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۹
روانشناسی که آموزش زوج‌های جوان را فراگیر کرد

برای پاسداشت مکتوب دکتر محمود گلزاری، استاد و روانشناس پیشکسوت در گروه نخبگان خبرآنلاین

دکتر محمود گلزاری، استاد راهنمای پایان نامه کارشناسی ارشد بنده را بر عهده داشتند و در این رابطه حدود یک سال، مرتب با ایشان مشاوره و مراوده علمی و فرهنگی داشتم. جا دارد به مناسبت این پاسداشت، آنچه در طول مدت راهنمایی از ایشان مشاهده کردم در چند جمله کوتاه تقدیم‌تان کنم. گرچه باید اعتراف کنم که  زبان و لغت، از بیان حسن و معرفی کمالات دکتر گلزاری قاصر است.
دکتر گلزاری بی شک، در رشته روانشناسی، استاد تمام است. او استادی ست اهل تواضع، هم در برخورد با دانشجویانش و هم در برخورد با مراجعان کلینیک مشاوره اش. مردی است سخت کوش و هدفمند، هم در زندگی شخصی اش و هم در تلاش های علمی اش.
متخصصی است، متدین به دین و عمیقا معتقد به آیین محمدی؛ متخلق به خُلق مدارا که از صفات بارز رسول اکرم ( صلی الله علیه و آله ) است. از سویی دیگر تعبد به احکام شرع مقدس اسلام خصوصا در مقام تعارض با دلایل علمی برای این استاد آشنا به علوم جدید، یک اصل است. در احوال فردی و شخصی و زندگی اش، در توسل به ساحت اقدس اولیای الهی و ائمه اطهار(علیهم السلام) در حفظ صحت راه و دوام استقامت در مسیر حق، اهتمامی ویژه دارد.

او خودش را با شعار دادن برای جوانان سرگرم نکرد بلکه در اقدامات عملی و یک عمر تلاش بی دریغ نشان داد که دغدغه اش برای جوانان در اندازه سخنرانی نیست، بلکه به عمل کار برآید. ابعاد تلاش های  او نشان می دهد که چگونه در پی حل و فصل دردهای جوانان بوده است.

طرح دوره آموزش همسران جوان، از ابداعات او در کشور است. او سال های متمادی تلاش کرد تا به ساختارهای فرهنگی جدیدی برای آموزش زوج های جوان برسد و این آموزش ها را نه فقط در اندازه کلینیک شخصی بلکه در فضاهای مختلف از دانشگاه تا حوزه علمیه و از نهادهای اجتماعی تا کلاس‌های خانه شخصی اش تحقق بخشید. تلاش های او برای فراگیرکردن آموزش زوج های جوان یکی از ماندگارترین آثار اجتماعی اوست.

بی شک سخن گفتن از استادی که زندگی اش دارای ابعاد مختلفی است برای این قلم بسیار سخت است و تنها این چند نکته کوچک ادای احترامی بود به او که یک سال در کسوت استادی، راهنمای پایان نامه کارشناسی ارشدم بود. به امید آنکه همواره سلامت باشد و پایدار و مشمول نظر بیکران اولیای الهی و ائمه اطهار(علیهم السلام).

* محقق و کارشناس فرهنگی و کارشناسی ارشد الهیات و تبلیغ دانشگاه امام صادق(ع)

پاسداشت مکتوب دکتر محمود گلزاری در گروه نخبگان خبرآنلاین

کد خبر 1319651

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =