۹۵ درصد دیابتی های کشور میزان قندخونشان کنترل نیست

ایرنا نوشت:رئیس انجمن دیابت استان البرز اعلام کرد که نتایج طرح غربالگری بر روی بخشی از بیماران در استان ها نشان می دهد که ۹۵ درصد مبتلایان به دیابت میزان قندشان کنترل نیست

دکتر داریوش جلیلی  روز دوشنبه در همایش پیشگیری از بیماری های دیابت و کلیوی که در تالار شهیدان نژاد فلاح کرج برگزار شد، اظهار داشت: براین اساس افراد دیابتی  باید سه روز در هفته آموزش ببینند.

وی با اشاره به اینکه اکنون در البرز ۳۰۰ هزار نفر دیابتی وجود دارد، گفت: کمتر از یک دهم این افراد در کلاس های آموزشی شرکت می کنند.

این مسئول با تاکید بر آموزش افراد دیابتی خاطرنشان کرد: آموزش سطح آگاهی مبتلایان به دیابت را بالا برده و در کنترل این بیماری و عوارض جانبی آن تاثیر گذار است .

جلیلی یادآور شد:  درصد ابتلا به دیابت  بین سنین ۴۵ سال تا ۶۴ سال بیشتر از دیگر گروه های سنی است که دیابت نوع ۲ تا ۸۰ درصد قابل پیشگیری است.

وی افزود: اکنون ۴۳۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند که پیش بینی شده تا سال  ۲۰۳۰ به ۵۵۲ میلیون نفر افزایش یابد.

به گفته وی، در ایران حدود پنج میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند و پنج میلیون نفر هم پیش دیابت دارند که ممکن است در آینده مبتلا به دیابت شوند.

جلیلی ، تغذیه نامناسب ، نداشتن فعالیت جسمی ، تماشای زیاد تلویزیون و کم تحرکی، استرس خواب، مصرف سیگار و در معرض دود سیگار قرار داشتن ، اضافه وزن و دیگر عوامل را در ابتلا به دیابت تاثیرگذار دانست.

این پزشک تاکید کرد: اگر بخواهیم  مبتلا به دیابت نشویم باید شیوه زندگی را اصلاح کنیم .

رئیس انجمن دیابت البرز اظهار داشت: افراد دیابتی باید مورد حمایت قرار گیرند و یک فرد دیابتی اگر یکی از پایه های درمان را انجام ندهد نتیجه نمی گیرد که در راس آن آموزش است.

 همایش یک روزه پیشگیری ازبیماری های  دیابت و کلیوی با مشارکت سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری کرج، دانشگاه علوم پزشکی، انجمن های دیابت و کلیوی و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز برگزار شد.

مراسم روز جهانی دیابت هرساله در تاریخ ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) در بیش از ۱۶۰ کشور جهان برگزار می‌شود.

46

کد خبر 1319893

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =