۱۰ ساحل کثیف دنیا که گردشگران را فراری می‌دهند!

هیچ‌چیز آرامش‌بخش‌تر و شفابخش‌تر از شنیدن صدای امواج خروشان و شن و ماسه زیر پاهایمان نیست. دقیقاً به همین دلیل زمانی که بخواهیم کمی از کار فاصله بگیریم، سفر به سواحل در صدر لیست انتخاب­هایمان قرار می­‌گیرد. منظره­‌ی آرامش‌بخش طلوع و غروب خورشید، بوی شور دریا که باعث می‌شود با تمام وجود و عمیقاً نفس بکشیم. تصور کنید چه می‌شود اگر به‌جای این مناظر، شاهد زباله‌های شناور روی آب و زباله‌های رها شده در ساحل و بوی بد باشیم؟ تعطیلات ما به کابوس تبدیل می‌شود. در اینجا به معرفی لیستی از  ۱۰ ساحل کثیف و آلوده می­پردازیم که هیج گردشگری دلش نمی‌خواهد پایش را در آنها بگذارد!

۱۰- ساحل سن کلمنت پیر، کالیفرنیا - آمریکا

زمانی­ که سواحل این لیست را مقایسه می­کنید، سن کلمنت پیر بسیار تمیزتر از سایرین به نظر می­رسد، اما در حقیقت یکی از کثیف‌ترین سواحل شهر بزرگ لس‌آنجلس است. این ساحل در اورنج­ کانتی واقع‌ شده و آب آن به آلوده‌ترین آب­ها در کل منطقه مشهور است. این گزارش توسط سازمان خصوصی نجات دریاتهیه‌ شده است. آن‌ها با انجام آزمایش­ بر روی  آب‌های ساحلی سعی در یافتن منشاء عوامل بیماری‌زای خطرناک دارند(fib باکتری­های نشانگر مدفوع).  اگر می‌خواهید به سواحل غربی آمریکا سفر کنید بهتر است سواحلی را که از سازمان نجات دریا امتیاز بالایی دریافت کرده‌اند تجربه کنید: ساحل ایالتی پل طبیعت در سانتا کروز، ساحل سن سیمئون و کارلسباد در سن دیگو.  

۹- ساحل هاینا، جمهوری دومنیکن

هاینا و یا بوخاس­دجاینا، شهری ساحلی واقع در جمهوری دومنیکن است. جنوب غربی آن توسط دریای کارائیب احاطه‌ شده است و بسیار جالب است که یکی از جزایر کارائیب در این لیست قرار دارد. اما متأسفانه، صنعت ذوب بخش عظیمی از صنایع را در این شهر به خود اختصاص داده­ و به همین دلیل این صنعت، نقش بزرگی را در آلودگی آب‌های هیانا بازی می­کند. همچنین به آن چرنوبیل دومنیکن نیز می­گویند. برای اصلاح این ساحل مشارکت همگانی لازم است که می­تواند جهش بزرگی در بازگرداندن طبیعت زیبا به ساحل باشد. این کار تنها با سال‌ها حرف زدن از تلاش و کار سخت امکان‌پذیر نیست. بسیار جای تأسف دارد که بدانیم چنین جزیره­‌ی زیبایی لکه­ تیره‌ای در آب‌های خود دارد.

 

۸- ساحل سرندیپیتی، کامبوج

شهر سیهانوکوبل در کامبوج یعنی جنوبی‌ترین کشور آسیا واقع‌ شده است.  انگکوروات معروف‌ترین منطقه توریستی در کامبوج است. همچنین آن‌ها مکان‌های فرهنگی و تاریخی دیگری نیز دارند. جنوب غربی این کشور سواحل خوبی برای سفر دارد که به‌وسیله‌ی آب‌های خلیج تایلند احاطه‌ شده است. سیهانوکویل احتمالاً مشهورترین شهر برای گردشگری است که می­خواهد از سواحل کامبوج  لذت ببرد، اما سعی کنید از ساحل سرندیپیتی دور بمانید. این ساحل مملو از زباله و پسماند­های پلاستیکی شناور در آب و یا انباشته‌ شده در ساحل است. سواحل تمیزتری نیز در این منطقه وجود دارد مانند ساحل ایندیپندنس و اتورس.

 

۷- ساحل گوانابارابی، برزیل

می‌توانیم امیدوار باشیم سواحل گوانابرابی در ریودوژانیرو امروزه تمیزتر از زمان انتشار خبرها در مورد آلودگی گسترده آن قبل از بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ باشد. برزیل کشوری زیبا با مردمانی خونگرم و شاد است، بنابراین بعید است آن‌ها اجازه بدهند ساحلی مانند گوانابارابی شود. این آب‌های کثیف با انواع زباله­ ب ارنگ و شکل‌های گوناگون آلوده‌شده‌اند، زباله‌هایی از قبیل ظروف آزمایش­ که مملو از باکتری هستند. هیچ انسانی که حتی کمی خودش را دوست داشته باشد حاضر نیست قدم در این ساحل بگذارد. در سال ۲۰۱۶ دولت قول داد اقدامات لازم در جهت پاک­سازی ساحل را انجام دهد اما تصاویر اخیر نشان نمی­دهد که در حال حاضر ساحل گونابارابی تمیز شده باشد.

 

۶- کوتا کینابالو، مالزی

کشور مالزی به سمت جنوب تا سنگاپور امتداد دارد. با گذر از آب در سمت جنوب بخش بعدی جزیره، ساحل مشترکی با اندونزی دارد. مالزی کشوری جزیره‌ای است که با اقیانوس احاطه‌ شده است. مطمئناً سواحل بی‌شماری در اینجا وجود دارد و این به معنای شهرهای کوچک ساحلی، مناطق تجاری بزرگ ساحلی، سواحل غیرمسکونی و جاذبه‌های بسیار زیبا نیز هست. اما در ساحل کوتا کینابالو ، شهری ساحلی در شمال شرقی مالزی، هیچ‌چیز زیبایی در مورد موقعیت این ساحل وجود ندارد. در اینجا تا چشم کار می‌کند زباله است و زباله!

 

۵- ساحل جوهو، هند

یکی از آلوده‌ترین سواحل جهان در هند، کشوری پرجمعیت و سرشار از فرهنگ واقع‌ شده است. هندوستان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای آسیایی از لحاظ وسعت و جمعیت است. آن‌قدر بزرگ که حتی اقیانوسی با این نام وجود دارد و قلمرو ساحلی آن با سه دریای عرب، دریای لاکادو و خلیج بنگال احاطه‌ شده است. ساحلجوهو بمبئی ساحل زیبای دریای عرب جای مناسبی برای شنا نیست. در اینجا به‌ جای شن و ماسه، فقط زباله وجود دارد. با این‌ وجود مردم هنوز این ساحل را دوست دارند. بهتراست امیدوارم باشیم علاقه آن‌ها به این مکان زیبا بتواند روزی آن را تمیز و زیبا کند.

 

۴- ساحل کوتا، اندونزی

اندونزی در همسایگی مالزی یکی دیگر از کشورهایی است که در این لیست دارای کثیف­ترین سواحل است.  بالی یکی از  شهرهای توریستی محبوب در اندونزی با سواحل بسیار زیبا و آب‌های آبی است. شاید باورش سخت باشد ولی در اینجا ساحلی وجود دارد که به طرز خطرناکی آلوده‌ شده است تا جایی که دیگر نمی‌توان آن را نجات داد. به گفته افراد محلی زباله از هر راهی وارد این ساحل می‌شود به‌ ویژه در برخی ماه‌ها جریان شدید آب و باد به انتقال زباله به این منطقه و ساحلکوتا کمک می­کند. با این تفاسیر به نظر می­رسد این ساحل بیش­تر شبیه سطل زباله است اما این بدان معنی نیست که نمی­توان کاری برای نجات آن انجام داد.

 

۳- ساحل کامیلو، جزایر هاوایی ایالات متحده

این گروه از جزایر بسیار زیبا و دیدنی هستند و آمریکا نمی‌تواند آن‌ها را فراموش کرده و رها کند. هاوایی از ایالت‌های بسیار دور آمریکا بافاصله حدوداً هزار مایل از آمریکای شمالی، یکی از مناطق بی‌نظیر و مسحورکننده است.

اما زباله‌ها و زباله‌های دریایی راه خود را به این ساحل زیبا پیدا کرده‌اند. در تصاویر ناخوشایندی که در ساحل کامیلو دیده می‌شود دیگر این منطقه شبیه ساحل نیست و بیشتر شبیه گورستان زباله می­ماند. این ساحل در جنوب جزیره‌ای بزرگ واقع‌ شده است و دیدن این‌که چه مقدار زباله به سمت اقیانوس رها می‌شود، تکان‌دهنده است.

 

۲- ساحل مایا بی، تایلند

درحالی‌که این مقاله را می­خوانیم شرایط ساحل مایابی رو به بهبودی است. این ساحل بیش از یک سال است که به روی گردشگران بسته‌ شده و تا سال ۲۰۲۱ نیز بسته می­ماند. احتمالاً این ساحل زیباترین ساحل و حتماً مشهورترین در این لیست است. قطعاً این محبوبیت را تا حدودی مدیون لئوناردو دی کاپریو و دنی­بویلاست. فیلم ساحل به کارگردانی دنی ­بویل با بازی دی کاپریو درواقع ساحل مایابی تایلند را به تصویر کشیده است. این ساحل یک بهشت واقعی است. اما از زمان اکران فیلم موج توریست‌ها به این ساحل بسیار زیاد شد و در پی آن زباله‌های باقیمانده در آنجا نیز افزایش یافت.

 

۱- ساحل فوکوک، ویتنام

در میان کشورهای جنوب شرقی آسیا، کامبوج، تایلند، مالزی، اندونزی و ویتنام، در ویتنام حداقل یک ساحل کثیف وجود دارد. همچنین این کشور توسط دریای چین جنوبی و خلیج تایلند احاطه‌ شده است. جزیره­ فوکوک در غرب شهر هوشی ­مین با زباله احاطه‌ شده است. در بیشتر تصاویر، جزایر این بخش زیبا و پاکیزه هستند اما وقتی پیش می­رویم می‌بینیم چگونه جایی دور از دید گردشگران از زباله پوشیده شده است. بعضی جاها از سایر نقاط شرایط بدتری دارد، اما نمی­توانیم بگوییم حتی یک ساحل بدون زباله وجود دارد.

 آیا در ایران ساحلی را سراغ دارید که به سرنوشت این ساحل‌ها دچار شده باشد؟

 منبع: لست سکند

۲۱۲۱

کد خبر 1319897

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
  0 0
  پس ساحل خزر کو ؟
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۷
  0 0
  ساحل محمود آباد رو هم اضافه کنید به لیست