۰ نفر
۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۳
دیابت بیشتر بین چه قشری شیوع دارد؟

ایلنا نوشت: معاون اجرایی دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر و رییس اداره دیابت وزارت بهداشت اعلام کرد: جمعیت دیابتی های دنیا هم اکنون ۴۲۵ میلیون نفر است که این رقم تا سال ۲۰۴۵ به ۶۲۹ میلیون نفر می رسد.

 علیرضا مهدوی به مناسب فرارسیدن هفته ملی دیابت با بیان این مطلب، اظهار کرد: متاسفانه شیوع دیابت به خاطر کم تحرکی و چاقی روزافزون در جوامع، در حال رشد است و می توان گفت به همین تعداد نیز افراد دارای اختلال قند ناشتا داریم که در شرایط پیش دیابت هستند.

رییس اداره دیابت وزارت بهداشت ادامه داد: در ایران ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال یعنی بیش از ۵ میلیون نفر، مبتلا به دیابت و ۱۸ درصد جمعیت نیز پره دیابتی هستند که معادل ۷ تا ۸ میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می شود.

وی خاطرنشان کرد: افراد پره دیابتی قند خونشان نرمال نیست، اما در حد دیابتی ها نیستند، تعداد زیادی از این افراد به دلیل سبک غلط زندگی در سال های آینده به دیابت دچار می شوند.

بی خبری ۵۰ درصد مردم دنیا و ۲۵ درصد ایرانی ها از بیماری دیابت شان

رییس اداره دیابت وزارت بهداشت بهترین مداخله در کنترل دیابت را برای همین افراد در معرض خطر عنوان کرد و گفت: این افراد یا تازه دیابتی شده اند یا در معرض ابتلا به دیابت هستند، زیرا قند خون بالایی ندارند، بنابراین می توان با مداخله از تشدید بیماری در آنها جلوگیری کرد. در ایران ۲۵ درصد افراد از دیابت خود خبر ندارند که این رقم در دنیا ۵۰ درصد است. در منطقه آسیای غرب و شمال آفریقا نیز، ۶۰ درصد افراد از دیابت خود بی اطلاع هستند.

معاون اجرایی دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر و رییس اداره دیابت، اضافه کرد: نامگذاری روزی به نام روز دیابت، از سال ۱۹۹۱ توسط فدراسیون دیابت انجام شد و هر سال متناسب با شرایط، یک شعار برای این روز انتخاب و توصیه هایی نیز اعلام می شود.

 مهدوی بیان کرد: سال گذشته وامسال شعار «دیابت و خانواده» انتخاب شد، زیرا نقش خانواده در شناسایی، پیشگیری و کنترل دیابت بسیار اهمیت دارد. دیابت بیماری واگیر نیست، اما یکی از عوامل خطر دیابت سابقه خانوادگی است. زیرا اگر کسی در خانواده فردی دارای دیابت نوع ۲ دارد، احتمال دیابتی شدنش بیشتر است.

فرد دیابتی باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشد

وی با اشار به اینکه اگر فردی در خانواده خود بیمار دیابتی دارد، باید گوش به زنگ باشد و عوامل خطر و پیشگیری را بشناسد، افزود: فرد دیابتی باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشد. برخی کارها را انجام دهد و برخی کارها را انجام ندهد. در رژیم غذایی وی کربوهیدرات ها، چربی، پروتئین، قند، میوه و سبزی باید به طور مناسب و مطابق تجویز مصرف شود. این فرد همه جور غذا می تواند مصرف کند منتها باید اندازه آن را رعایت کند.

رژیم غذایی یک فرد دیابتی سالم تر است

رییس اداره دیابت وزارت بهداشت افزود: البته باید گفت بقیه افراد جامعه هم باید از رژیم غذایی یک فرد دیابتی پیروی کنند، زیرا رژیم غذایی او مناسب تر و سالم تر است. خانواده باید محیط مناسبی را برای مراقبت از بیمار دیابتی فراهم کند.

وی بر نقش آموزش عمومی به خانواده هایی که بیمار دیابتی دارند تاکید کرد و گفت: افسردگی ناشی از بیماری های مزمن در افراد دیابتی بیشتر بروز می کند، بنابراین خانواده ها نباید به بیمار دیابتی زیاد سخت بگیرند. خانواده باید بیمار دیابتی را درک و با او همکاری کنند.

دکتر مهدوی تصریح کرد: طبق مطالعات ما سه چهارم افراد دیابتی در ایران از بیماری خود باخبرند و عمده آنها درمان می شوند، اما کنترل مطلوب و موثر فقط برای ۳۶ درصد دیابتی ها اتفاق می افتد که مطابق با همه جای دنیاست.

کنترل مطلوب ۴۳ درصد دیابتی های کشور در سال گذشته

رییس اداره دیابت وزارت بهداشت با اعلام اینکه در سال گذشته ۴۳ درصد دیابتی ها کنترل مطلوب در کشور داشتند، گفت: کنترل این بیماری در ایران از متوسط کشوری بالاتر است. نقش آموزش مداوم و متناسب با شرایط بیمار بسیار موثر است. بیمار دیابت باید یکسری مسائل را جدی بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه مساله آموزش باید وارد خدمات به بیمار دیابتی شود، بیان کرد: در طرح تحول سلامت همه برنامه ها در بسته خدمت ادغام شد. در تیم مراقب بیمار دیابت حداقل باید یک پرستار، یک متخصص تغذیه و یک پزشک حضور داشته باشند.

معاون دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر و مدیر برنامه کشوری دیابت ادامه داد: یکسری برنامه ها برای توانمندسازی مراقبان سلامت و بهورزان شامل مجموعه ای از اطلاعات مفید و عملی برای دیابتی ها در دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر در مرحله آموزش و اجراست.

 مهدوی تصریح کرد: البته از قدیم یک دوره آموزش برای مربیان سلامت با سطح سواد پنج کلاس به بالا داشته ایم که شناسایی علائم دیابت، چگونگی درمان، پیشگیری از پیشرفت بیماری با فواصل مناسب مراجعه به مراکز، در آنها گنجانده شده است. این افراد آموزش ها را به صورت آبشاری به بقیه انتقال می دهند.

رییس اداره دیابت وزارت بهداشت افزود: اطلاعات خوبی از پرونده الکترونیک سلامت به دست آورده ایم و این پرونده به ما در پیشبرد برنامه ها خیلی کمک کرده است. امیدواریم که خدمات در این پرونده طی سال‌های آینده تکمیل تر شود.

وی با اشاره به جلسه ای که در ریاست جمهوری در همین ارتباط برگزار شد، گفت: در این جلسه به تشریح برنامه ای پرداختیم که برای سازمان های بیمه گر و سازمان های مردم نهاد تدوین شده که آموزش دیابت را سازماندهی می کند و مطابق آن آموزش وارد خدمات می شود تا بیماران دیابتی برای مقابله با بیماری خود توانمند شوند.

مهدوی تصریح کرد: بیماری دیابت مانند فشار خون نیست که با کاهش مصرف نمک و مصرف دارو مهار شود. دیابت نیازمند مشارکت جدی بیمار با تیم درمانگر است. بیمار دیابت باید دانش لازم را برای درست زندگی کردن داشته باشد.

کمک به مهار دیابت نوع ۲ با ۷ درصد کاهش وزن

رییس اداره دیابت وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه باید باورهای غلط مردم درباره دیابت اصلاح شود، گفت: با وجود اینکه بار بیماری دیابت پیش رونده است، اما با کنترل دقیق می توان جلوی پیشرفت بیماری را گرفت. به ویژه در جمعیتی که تازه دیابتی شده اند می توان پیشگیری کرد و بیماری را به تعویق انداخت.

معاون دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر و رییس اداره دیابت، گفت: اگر یک فرد دیابت نوع ۲ داشته باشد و یا تازه دیابتی شده باشد، می تواند با ۷ درصد کاهش وزن و فعالیت بدنی ۱۵۰ دقیقه ای در هفته با شدت مناسب، مشکل بیماری اش را تا حدود زیادی کاهش دهد.

مهدوی بیان کرد: تغذیه و فعالیت بدنی مناسب حتی برای کسانی که انسولین می زنند و دارو مصرف می کنند نیز می تواند به میزان زیادی نیاز بیمار به دارو را کم کند. هر یک جلسه ورزش ۲۴ تا ۴۸ ساعت نیاز به دارو را در بیمار کم می کند.

۲۳۵۲۱۲

کد خبر 1319965

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =