پای پمپئو وسط است؛اما ترامپ خوش شانس تر از همیشه!

اخبار تازه از روند استیضاح ترامپ حکایت از آن دارد که اوضاع رئیس جمهور خوب است حتی اگر کارش به دستگاه قضایی بکشد! در همین حال وزارت خارجه علیه پمپئو اسنادی رو کرده که جنجال تازه ای به پا شده است.

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از وال استریت ژورنال،وزارت امور خارجه آمریکا اقدام به انتشار مجموعه اسنادی متشکل از حدود ۱۰۰ صفحه درباره یک سری تماسهای مکرر میان مایک پامپئو و وکیل شخصی دونالد ترامپ که احتمالا با موضوع برکناری سفیر سابق این کشور در اوکراین مرتبط هستند، کرده است.

این اسناد شامل ایمیلی به تاریخ ۲۷ مارس است که در آن دستیار شخصی سابق رئیس جمهور آمریکا به ارتباط میان رودی جولیانی وکیل شخصی دونالد ترامپ با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور بعد از گلایه تیم جولیانی مبنی بر "شکست در پیشرفت از طریق مجاری عادی" کمک کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا این اسناد را که با روابط دولت دونالد ترامپ با اوکراین مرتبط هستند، در پی درخواست یک سازمان غیردولتی نظارت‌کننده بر عملکرد دولت آمریکا به نام سازمان "نظارت آمریکایی" منتشر کرده است. این سازمان درخواست خود برای دستیابی به این اسناد را اوایل ماه اکتبر مطرح کرد و کمی بعد از آن یک قاضی آمریکایی به وزارت امور خارجه آمریکا دستور داد با این سازمان نظارتی در خصوص درخواستش برای دستیابی به اسناد مربوطه همکاری کند. 

اسناد منتشر شده بیانگر مکالمات مکرر رودی جولیانی، از جمله افراد کلیدی در پرونده اوکراین، با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا است.

Image result for pompeo giuliani

در این پرونده که محور تحقیقات برای استیضاح دونالد ترامپ قرار گرفته، وی متهم است که اعطای کمک نظامی به اوکراین را به تحقیقات این کشور درباره عملکرد تجاری پسر جو بایدن، یکی از رقبای دموکرات بالقوه او در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده مشروط کرده است و دموکرات های کنگره در حال بررسی امکان استیضاح ترامپ در این باره هستند.

جولیانی یکی از افرادی است که به گفته دموکراتها از سوی ترامپ ماموریت داشته به طور غیررسمی زمینه برقراری چنین تحقیقاتی را در اوکراین فراهم کند. ترامپ این اتهام ها را کاملا رد کرده است.

از جمله اتهام های مطرح شده علیه جولیانی، تلاش او برای برکناری ماری یووانویچ، سفیر سابق آمریکا در اوکراین بوده است.

اسناد منتشر شده نشان می دهند رودی جولیانی و مایک پمپئو چند بار در اوایل فروردین امسال با هم تلفنی صحبت کرده اند.

محتوای این مکالمات مشخص نیست ولی یووانویچ کمتر از دو ماه بعد از آن از سمت خود برکنار شده است.

به گزارش بی.بی.سی، یووانویچ هفته پیش در جریان جلسات تحقیقات کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا به نمایندگان گفت به "خاطر ادعاهای دروغ افرادی که سوءنیت داشتند" برکنار شده است. همزمان با صحبتهای یووانویچ در کنگره، ترامپ در توییتر از او انتقاد کرده و نوشت: "هرجا که پای ماری یووانویچ رسیده وضع خراب شده، کارش را با سومالی شروع کرد. وضعیت آنجا چطور است؟"

بیشتر بخوانید:در کاخ سفید چه خبر است؛ مهره هایی که کنار ترامپ سوختند و یا ساختند!

ماری یووانویچ در واکنش به این توییت‌ها گفت این رفتار بسیار "مرعوب کننده است".

مجموعه اسناد مذکور شهادتهای برخی شاهدان پرونده تحقیقات برای استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا را در این خصوص که پمپئو و جولیانی گفتگوهایی را در حین تلاش این وکیل شخصی ترامپ برای واداشتن اوکراین به تحقیقات درباره جو بایدن و پسرش داشته‌اند، تایید می‌کند.

آیا دموکرات ها برنده نبرد استیضاح خواهند بود؟

ایرنا به نقل از نشریه فارین پالیسی احتمال شکست تلاش دموکرات ها در ماجرای اوکراین‌گیت و شانس ترامپ برای پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ را مطرح کرد. در همین راستا مایکل هیرش از خبرنگاران ارشد این نشریه آمریکایی در نوشتاری با عنوان "چرا استیضاح شکست می خورد و ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ برنده می شود؟» افزود: هرچند شواهد در ماجرای اوکراین علیه دونالد ترامپ است اما شکست دموکرات ها در  استیضاح رئیس‌جمهوری آمریکا نشان می دهد، وی بار دیگر برنده انتخابات ۲۰۲۰ خواهد بود.

گزارش می افزاید: هرچند سوء استفاده "دونالد ترامپ" از قدرت در ماجرای اوکراین اتفاق بزرگی است اما شکست حزب دموکرات نشان می دهد که ترامپ در برابر دشمنانش خوش شانس است. در واقع اگر می خواهید بدانید طی ۱۱ ماه آینده تا انتخابات ۲۰۲۰ چه رخ خواهد داد، به "ویل هارد" افسر پیشین سیا که یکی از میانه رو ترین جمهوریخواهان مجلس نمایندگان مجلس گوش دهید؛ کسی که حالا به عنوان یک دموکرات در کمیته اطلاعاتی این مجلس حضور دارد و تمام طول هفته به شهادت های ویرانگر علیه رئیس جمهوری آمریکا گوش می دهد.

U.S. President Donald Trump participates in a listening session on youth vaping and the electronic cigarette epidemic inside the Cabinet Room at the White House in Washington, U.S., November 22, 2019. REUTERS/Tom Brenner

این گزارش درباره وضعیت نامزدهای دموکرات می افزاید: همزمان روز چهارشنبه شاهد درگیری نامزدهای پیشرو حزب دموکرات در مناظره های پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ بودیم. در این مناظره، بایدن ۷۶ ساله که اغلب به سختی راهی برای نجات آنچه خود گفته پیدا می کند، چندین اشتباه ناخوشایند مرتکب شد. وی در میان صحبت هایش از خشونت خانگی، به طرز وحشتناکی در مورد لزوم "ادامه فشار و خشونت" گفت و در گاف دیگری برای سرهم کردن موضوع حمایت از "تنها" سیاه پوستی مجلس سنا، سعی کرد اشتباهاتش را بپوشاند. منظور بایدن، "کارول موزلی براون" نماینده دموکرات پیشین مجلس سنا بود. این در حالی بود که وی فراموش کرد "کامالا هریس" دختر یک مادر هندی و پدر سیاهپوست است و اکنون نماینده براون تنها نماینده زن سیاهپوست مجلس نبوده است. لذا لغزش های بی پایان بایدن این سوال را در ذهن بسیاری ایجاد کرد که آیا این دولتمرد سالخورده و نامزد پیشرو دموکرات ها می تواند در انتخابات ترامپ را کنار بزند.

بیشتر بخوانید:این خانم 90 ساله رو دور شانس نیست!

نماینده پیشروی دیگر دموکرات ها "الیزابت وارن" است که به دلیل تاکیداتش بر مراقبت های پزشکی، هنوز هم توسط بسیاری از دموکرات ها و مستقل ها تا حد زیادی لیبرال دیده می شود. اما پیشنهاد وی برای مراقبت های پزشکی کاملا به عنوان یک برنامه ریاکارانه مورد انتقاد قرار گرفته است. در همین حال، "برنی سندرز" که همواره در نظرسنجی ها پس از وارن قرار گرفته، قرار است همان اتفاقی که در انتخابات ۲۰۱۶ برایش افتاد، تکرار شود. در اوایل ماه جاری، نظرسنجی "نیویورک تایمز" و "کالج سینا" نشان داد که ترامپ علی رغم رتبه های پایین، در ۶ ایالت کلیدی که وی در سال ۲۰۱۶ برنده شد، همچنان در صدر است و این امر برای دموکرات ها نگران کننده است. وارن نسبت به بایدن یا حتی سندرز در مقابل ترامپ در آن ایالت ها بدتر است.

در ادامه این گزارش آمده است: نیت کوهن" که این نظرسنجی را هدایت کرده، در این خصوص گفت که اعداد جدید نشان می دهد که ترامپ ممکن است در سال ۲۰۲۰ در بخش الکترال بیش از آنچه در سال ۲۰۱۶ موفق شد، برتری داشته باشد. هرچند ترامپ محبوبیت مردمی را از دست داده و این بار شاید انتخاب وی با حاشیه بیشتری همراه باشد اما باز هم پیروز می شود.

بیشتر بخوانید:ترامپ حداقل تا نوامبر 2020 ماندنی است!

شاید به همین دلیل دموکرات ها وحشت زده شده اند و "مایکل بلومبرگ" شهردار پیشین نیویورک دست به کار شده و خود را برای رقابت های ریاست جمهوری آماده می کند و تبلیغاتی ۵ میلیون دلاری به راه انداخته است. حتی "هیلاری کلینتون" نامزد دموکرات سال ۲۰۱۶، که تاکنون برای شرکت در انتخابات ابراز علاقه نکرده، اعلام کرده است "تحت فشار عظیمی از سوی بسیاری از مردم قرار دارد".  

در نهایت باید اعتراف کرد این هفته نشان داده شد که ۴۵ امین رئیس جمهوری ایالات متحده از قدرت خود سوء استفاده کرده است. اما علی رغم انبوه شواهد علیه وی و عملکردش در سمت ریاست جمهوری، احتمالا ترامپ در برابر دشمنانش شانس بسیاری خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:«سیاست خارجی» سلاح بُرنده دموکرات ها در کارزار انتخاباتی

در همین راستا شبکه سی ان ان نیز گزارش داد که  پس از گردآوری اسناد و مدارک و استماع شهود شاهدان ماجرای "اوکراین گیت" در کنگره و آمادگی دموکرات ها برای استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، از دید ناظران سیاسی دموکرات ها هنوز با مشکلات گسترده ای در ادامه روند استیضاح ترامپ مواجه هستند.

راس گاربر" (Ross Garber) کارشناس و تحلیلگر مسائل حقوقی طی گفت و گویی با این شبکه گفت:  از  دیگر مشکلاتی که پیش روی دموکرات ها قرار دارد این است که تاریخ آمریکا چندان شاهد استیضاح شخص رئیس جمهوری آمریکا نبوده و تجربه  اندکی  از دادگاهی شدن رئیس جمهوری وجود  دارد، به غیر از دو مورد استیضاح موخر در تاریخ آمریکا؛ درمورد  بیل کلینتون، مساله استیضاح شدن وی منتفی شد و بنابراین  تجربه ای از استیضاح واقعی رئیس جمهوری وجود ندارد.

وی همچنین گفته این شبکه خبری را تصدیق کرد که جمهوریخواهان در سنا دست بالا را دارند و می توانند قضیه دادگاهی شدن ترامپ را رد کنند.

بیشتر بخوانید:چالش بزرگ دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ چیست؟

از نگرانی های دیگر تحلیلگران سیاسی و حقوقی در آمریکا، خطر شخص خود دونالد ترامپ در جلسه استیضاح است، چراکه وی فردی غیرقابل پیش بینی بوده و مشخص نخواهد بود که روند استیضاح با توجه به رفتار وی منجر به چه نتیجه ای شود.

310311

کد خبر 1324072

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • علی IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
    1 2
    بالاخره در دوسال آینده تحولات عظیمی در جهان اتفاق خواهد افتاد خارج شدن بعضی از سیاست مداران از سیاست وجنگ های منطقه‌ای