نئاندرتال‌ها خویشاوندان دور ما انسان‌ها محسوب می‌شوند. ما هنوز نمی‌دانیم آن‌ها موجوداتی ساده بوده‌اند یا مانند اجداد ما تمدن داشته‌اند. به نظر می‌رسد دست‌کم آن‌ها معنای زیورآلات را می‌دانسته‌‌اند!

بهنوش خرم‌روز:‌ دنیای مد و استفاده از زیورآلات و انواع و اقسام روش‌ها برای تزیین پوشیدنی‌ها و سایر اقلام وابسته به آن، شاید به ظاهر بیشتر مربوط به دنیای مدرن و تمدن امروزی بشری باشد، اما در واقع شواهد تاریخی نشان می‌دهند که خیلی خیلی قدیمی‌تر از این حرف‌ها است؛ تا جایی که به گزارش نیوساینتیست، محققین مدعی شده‌اند که نئاندرتال‌هایی که 44 هزار سال پیش در منطقه‌ای که امروزه آن را به نام کشور ایتالیا می‌شناسیم زندگی می‌کرده‌اند، از پرهای پرندگان به عنوان زیورآلات استفاده می‌کرده‌‌اند.

این کشف تازه،‌ یا حتی به عبارتی ادعای تازه، آتش بحثی بزرگ‌تر و قدیمی‌تر را شعله‌ورتر ساخته است:‌ آیا نئاندرتال‌ها، خویشاوندان بسیار دور ما،‌ موجوداتی ساده بوده‌اند یا این که به اندازه اجداد ما متمدن بوده‌اند؟

مارکو پرسانی از دانشگاه فرارا در ایتالیا،‌ در غار فومین در شمال ایتالیا،‌660 استخوان پرنده را در بین استخوان‌های نئاندرتال‌ها پیدا کرده است. بسیاری از استخوان‌ها،‌مربوط به بال‌های شکسته بودند و در جایی که زمانی پرهای پرواز پرنده روییده بودند،‌ خراشیده شده بودند و این نشانه احتمالا بدان معنا است که پرها به طور منظم از جا کنده شده بودند.

پرسانی فکر می‌کند همان طورکه نئاندرتال‌ها زمانی با پوشیدن صدف‌ها،‌ از آن‌ها به عنوان زیورآلات استفاده می‌کرده‌اند، پرها را هم به همین منظور از بال پرنده‌ها جدا می‌کرده‌اند. او سایر احتمالات مطرح شده را نمی‌پذیرد. استدلالش هم این است که مثلا  نمی‌توانسته پر یک منبع غذایی به حساب بیاید،‌ یا این که در آن زمان هنوز کمان اختراع نشده بود و نئاندرتال‌ها برای تیر و کمان‌های خود پر نمی‌کنده‌اند.

در این میان، پرسانی موافقان و مخالفانی دارد. برای مثال ژوآ زیلائو از دانشگاه بارسلونای اسپانیا بر این باور است که شواهد فراوانی وجود دارند که نشان می‌دهند نئاندرتال‌ها هم درست مانند اجداد انسانی ما، متمدن بوده‌اند. اما افرادی مثل توماس هیگام از دانشگاه آکسفورد فکر می‌کنند پرسانی در این‌باره زیاده‌روی می‌کند.

50172

کد خبر 132435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =