۰ نفر
۵ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
شیر مدارس؛ مناقصه قیمت یا کیفیت؟

تجربه شیر در مدارس ایران در سنوات گذشته در برخی سال‎ها دچار بدسلیقگی‎هایی شده است که به موجب آن هدف اصلی این طرح محقق نشده است.لذا باید در معیار انتخاب تامین کننده شیر مدارس از مناقصه به کیفیت تجدید نظر صورت بگیرد.

بنابر گزارشات اخیر در رسانه‎های مختلف در مورد توزیع شیر در مدارس استان‎های کمتر برخوردار، اختصاص بودجه جهت توزیع و همچنین مشکلات متعددی که در زمینه اجرایی شدن این موضوع وجود دارد اکنون که به اجرایی شدن این طرح نزدیک می‎شویم کارخانه‎های تولید فرآورده‎های لبنی و و تولیدکنندگان این صنعت در هر استان درصدد هستند تا در طی مذاکرات خود با مسئولین آموزش و پرورش هر استان بتوانند به روند اجرایی شدن توزیع شیر در مدارس تسریع ببخشند. با اینهمه اما پیچیدگی‎هایی وجود دارد که برای اجرای درست و بهینه طرح توزیع شیر رایگان در مدارس باید به آن توجه داشت و این توجه را بیش از همه باید مدیران کل ادارات آموزش و پرورش استان‎ها و همچنین نهادهای نظارتی که باید بر این طرح کمال نظارت را داشته باشند را می‎طلبد.
پدیده توزیع شیر در مدارس جهان به عنوان یک یارانه هدفمند از سوی دولت‎ها به منظور "تامین نیازهای غذایی دانش آموزان در سنین رشد" و لاغیر انجام می‎شود. در این هدف متعالی برخی ملاحظات دیگر نیز نهفته است که هیچگاه نباید موجب فاصله گرفتن اهداف اصلی طرح گردد. 
تجربه شیر در مدارس ایران در سنوات گذشته در برخی سال‎ها دچار بدسلیقگی‎هایی شده است که به موجب آن نه تنها هدف اصلی این  طرح؛ که همان رسانیدن مواد غذایی مورد نیاز دانش آموزان در سن رشد است محقق نشده بلکه علی‎رغم هزینه‎های طرح که به سختی توسط دولت تامین شده به بیراهه سوق داده شده است.
در برخی سال‎ها با وجود تعیین قیمت کارشناسی توسط سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‎کنندگان به وزارت آموزش و پرورش شاهد بودیم که جهت بهره‎برداری بیشتر از منابع، از روش مناقصه قیمت برای انعقاد قرارداد با کارخانجات استفاده گردید و این در حالیست که مناقصه قیمت در اصل مناقصه کیفیت است. 
قطعا در این روش کارخانجات پیشرفته و کیفیت محور در مناقصه جا مانده و درعوض واحدهای تولیدی که در رقابت منفی، قیمت پایینتری ارائه نموده و پیروز مناقصه شده‎اند جهت جلوگیری از ضرر و زیان خود ناگزیر به تولید محصول بی‎کیفیت یا کم‎کیفیت شدند که در هرحال خسران اصلی متوجه دانش‎آموزان و مجریان طرح خواهد بود. 
پیشنهاد می‎شود به جای مناقصه با ارزیابی کیفی تامین‎کنندگان و براساس سقف قیمت مصوب شده توسط دستگاه‎های نظارتی-بهداشتی، برترین کارخانجاتی که بهترین محصول کیفی را ارائه می‎دهند انتخاب شوند تا بهترین شیر در اختیار نوجوانان و نوباوگان این مرز و بوم در سنین رشد قرار گیرد تا حداقل نیازهای غذایی ایشان خصوصا در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته قرار گیرد و دست اندرکاران به خاطر بهره وری در منابع دچار بدسلیقگی نشوند تا به موجب آن هدف اصلی طرح تحت تاثیر قرار گیرد.

*کارشناس صنعت لبنیات

۴۷۲۳۳

کد خبر 1324850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =