وقتی سخنرانی بود همه می‌آمدند، نمی‌شد جلودارشان شد، با حجاب و بی‌حجاب، ‌آنوقت مخالفین خرده می‌گرفتند که: چرا عده‌ای دختر با مینی‌ژوپ می‌آیند پای سخنرانی‌تان؟! دکتر هم جواب زیرکانه‌ای می‌داد: آخه اونا بد میان، شما چرا نگاه می‌کنین؟

به گزارش خبرآنلاین، هفتادوچهارمین عنوان از مجموعه «کتاب‌دانشجویی» با عنوان «علی شریعتی» نگاهی به زندگی و مبارزات دکتر علی شریعتی از سوی انتشارات میراث اهل قلم منتشر شد.

این کتاب که در شمارگان 2500نسخه منتشر شده است، در قالب داستانک‌هایی جذاب از زندگی و مبارزات دکتر شریعتی در کنار ذکر برگزیده‌ای سخنان و پندهای این چهره محبوب نسل‌های مختلف کشور، در 96صفحه به زیور طبع آراسته شده است.

کتاب که ضمیمه‌ای از برخی سخنان بزرگان از جمله امام راحل(ره)، شهید بهشتی، رهبر انقلاب و شهید چمران در مورد دکتر شریعتی را نیز در خود جای داده، با سروده‌ای از مرحوم شریعتی برای امام خمینی(ره) به پایان می رسد.

خبرآنلاین بخش‌هایی از این کتاب خواندنی را که به همت الهام یوسفی و با قیمت 1100تومان روانه بازار شده است، با اجازه ناشر برای کاربران و علاقمندان دکتر شریعتی منتشر می‌کند:

علی شریعتی

فحش بده تا آزادت کنم
صدای ضجّه‌هایش را به وضوح می‌شنیدم، لابه‌لای بازجویی، اسم شریعتی هم از زبان دختر دانشجو شنیده می‌شد.
نزدیک‌های غروب صدای در سلول خبر از ورود زندانی جدید می‌داد، از گفتگوی ماموران ساواک فهمیدم علی شریعتی است. هنوز صدای بازجویی دخترک از سلول روبه‌رویی به گوش می‌رسید:

ـ دکتر شریعتی تو رو به این روز انداخته، اگه به شریعتی فحش بدی آزادت می‌کنم.
این صدای زمخت شکنجه‌گر ساواک بود که هر لحظه بلندتر می‌شد، دختر از حضور علی در چند سلول آن طرف‌تر بی‌خبر بود فقط فریاد می‌زد: من فحش بلد نیستم، بلد نیستم.

دکتر میله‌های سلول را با یک دستش می‌فشرد و با دست دیگر به میله‌ها می‌کوفت، رنگ از رخسارش پریده بود، ناگهان خطاب به دختر فریاد کشید:
ـ شریعتی منم دخترم، به من فحش بده، به من فحش بده.
صدای خفه و ناله‌های پی در پی دخترک همه را بی‌تاب کرده بود، آتش سیگار شکنجه‌گر که به صورت دختر می‌نشست فریادش را جانسوز و ناله‌های دکتر را شدیدتر می‌کرد و این وضع تا سپیده‌دم ادامه داشت ...

*
با مینی‌ژوپ پای منبر
وقتی سخنرانی بود همه می‌آمدند، نمی‌شد جلودارشان شد، با حجاب و بی‌حجاب، ‌آنوقت مخالفین خرده می‌گرفتند که: چرا عده‌ای دختر با مینی‌ژوپ می‌آیند پای سخنرانی‌تان؟!
دکتر هم جواب زیرکانه‌ای می‌داد:
ـ آخه اونا بد میان، شما چرا نگاه می‌کنین؟
آن روز هم یکی رو به دکتر ایستاد و گفت: «آقا، شما نمی‌خوای هیچ‌کاری بکنی؟! یه عده نسوان جلوی در جمع شدن، با یک وضع بدی!»
دکتر پرسید: یعنی باز هم یکی بی‌حجاب آمده؟
ـ نه آقا! ولی زیر چادرش دامن پوشیده!
دکتر خندید و در حالی که زیر چشمی نگاهش می‌کرد، گفت:
ـ مومن! زیر چادر دامن پوشیدن منکر است یا از توی جمعیت زیر چادر مردم رو دید زدن!؟

*
زنِ روز
با هم رفتیم اطراف سبزوار، گشت‌زنی توی یک دهِ کوچک. آن‌جا بود که چشم‌مان افتاد به پیرزن کشاورز. با مختصری آب و ملک و گوسفند، صبح تا شب آبیاری و وجین و چرای گوسفندها کارش بود. شوهرش مرده بود. زن، دست تنها، چندتا پسر و دختر را فرستاده بود سر زندگی‌شان. اول علی سرصحبت را با پیرزن باز کرد و همه‌ این حرف‌ها را از زبانش کشید؛ بعد رو کرد به ما و با اشتیاق و سرخوشی گفت:
«زنِ روز اینه، نه اون قرطی‌ها و عروسک‌ها و دختر و زنهای بی‌کاره که به اسم زنِ روز،‌قالبمون می‌کنن!»
*

شایان ذکر است برای خرید تلفنی این کتاب، شماره تماس 33355577 به صورت شبانه‌روزی سفارشات مختلف از سراسر کشور را دریافت و برای ارسال اقدام می‌کند.

 60

کد خبر 132493

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • بدون نام IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۷
  8 1
  دکتر شریعتی انسانی پاک و آزاده بود و ایرادی که از ایشون گرفتن بیجا ولی جواب دکتر هم یا زایده تخیل نویسنده است یا جوابی عجولانه از دکتر عزیز
 • بی نام IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
  0 1
  دكترشريعتي درزمان ستم شاهي يك، مبارز بود وهميشه ديدگاه حضرت امام ين بود كه مخالفين شاه وحدت خود را حفظ كنند و فقط درمقابل شاه ايستادگي كنند نه بين خودشان ايجاد اختلاف نمايند ومسله اصلي كه مبارزه باشاه وايادي آن است به فراموشي سپرده شود لذا در آن زمان هيچ وقت صلاح نميدانستند كسي درمقابل دكتر شريعتي و يا هركسي كه درنابودي رژيم شاه گام برميداردايستادگي كند كه متاسفانه در زمان ستمشاهي حاج آقا اسلامي هرشب درمنبر به جاي هدايت جامعه در مبارزه با شاه عليه دكتر سخنراني ميكرد ودكتر در زندان شاه شكنجه ميشد و وشيخ قاسم اسلامي هم به جاي عليه شاه عليه دكتر شريعتي سخنراني ميكرد
 • بی نام A1 ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۳
  0 0
  چرا شريعتي با ساواك با نوشته در كيهان همراهي ميكرد