سهم بار دفاعی متحدان آمریکا چقدر است؟

گزارش زیر دیدگاه های مختلف درباره هزینه دفاعی متحدان آمریکا را مورد بررسی قرار می دهد.

به گزارش خبرآنلاین، وب سایت مطالعات بروکینگز در رابطه با تخمین خام و اولیه درباره ی سهم بار دفاعی که هر یک از متحدان آمریکا، باید به دوش بکشند در 5 دیدگاه مختلف یادآوری می کند:

1. دیدگاه اول می گوید که انصاف حکم می کند که هر کشور به همان اندازه ی آمریکا یا لا اقل تقریبا معادل با رقمی که آمریکا برای بودجه دفاعی اش هزینه می کند، بودجه دفاعی برای کشورش تخصیص دهد. بر پایه این نگاه، لازم است که کره جنوبی علاوه بر بودجه دفاعی کنونی اش، سالانه 5 میلیارد دیگر هم برای نیروهای نظامی خودش، و نه برای نیروهای آمریکایی، هزینه کند.

2. دیدگاه دوم می گوید تمام هم پیمانان آمریکا باید بر پایه پیمانهای دفاعی متعارف، رقم مشخصی را برای بودجه دفاعی خود هدفگذاری کنند و به آن رقم هم پایبند باشند. اگر کره جنوبی عضو ناتو و متعهد به رعایت استانداردهای پیمان دفاعی مذکور بود، باید بوجه دفاعی کنونی اش را 5 میلیارد دلار در سال کاهش می داد تا استاندار ناتو که می گوید 2 درصد تولید ناخالص داخلی باید به بودجه دفاعی تخصیص پیدا کند، رعایت می شد.

3. دیدگاه سوم می گوید کشور میزبان باید هزینه های بومی مربوط به حضور نیروهای آمریکایی در کشورش را بپردازد و اگر هم افزایشی در این هزینه ها رخ دهد، مسئولیت پرداخت آن با کشور میزبان پایگاه نظامی آمریکاست.

4. دیدگاه چهارم می گوید کشور میزبان، مسئول پرداخت حقوق نیروهای آمریکایی و تجهیزات و هزینه نگهداری تجهیزات آنهاست. در حال حاضر، 30,000 نیروی آمریکایی که 2 درصد کل نظامیان این کشور را تشکیل می دهند در شبه جزیره کره مستقر هستند و هزینه آنها بالغ بر 10 میلیارد دلار در سال است.

5. دیدگاه پنجم می گوید چند ده هزار نیروی آمریکایی که معمولا در داخل خود آمریکا هم هستند و در صورت بروز جنگ، باید به سرعت عازم منطقه شوند هزینه دارند و کسری از این هزینه باید توسط کشور میزبان پرداخت شود. بر پایه این نظر، باید علاوه بر 10 میلیارد دلاری که پیشتر ذکر شد، دهها میلیارد دلار دیگر در نظر گرفت تا هزینه این نیروها پوشش داده شود.

مشروح این گزارش تحلیلی را اینجا بخوانید.

310311

کد خبر 1327038

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =