۵ نفر
۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
اعلام موضع چین در قبال تحریم ایران

ایرنا نوشت: سفیر چین در تهران گفت: چین بارها بر موضع قاطعانه خود در حمایت از برجام تاکید کرده و همواره با تحریم‌های غیرقانونی ایران مخالف است.

«چانگ هوآ» در نشست بررسی روابط اقتصادی ایران و چین با اشاره به دیدار رییسان جمهوری ایران و چین در سازمان ملل اضافه کرد: روابط راهبردی دوجانبه ایران و چین وارد فصل جدیدی شده و اعتماد سیاسی بین دو کشور افزایش یافته است. همچنین دو کشور درباره موضوعات مهم و مربوط به منافع اصلی خود از یکدیگر حمایت می کنند.

وی برجام را توافق چند جانبه مهمی دانست که از طریق مذاکره بین قدرت‌های دنیا شکل گرفته و افزود: حفظ برجام به معنای حفظ چندجانبه گرایی و حفظ نظم بین المللی بر اساس قوانین بین المللی است.

سفیر چین از طرف‌های قرارداد برجام خواست که فعالانه امنیت خلیج فارس را حفظ کنند و گفت: اختلاف قومی و مذهبی و ژئوپولوتیک و همچنین نقش منفی و زورگویی کشورهای بزرگ در این منطقه، تنش‌هایی را ایجاد کرده است.  

وی تصریح کرد: از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ حجم روابط دو کشور رشد یکباره داشت و از ۳۱ میلیارد دلار به ۳۷ میلیارد دلار رسید. اما پس از خروج آمریکا از برجام و شروع مجدد تحریم‌ها، فشارها و موانع غیرقابل توجیحی برای روابط دو کشور بوجود آمد.

چین

هوآ با بیان اینکه ایران و چین علیرغم تحریم‌ها حجم روابط خود را حفظ کرده‌اند، افزود: اما حجم تجارت دوجانبه در سال گذشته به ۳۵ میلیارد دلار رسیده و در ده ماهه نخست امسال نیز حجم تجارت حدود ۲۰ میلیارد دلار بوده است.

وی اعلام کرد: چین اقدامات مشخصی در پی گرفته تا از همکاری مشروع با ایران در زمینه‌ اقتصادی و انرژی حفاظت کند و همچنین جامعه بین‌المللی را به حمایت کامل از منافع اقتصادی مشروع ایران تشویق کرده است.

سفیر چین با اشاره به مبادلات فرهنگی گفت: چین و ایران دو کشور باستانی و تاریخی هستند که از زمان تاسیس جاده ابریشم از طریق این جاده با یکدیگر ارتباط داشتند.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1329733

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =