۰ نفر
۷ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۴:۲۱

اینترنت پاک قرار است در کشور راه اندازی شود و تاکنون توضیحات قانع کننده ای درباره آن داده نشده، آیا این اینترنت، با سرورهای داخلی راه می افتد و یا قرار است سایتهایی که تایید می شوند، روی شبکه معمول اینترنت قابل مشاهده باشند؟

امیدسلیمی بنی: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بار دیگر درباره اینترنتی سخن گفت که می گوید "پاک" است به گفته رضا تقی پور، نقطه شروع طرح اینترنت پاک، کشور ایران خواهد بود و پس از آن در اختیار تمام بشریت قرار می گیرد.

هر چند این مقام مسئول برای چندمین بار است درباره اینترنت پاک سخن می گوید ولی تاکنون  هیچ توضیحات فنی درباره آن نداده است. به گفته وزیر ارتباطات کشور، هسته های اولیه کار آغاز شده و چند اتاق فکر قرار است ایده اینترنت پاک را عملیاتی کنند.

فراخوان برای اظهار نظر

وزیر ارتباطات و فناوری همچنین از شهروندان خواسته تا نظراتشان را در خصوص اینترنت پاک و ایده هایی که بتواند این کار را به سرانجام برساند، به وزارتخانه تحت امرش ارائه کنند،  کمیسیون تخصصی صنایع و معادن در مجلس هم که عهده دار کارشناسی و تصویب قوانین ارتباطی شمرده می شود، ماه ها پیش اعلام کرده بود حاضر است طرحهای دولت در این باره را در قالب قانون، تصویب کند.

با این حال، به نظر می رسد وزیر ارتباطات ترجیح داده به جای کارشناسان و نمایندگان مجلس، با "شهروندان" از اینترنت پاک سخن بگوید. تقی پور، فراخوان خود را با این کلمات توضیح داده: " اعلام می کنیم که هر فردی در رابطه با اینترنت پاک ایده و برنامه ای دارد با مراجعه به سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و یا سازمان فناوری اطلاعات نظرات خود را برای این وزارتخانه ارسال کند."

پلیس و مخابرات، دو ستون اصلی اینترنت پاک

وزیر ارتباطات که بارها گفته بود اینترنت دچار "لکه سیاه" شده و غربیها از آن برای تجارتهای کثیف استفاده می کنند، معتقد است با حضور پلیس امنیت فضای مجازی ارتباطات (افتا) جرایم رایانه ای از بین خواهد رفت. با این حساب معلوم نیست آیا اینترنتی که گفته می شود "پاک" است، توسط پلیس محیط مجازی، تطهیر خواهد شد و یا نظام جدیدی برای اینترنت پاک قرار است در کشور ایجاد شود.

از طرف دیگر مخابرات، سرمایه گذاری عظیمی را در شهرهای مختلف کشور از جمله تهران، تبریز و شیراز  برای انجام  پروژه های عظیم درگاه بین‌المللی نوردوز و شبکه ملی دیتا انجام داده تا با گونه ای تشکیل اینترنت ملی (اینترانت) کلیه مراکز ارائه دهنده سرویسهای اینترنتی (ISP)، مشتریان خود را به این شبکه، متصل کنند. به گفته آنان، در این صورت، کلیه سایتهایی که در این شبکه قابل مشاهده است، توسط شورایی متشکل از نمایندگان بخشهای مختلف دولتی تایید و پس از اطمینان از "پاک" بودن آنها، منتشر می شوند.

روی فرهنگ کار کنید: معتقد به اینترنت پاک نیستیم

حال ممکن است این نگرانی به وجود بیاید، که در این صورت استفاده از بسیاری از امکانات دنیای مجازی معمولی، مقدور نخواهد بود.در این حال، برخی از کارشناسان امر می گویند طرح اینترنت پاک، رویایی است که تحقق آن، صرفا با بودجه های کلان، باعث کاهش ارتباطات مجازی در کشور خواهد شد و نتیجه چندانی نخواهد داشت.  در جدول زیر، برخی از اظهارات وزیر ارتباطات و سایر اشخاص درباره اینترنت پاک را می خوانید.       

نام

عنوان/سمت

خلاصه اظهارات

رضا تقی پور

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

باید در سال‌های آینده نام‌هایی را نیز برای حفاظت از انسان و خانواده در برابر آسیب‌های اینترنت داشته باشیم، زیرا امروز دغدغه اساسی برای فعالان این حوزه اینترنت پاک است. ایده اینترنت پاک باید به یک ایده جدی تبدیل شود و اینترنت از کسب و کار ناسالم فاصله گیرد. استراتژی‌های اینترنت باید برای پاکسازی فضای اینترنتی سرفصل مشخصی ایجاد کند تا شاهد نقش بیش از پیش فناوری اطلاعات در جوامع باشیم. از سوی دیگراطلاعات به هیچ عنوان در داخل موتورهای جستجو امن نیست. ما معتقدیم کشور ایران نیاز به موتور جستجوی بومی دارد تا در وهله اول اطلاعات تولید شده در کشور به خوبی و بدون سانسور و بدون گرایش مالی در دنیا منتشر شود.آسیب های اینترنت روز به روز نقش پررنگ تری در جوامع بشری پیدا می کند و دانشمندان علوم اجتماعی با توجه بیشتر به این مقوله می توانند از ایجاد آسیب های بیشتر جلوگیری کنند.

رضا تقی پور

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

اطلاعات دقیقی از میزان استفاده پاک و یا ناپاک از فضای اینترنت نمی توان ارائه داد اما در مقایسه با آمارهای دیگر کشورها و برخلاف آنچه تصور می شود درصد بالایی از استفاده هایی که در کشور ما از اینترنت صورت می گیرد استفاده های مناسب و درستی است. اطلاعاتی که در گذشته در مورد استفاده صحیح از اینترنت در کشور ارائه می شود بیشتر برپایه برآوردی و حدس و گمان بود،آنچه که در حال حاضر وجود دارد نشان می دهد که فضای استفاده از اینترنت در کشور فضای پاکی است. ایده ای در این باره مطرح شده که ابتدا در کشور اجرایی می شود و در گام های بعدی این را در دنیا هم مطرح خواهیم کرد.

علی اصغر یوسف نژاد

مخبر کمیسیون صنایع و معادن مجلس

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشنهادات خود را برای تصویب قوانین جدید در مورد اجرای اینترنت پاک به مجلس ارائه دهد.در حال حاضر رشد قوانین و مقررات در کشور متناسب با رشد تکنولوژی نیست. برای اینکه اینترنت پاک را از ناپاک جدا کنیم به قوانین متناسب با آن نیاز داریم که اگرچه برخی از قوانین آن در مرحله تصویب قرار دارد اما هنوز وضع نشده است. تنظیم قوانین و مقررات برای اجرایی کردن اینترنت پاک و تفکیک آن از کسب و کارهای غیراخلاقی، وظیفه مجلس است. وزارت ارتباطات نیز باید پیشنهادات خود را برای وضع قوانین جدید به کمیسیون صنایع و معادن ارائه دهد چرا که این کمیسیون برای تصمیمات واقع بینانه باید نظر وزارت ارتباطات را به عنوان دستگاه اجرایی جویا شود.

باقرافخمی

عضو اصلی شورای حل اختلاف دادگاه رسیدگی به جرایم اینترنتی

در مفهوم اینترنت پاک را نباید با مطهر کردن یکی دانست. فرهنگ سازی در فضای مجازی مهمترین اقدامی است که باید دراین زمینه انجام شود. ایده اینترنت پاک یک خاستگاه ایده آلیستی است، اینترنت ابزاری است که هم برای کارهای مثبت وهم اقدامات منفی می توان مورد استفاده قرار داد ونباید در مورد آن به قضاوت پرداخت.برای تحقق اینترنت پاک باید تمامی آحاد در امر فرهنگ سازی فعالیت کنند، برای تحقق این طرح باید به صورت همه جانبه نگاه شود.صورتیکه این زیر بنا های اساسی درجامعه درست باشد، طرح اینترنت پاک به خودی خود محقق می شود. برای داشتن اینترنت پاک باید در تمامی حوزه های، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سایر حوزه های زیربنایی فرهنگ سازی صورت گیرد به دلیل اینکه تمامی آنها با یکدیگر در ارتباط هستند و بدون مطالعه و بررسی یکی از این حوزه ها داشتن اینترنت پاک امکان پذیر نیست.

علی داننده

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

طرح اینترنت پاک شامل گزینش 3‌هزار سایت معتبر و تأیید شده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده که در اختیار کاربران و اصحاب فرهنگ و هنر قرار داده می‌شود.

42133

کد خبر 133001

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۷
  2 0
  با پاك فوم پاكش كنيد
 • بدون نام IR ۰۴:۴۵ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۸
  2 0
  مگه اينترنتي هم مانده همه چيز را فيلتر كرديد واقعا خجالت داره
 • علي IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۳
  0 0
  اصلا دگمه shift delete رو بزنيد و همه ما رو خلاص كنيد!