تئاتر کُردی سقز برندی معتبر و ماندگار است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با بیان اینکه شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کُردی برندی ماندگار برای مردم سقز است، گفت: این جشنواره باعث توسعه و تعامل فرهنگی بین المللی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، جلال قلعه‌شاخانی در حاشیه شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کردی سقز اظهار داشت: شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کُردی سقز برندی معتبر و ماندگار است و مهمتر از آن اینکه جشنواره در شهرستان فرهنگی و با سواد تئاتری بالا (سقز) برگزار شده و میزبان هنرمندان مطرح مناطق کُردنشین کشور است.

وی با تاکید بر اینکه رویداد مهم مردمی همچون جشنواره سقز با محتوای تئاتری اش شهرتی منطقه‌ای در راستای پاسداشت ادبیات غنی کُردی دارد، افزود: این جشنواره با همت و تلاش خانواده تئاتر کردستان، امروز به عنوان محوری ترین رویداد کلان هنری در راستای تقویت همگرایی ملی صیانت از هویت توانسته پیامی انسانی برساند.

قلعه شاخانی اضافه کرد: افق جشنواره تئاتر کُردی سقز به عنوان برندی هنری اجراهای مستمر عمومی آثار فاخر هنرمندان مناطق کُردنشین داخل و خارج از کشور در این وادی است و این مطالبه را یک حق اجتماعی برای چرخه اقتصاد پویای منطقه بخصوص سقز به عنوان کانون گردشگری فرهنگی و خلاق هنری می‌دانیم.

وی با اشاره به اینکه هنرمندان فاخر کرُد زبان سراسر ایران علاقمند به شرکت در این جشنواره بودند، یادآور شد: طبق فراخوانی که چند ماه قبل دادیم هنرمندان فاخر و ارزشمندی از مناطق کُردنشین اثر فرستادند که در نهایت ۴۸ اثر داخلی و ۱۷ اثر خارجی به جشنواره شانزدهم ارسال شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان عنوان کرد: این آثار ارسالی به دبیرخانه توسط هیات داوران (پنج داور شاخص که قبلا به عنوان داور بازبین تعیین شده بودند) بازبینی و سپس ۱۱ اثر داخلی و خارجی را برای حضور در جشنواره انتخاب کردند.

قلعه شاخانی بیان کرد: برگزیدگان در مراسمی باشکوه در شب جمعه ۲۲ آذر معرفی خواهند شد که اثرهای برگزیده توسط سه داور شاخص انتخاب و معرفی می‌شوند.

وی در بخشی از سخنان خود به  آثار ارسالی پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کُردی سقز اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۳۸ اثر که چهار اثر آن خارجی بود به دبیرخانه ارسال شد و ۱۴ اجرا به روی صحنه رفت امسال هم ۱۹ نمایش در سه سالن آمفی تئاتر، سالن کتابخانه و پلاتوی سقز اجرای عمومی می‌شود.

شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز روز ۱۹ آذر با نمایش حه سار آغاز شد و تا روز جمعه ۲۲ همین ماه ادامه دارد. در این جشنواره ۹ گروه داخلی و دو گروه خارجی با هم به رقابت خواهند پرداخت.

46

کد خبر 1330932

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =