بی‌توجهی به مصرف لبنیات، سلامت مردم را به خطر می‌اندازد

مصرف لبنیات در کشور، از سرانه مصرف کشورهای توسعه یافته، بسیار کمتر و در حدود یک چهارم آنهاست. این وضعیت، باعث مشکلات زیادی برای سلامت مردم خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فردا همایشی درباره مشکلات و موانع مصرف لبنیات و چالشهای پیش رو این صنعت در کشور برگزار خواهد شد. مدیر روابط عمومی انجمن صنایع فرآورده های لبنی ایران در باره برگزاری این همایش گفت: قبل از برگزاری همایش صنعت لبنیات چند کارگاه داریم که برخی از آنها تخصصی است و درباره مسایل بسته بندی و نیروی انسانی در صنعت لبنیات حرف می زند. کارگاهی به نام باورهای غلط درباره لبنیات داریم که به باورهایی می پردازد که درباره استفاده از پالم و وایتکس در لبنیات یا کم فروشی و قاطی کردن اب و مسایلی مانند اینها، بین مردم شایع است، می پردازد. در این کارگاه متخصصان برجسته حوزه از وزارتخانه ها تا دانشگاه ها حضور دارند و فرآیندهای تولید و توزیع لبنیات را بررسی می کنند.

بنی طبا  با بیان اینکه جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و وزیر صمت و سرپرست وزارت جهادکشاوزی و معاونانشان در این همایش حضور و سخنرانی دارند، گفت: آقای خانزاده رئیس اتاق بازرگانی تهران هم حضور و سخنرانی خواهد داشت. در این همایش، به مسایل صنعت لبنیات مانند جایگاه و قیمت گذاری می پردازیم. صنعت لبنیات، در حوزه سلامت شناخته شده نیست و عموما این صنعت را از زاویه تولید و اقتصاد می نگرند، در حالی که لبنیات، تضمین کننده سلامت جامعه است.

ایرانی ها یک چهارم مردم کشورهای توسعه یافته لبنیات مصرف می کنند

او در تشریح بخشهای مختلف همایش توضیح داد: در بخش اول همایش، روی بازشناسی جایگاه این صنعت و در بخش دیگر به مسئله قیمت گذاری در لبنیات ورود می کنیم. وضعیت فعلی قیمت گذاری باعث شده است علی رغم تولید بالا، این صنعت در تولید اقلام سلامت محور مورد نیاز مردم محدود شود و تمام ظرفیتهای آن به کار نیفتاده است. بخش دیگری از بحث های فردا به کم بودن سرانه مصرف لبنیات در جامعه می پردازد که با سلامت مردم در ارتباط است. در کشورهای توسعه یافته مانند دانمارک، سرانه مصرف لبنیات ۳۰۰ کیلوگرم است ولی در ایران مصرف لبنیات در خوشبینانه ترین حالت به ۷۰ کیلوگرم می رسد.

بنی طبا در ادامه سخنانش گفت: دغدغه اصلی سرانه مصرف پایین، سلامت جامعه است. در برخی نقاط کشور با کوتاهی قد مواجهیم، سالمندان ما با پوکی استخوان مواجه هستند و بیماری های بدی مانند شکستگی لگن بالا می رود که هزینه های درمان زیادی می طلبد. سیاستگذاران می توانند به جای افزایش هزینه درمان در سالهای آینده، امروز در مصرف لبنیات و پیشگیری از بیماریها، سرمایه گذاری کنند.

او در پایان ضمن بیان اینکه نزدیک ۱۰۰۰ نفر از فعالان، کارشناسان و دلسوزان حوزه لبنیات و سلامت در این همایش حضور دارند، گفت: قریب ۳۰ نفر سخنران در پنل ها و صحن اصلی همایش، حضور خواهند داشت و دغدغه های خود را در حوزه های سلامت مردم و صنعت لبنیات بیان می کنند.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1345203

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =