ایجاد کانون‌های فرهنگی برای بهبود شرایط مناطق حاشیه، حائز اهمیت است

استاندار کردستان گفت: ایجاد کانون های فرهنگی برای بهبود شرایط مناطق حاشیه در شهرهای استان را حایز اهمیت برشمرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، بهمن مرادنیا در در پنجاه و سومین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار که با حضور وزیر راه وشهرسازی برگزار شد اظهار داشت: ارتقای کیفیت شهری و تعریف و اجرای نه پروژه از دیگر اقداماتی است که انجام شده و در دست پیگیری است.

وی افزود: همچنین از سازمان  ملی ۲۵ میلیاردتومان از طریق تهاتر با شهرداری بودجه به محلات هدف بازآفرینی شهری کردستان و به ویژه در سنندج تزریق شده است..

استاندار کردستان در بخشی دیگری از سخنان خود، با اشاره به این‌که در خصوص تامین زمین در سنندج مشکلات متعددی وجود دارد و یکی از درخواست‌های استان، انجام پیگیری‌های لازم  در این خصوص است گفت: بخشی از زمین مورد نیاز برای احداث واحدهای مسکونی و فضاهای عمومی در شهر سنندج از فضاهای متروکه تامین می‌شود.

مرادنیا در خصوص پروژه‌های پیاده‌راه سازی استان نیز افزود: خیابان فردوسی شهر سنندج، مشکلات متعددی دارد که باید کمک شود تا این پیاده‌راه ایجاد شود وهمچنین در خصوص پادگان ۴۰۰ هکتاری ارتش که در شهر سنندج وجود دارد، درخواست این است که حداقل از فضای عمومی آزاد آن برای ارتقای شهر سنندج استفاده شود.

وی تصریح کرد: "نایسر" یکی از مناطق و محدوده‌های منفصل شهری است که در پروژه بازآفرینی باید موردتوجه قرار بگیرد، زیرا در این محدوده ۵۵ تا ۶۰ هزار نفر زندگی می‌کنند که با کمبود سرانه‌های خدماتی، آموزشی، درمانی و موارد دیگر روبه رو هستند.

استاندار کردستان ادامه داد: ایجاد کانون های فرهنگی در این منطقه برای بهبود شرایط موجود بسیار حائز اهمیت است و در عین حال نیاز است تا سازمان ملی زمین و مسکن در خصوص ارایه اراضی همکاری بیشتری داشته باشد.

مرادنیا تخصیص املاک و اراضی مازاد دستگاه ها را برای اجرای طرح های مختلف بازآفرینی در شهر سنندج و دیگر شهرهای استان از اهم مواردی که نیازمند پیگیری است برشمرد و خاطرنشان کرد: در خصوص ساخت وساز غیرمجاز در شورای تامین استان پیگیر این موضوع هستیم تا با ایجاد کمربند سبز جلوی ساخت و سازهای بیشتر را بگیریم.

در این جلسه گزارش وضعیت محدوده‌ها و محلات هدف بازآفرینی شهری، عملکرد و برنامه‌های آتی ستاد بازآفرینی شهری استان کردستان سومین دستور پنجاه و سومین جلسه ستاد بازآفرینی با حضورمرادنیا  استاندار اکردستان ارائه شد.

 بر اساس این گزارش، رشد سریع جمعیت در سنندج بسیار بالاست و رتبه پنج کشور را در خصوص جمعیت شهری دارد و اما در عین حال رشد جمعیت روستایی در این منطقه منفی است و از نظر رشد جمعیت روستایی رتبه نوزدهم را در کشور دارد.

بنا بر گزارش ارایه شده، در سنندج، جمعیت به سمت شهرها هدایت می‌شود و با روندی که در این شهر حاکم است و روستاها از سکنه خالی می‌شوند، در سال‌های آتی در صورت عدم توجه به این موضوع؛ شاهد موج جدیدی از حاشیه‌نشینی در استان خواهیم بود. مساحت شهر سنندج چهار هزار و ۸۳۰ هکتار است که از این میزان ۲۲۰ هکتار به بافت فرسوده، ۱۲۳ هکتار به بافت روستایی و ۵۲۷ هکتار به پهنه ناسازگار شهری تعلق دارد. همچنین ۲۴ درصد شهر سنندج را بافت فرسوده و ناکارآمد تشکیل داده است که بیش از ۴۹ درصد جمعیت این شهر در این بافت‌ها سکونت دارند. "نایسر" به عنوان محدوده منفصل شهری نیز وضعیت نامناسبی از نظر فضاهای آموزشی، درمانی، خدماتی و همچنین فضای سبز دارد که باید در بازآفرینی شهری به آن توجه ویژه شود. هدفگذاری استان تا سال ۱۴۰۴ به این گونه است که باید تا این زمان، ۴۴ محله نوسازی شوند.

46

کد خبر 1345998

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =