۰ نفر
۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۳
جوشش خون حاج قاسم در بهمن عراق

تظاهرات میلیونی و کم نظیر مردم عراق برای اخراج نیروهای نظامی آمریکا از عراق و دفاع از حاکمیت ملی این کشور نمادی از جوشش خون حاج قاسم در قیام ملت عراق بود.

این راهپیمایی عظیم اگرچه به دعوت مقتدی صدر،رهبر ائتلاف سائرون که بالاترین کرسی را در پارلمان عراق دارد برگزار شد،اما هیچ نشانی از گروهها و احزاب در آن نبود و مردم تحت پرچم ملی عراق مطالبات خود را یکپارچه و یکصدا فریاد کردند.

پس از شهادت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی«قهرمان بین المللی ضد تروریسم» در منطقه با اقدام تروریستی دولت آمریکا، پارلمان عراق به خروج نظامیان آمریکابخاطر نقض حاکمیت ملی این کشوررای داد.

اگرچه پس از مصوبه پارلمان عراق، خبرگزاری فرانسه سندی را منتشر کرد که نشان می‌داد ائتلاف بین المللی ضد داعش به سرکردگی آمریکا به ارتش عراق اعلام کرده که بااحترام به حاکمیت عراق و درخواست پارلمان و دولت بغداد مقدمات تغییرات پیش رو و جابجایی نیروهای خود را آغاز می‌کند،اما پس از خشم ترامپ از افشای این سند،وزیر دفاع آمریکا این نامه را غیردقیق خواند و یک سخنگوی وزارت دفاع عراق گفت که تغییری در سیاست آمریکا در خصوص نظامیانش در عراق ایجاد نشده است. پس از آن بود که رئیس جمهور آمریکا، دولت عراق را به تحریم‌های سخت تهدید کرداگرچه دراجلاس داووس در این مورد هم با تردید سخن گفت.

اظهارات اخیر ترامپ در دیدار با رئیس اقلیم کردستان نشان می‌دهد که اصولاً حضور نیروهای آمریکایی در عراق برای مبارزه با داعش نبوده است و انگیزه کاخ سفید از حضور در عراق حفظ منابع نفتی منطقه است. منابعی که برخی از کشورهای عربی منطقه که دونالد ترامپ آنها را «گاو شیرده» نامید از آنها باج‌خواهی‌های رئیس جمهور آمریکا را تامین می‌کنند.

واقعیت آن است که آمریکا در نابودی داعش در عراق نقش پر اهمیتی را ایفا نکردو مهمترین سهم در مبارزه متعلق به ملت وارتش عراق و مساعدت‌های مستشاری ایران به ویژه نقش بی نظیر شهید حاج قاسم سلیمانی است.

«قیام جمعه» مردم عراق نشان دادکه مردم به این حقیقت آگاه هستندوبرای  قدرشناسی از مجاهدت‌های جاودانه  حاج‌قاسم_ که جان خویش را برای رهایی ملت های عراق و سوریه ازچنگال داعش و ایجاد امنیت در منطقه فداکرد_ و خون بهای این سردار رشید به کمتر از اخراج نظامیان آمریکایی از عراق و منطقه قانع نیستند.

دراین میان تهدید جانشین حاج قاسم_ سردار قاآنی_ به تروراز سوی امریکانشان داد که اکنون جامعه جهانی بایددولت آمریکا را نیزبه فهرست «دولتهای تروریست »پس از  «رژیم صهیونیستی» بیفزایدو تهدید این دولتهای تروریستی را علیه صلح وامنیت جهانی جدی بگیرد.

پس از نمایش اراده قاطع مردم عراق برای اخراج نظامیان آمریکایی و برچیده شدن پایگاه‌های نظامی آمریکابه عنوان مراکز تروریسم دولتی در منطقه _اکنون نوبت دولت عراق است که تحت هدایت مرجعیت عالی شیعیان _که به تعبیر برهم صالح رئیس جمهور عراق عامل عبور و حرکت این کشور به ساحل امنیت است اجرای مصوبه پارلمان عراق را با پشتوانه حمایت یکپارچه مردم در دستورکار قرار دهد ولازمه آن تشکیل یک دولت مقتدر ،قاطع ومستقل _پس از استعفای عادل عبدالمهدی _از طریق همگرایی ائتلافهای قدرتمند عراق بر محور منافع ملی این کشوراست .

* منتشر شده در روزنامه قدس ۱۳۹۸/۱۱/۶

کد خبر 1346304

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =