با دیدن این بازماندگان که در اعماق دریا پنهان شده اند، انگشت به دهان می مانید! + تصاویر

از آنجایی‌که بیش از ۸۰ درصد مساحت اقیانوس‌های زمین کاوش نشده است و نقشه‌ای از آن‌ها در دست نیست، ممکن است هزاران موجود دریایی، شهرهای غرق شده گمشده، بقایای کشتی و دیگر چیزهای رازآلود آنجا باشند که ما هرگز به وجودشان پی نخواهیم برد و نمی‌توانیم کشفشان کنیم.

آن قسمت‌های ژرف و تاریک اقیانوس که کاوش شده‌اند، چیزی جز شگفتی برای ما به ارمغان نیاورده‌اند. با جستجوی این بخش‌ها موجودات جدیدی مانند ماهی ترسناک نیش دندان (فنگتوس) یافت شدند، بقایای قصر باستانی کلئوپاترا کشف شد و همچنین رودی در کف دریای سیاه دیده شد که در کنار درخت‌ها و برگ‌های اقیانوسی جریان دارد!

کاوشگران بخش‌های ژرف‌تر اقیانوس‌ها به شگفتی‌های بی‌شماری برخورده‌اند؛ ازجمله مصنوعات باستانی، بقایای کشتی‌ها و موجودات بامزه دریایی. اینجا ۲۰ تصویر خیره‌کننده از چیزهای شگفت‌آوری را آورده‌ایم که تنها در کف اقیانوس یافت می‌شوند.

مجموعه‌ای از شهرهای گمشده

شهرهای باستانی زیر آب رفته در قسمت‌های گوناگون جهان پراکنده شده‌اند. بعضی از این شهرها عبارت‌اند از: قلمروی کلئوپاترا در مصر، خلیج خامبات در هند، یک شهر زیر آب رفته ۵۰۰۰ ساله در ژاپن و شهر باستانی پاولوپِتری در یونان که غواصان در آن آوارهای شهر باستانی مسین مربوط به دوره نئولیتیک را کشف کردند.

مارماهی گولپِر طعمه‌ای بزرگ‌تر از خودش را شکار می‌کند و می‌خورد

چشم‌گیرترین عضو بدن مارماهی گولپِر دهان بزرگش است که می‌تواند آن‌قدر آن را باز کند تا طعمه‌ای بزرگ‌تر از خودش را ببلعد. مارماهی گولپِر در ژرفای اقیانوس زندگی می‌کند و هنوز نکات فراوانی هست که محققان درباره این موجود نمی‌دانند. می‌توانید این موجود دریایی جالب را در اقیانوس‌های گرمسیری و معتدل جهان بیابید.

گنجینه ۱۷ میلیارد دلاری

سال ۱۷۰۸، یک کشتی گالون اسپانیایی به نام سان خوزه گرفتار آتش و غرق شد و ۱۷ میلیارد دلار گنجینه آن به دل اقیانوس فرورفتند. دولت کلمبیا در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که بقایای آن را یافته است؛ البته بر سر این‌که دقیقاً چه کسی بر مالکیت گنجینه سان خوزه حق دارد اختلاف‌های سنگینی هست.

ماهی نیش‌دندان در اعماق دریا زندگی می‌کند

این موجود دریایی ترسناک از معدود موجودات دریایی است که در ژرف‌ترین بخش‌های اقیانوس کشف شده‌اند. آشکار است که نامش را از روی دندان بزرگش برگزیده‌اند؛ دندانی که در مقایسه با جثه‌اش نسبت به دیگر انواع ماهی بسیار بزرگ‌تر است. البته، نیش‌دندان با همه ترسناک بودنش، در بزرگ‌ترین حالت تنها ۱۵ سانتی‌متر طول دارد.

ماهی منجم برای شکار طعمه‌اش خود را در خاک فرو می‌کند

نام این‌گونه را ماهی منجم گذاشته‌اند زیرا هنگامی‌که خودش را در خاک فرو می‌کند و منتظر شکارش می‌ماند، چشمانش بالای سرش قرار می‌گیرند و به بالا خیره می‌شوند. وقتی این ماهی به‌ ظاهر عصبانی وعده غذایی‌اش را می‌بیند، یک حرکت الکتریکی انجام می‌دهد تا طعمه‌اش را گیج کند و سپس دهان بزرگش را می‌گشاید و آن را می‌بلعد. این موجود دریایی در پنهان کردن خودش بسیار زیرکانه رفتار می‌کند به‌طوری‌که تنها چشم‌هایش آشکار می‌شوند.

یک رودخانه زیر آب

رودخانه‌ای در کف دریای سیاه هست که شبیه به رودخانه‌هایی است که در خشکی می‌بینیم. در این ناحیه نه‌تنها این رودخانه جریان دارد، بلکه درخت، آبشار، برگ و رودکنار هم در کنار آن دیده می‌شود! اگر این رودخانه زیردریایی روی زمین بود، از نظر حجم آبی که از آن جریان می‌یابد، ششمین رود بزرگ جهان به شمار می‌رفت.

اختاپوس عظیم اقیانوس آرام می‌تواند تا ۹ متر طول داشته باشد

اختاپوس عظیم اقیانوس آرام بزرگ‌ترین گونه اختاپوس در جهان است و درون اقیانوس آرام شمالی و از کناره‌های ساحل کشور آمریکا تا سواحل آلاسکا و ژاپن یافت می‌شود. بزرگ‌ترین این موجودات که تاکنون کشف شده است ۲۷۲ کیلوگرم وزن و ۹ متر طول داشته است.

فرشته‌ای در دریا

نام این جانور را فرشته دریایی گذاشته‌اند زیرا به زیبایی در تاریکی و ژرفای عمیق اقیانوس می‌چرخد و شنا می‌کند و بدن درخشانش به‌گونه‌ای است که انسان را به یاد فرشته‌ها می‌اندازد. فرشته دریایی درواقع نوعی حلزون دریایی است که طولش به بیش از ۵ سانتی‌متر نمی‌رسد و از باله‌ها یا همان پاهایش برای شنا کردن بهره می‌گیرد.

استونهِنجی (سنگ‌ستونی) در دریاچه میشیگان

باستان‌شناسانی که در دریاچه میشیگان به دنبال بقایای کشتی‌های غرق شده بودند، در این دریاچه یک سازه سنگ‌ستون‌ مانند یافتند. آن‌ها هنگامی‌که در سال ۲۰۱۱ زیر دریای میشیگان به جستجو می‌پرداختند، تخته‌سنگی را یافتند که چیزی شبیه به حکاکی‌های پیش تاریخی از ماستودون (نوعی حیوان فیل‌مانند) روی آن نقش بسته بود و هم‌چنین مجموعه سنگی را پیدا کردند که مانند بنای استون‌هنج در کشور انگلیس چیده شده بود.

کوسه شش آب‌ششی که در آب‌های بسیار ژرف شنا می‌کند

کوسه شش آب‌ششی یک نوع کوسه در ژرفای اقیانوس است و نامش را شش آب‌ششی گذاشته‌اند زیرا برخلاف دیگر کوسه‌ها که پنج آب‌شش دارند، شش آب‌شش دارد. این کوسه همچنین یک باله پشتی در پشت و نزدیک کمرش دارد، درحالی‌که دیگر گونه‌های کوسه باله‌های پشتی‌شان نزدیک به میانه کمرشان قرار گرفته است. این کوسه‌ها برای انسان خطرناک نیستند مگر آنکه تحریک شوند.

رنگ قرمز خونی این ماهی مرکب خون‌آشام هر ماهی‌ای را که به آن نزدیک شود، به هراس می‌اندازد

ماهی مرکب خون‌آشام نه ماهی مرکب است و نه اختاپوس، اگرچه شبیه به ترکیبی از این دو گونه به نظر می‌رسد. دانشمندان این موجود بخصوص را در دسته‌بندی مخصوص خودش قرار داده‌اند. ماهی مرکب خون‌آشام در آب‌های تاریک ژرفای اقیانوس زندگی می‌کند و این نام را برایش برگزیده‌اند زیرا رنگی تیره دارد و پوستش بازوانش را به هم وصل می‌کند که مانند شنل یک خون‌آشام می‌نماید.

قدیمی‌ترین بقایای سالم از یک کشتی غرق شده

در سال ۲۰۱۸، کاوشگران یک کشتی تجاری یونانی را در کف دریای سیاه یافتند که تاریخ آن به بیش از ۲۴۰۰ سال پیش بازمی‌گشت. این کشتی را رسماً به‌عنوان قدیمی‌ترین بقایای کشتی سالم در جهان شناخته‌اند. این کشتی زوال نیافته است زیرا بیش از ۲۰۰۰ متر زیر سطح دریا قرار گرفته است و اکسیژنی در آب پیرامون آن نیست.

گورستان قطارها

چندین لکوموتیو کف اقیانوس و در شرایطی بسیار خوب نزدیک ساحل نیوجرسی یافت شدند. تاریخ این قطارهای پانزده تنی به اواسط قرن نوزدهم میلادی برمی‌گردد و هیچ توضیح قطعی‌ای نیز برای این‌که آن‌ها چطور سر از دریا درآورده‌اند ارائه نشده است. یکی از نظریه‌هایی که ارائه داده‌اند آن است که لکوموتیوها از یک کشتی به پایین پرت شده‌اند تا غرق نشود.

انگشت یخی بدفرجامی

این پدیده طبیعی به نام برونیکل یا «انگشت یخی مرگ» هنگامی روی می‌دهد که یخ روی دریا ترک می‌خورد و آب شور از درون آن به آب سطحی و آزاد اقیانوس (لجه) تراوش می‌کند. این رویداد معمولاً زیر بلوک‌هایی از یخ شناور دریا اتفاق می‌افتد و ازآنجایی‌که آب‌ نمک تراویده از آب پیرامونش سنگین‌تر است، تا کف اقیانوس پیش می‌رود.

دیوکوسه یک «فسیل زنده» است

دیوکوسه‌ها را به کند بودن می‌شناسند؛ ویژگی‌ای که شکار را برای آن‌ها دشوار می‌سازد. ولی از آنجایی‌که می‌توانند فکشان را تا ۸ سانتی‌متر از دهانشان بیرون بیاورند، قطعاً به دام انداختن طعمه برایشان آسان‌تر خواهد گشت. آن‌ها پوزه‌های باریک و دندان‌های نیش‌مانندی دارند و بیشتر در نزدیکی سواحل ژاپن یافت می‌شوند.

کوسه چین‌دار مارماهی‌ مانند

کوسه چین‌دار یک موجود دریایی با ظاهری پیش تاریخی است که بیشتر زمان زندگی‌اش را در آب‌های ژرف و تاریک می‌گذراند. این جاندار، درنده فعالی است که طعمه‌اش را یکجا می‌بلعد. اطلاعات محدودی درباره کوسه چین‌دار در دست داریم زیرا انسان‌ها به‌ندرت با آن‌ رویارو شده‌اند؛ اما چیزی که می‌دانیم این است که به «فسیل زنده» شناخته شده ‌است زیرا از زمان‌های پیش تاریخی تغییرات زیستی اندکی در این گونه جانوری روی داده است.

جاده بیمینی که به شهر آتلانتیس می‌رسد

شهر گمشده آتلانتیس یکی از پرآوازه‌ترین افسانه‌های جهان است که ۱۱۰۰۰ سال پیش غرق شد و به دل اقیانوس فرورفت. در سال ۱۹۶۸ غواصی در نزدیکی ساحل باهاما یک جاده پیدا کرد. البته پس از تحلیل سنگ‌های این جاده آشکار شد که آن‌ها به دلایل طبیعی و با نیروهای زمین‌شناختی پدید آمده‌اند.

اژدهای دریایی برگ‌دار ۳۵ سانتی‌متری

پیدا کردن اژدهای دریایی برگ‌دار تقریباً غیرممکن است زیرا این جاندار به‌آسانی می‌تواند خودش را به‌عنوان کتانجک یا جلبک دریایی استتار کند. این موجودات ۳۵ سانتی‌متری دریایی که در آب‌های ساحلی استرالیا یافت می‌شوند می‌توانند خود را شبیه به دسته‌های سبزه‌ای که از جریان اقیانوس می‌گذرند نیز بکنند؛ کاری که آن‌ها را از چشم درندگان پنهان می‌دارد.

ملوانک خوابگاه‌دار ۵۰۰ میلیون سال است که در سیاره ما زندگی می‌کند

ملوانک خوابگاه‌دار (چِیمبِرد ناتیلوس- Chambered Nautilus) را یک فسیل زنده می‌دانند زیرا بیش از ۴۰۰ میلیون سال است که از نظر زیستی تغییری نکرده است. صدف این جانور از بدن نرمش محافظت می‌کند و برخی از گونه‌های آن می‌توانند تا ۹۰ شاخک مجزا داشته باشند! ملوانک این شاخک‌ها را برای به دام انداختن میگو، ماهی و سخت‌پوستان کوچک دریایی به کار می‌گیرد.

منبع: لست سکند

۲۱۲۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1350715

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =