۰ نفر
۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶
لزوم بازنگری فوری در برنامه‌های مدیریت بحران کرونا

متاسفانه با توجه به عملکرد ضعیف برنامه ریزی های صورت گرفته در عمل، در امر مدیریت پدیده کرونا، لزوم بازنگری فوری و جایگزینی برنامه به موازات برنامه فعلی تا انتقال کامل نظام مدیریتی جدید به شکل فراگیر ضروری است.

آنچه مسلم است علی الرقم توجهات ویژه مسئولان نظام سلامت کشور و برنامه ریزی های به عمل آمده، این نظام مدیریتی مفید فایده قرار نگرفته و نیاز سریع و بدون تعصب به جایگزین نمودن ان با یک برنامه کامل و جامع در سطح کشور در درون لایه های مختلف "سطوح نیاز" لازم است.

در روز های اخیر ما شاهد گسترش بی رویه بیماری و سرایت آن به اطبا و مسیولین کشوری می باشیم که این امر خود نشان دهنده کامل ضعف در فلسفه طراحی مکانیزم مقابله و بدنه مدیریتی این پدیده هست.
با توجه به اینکه منبع انتشار ویروس بصورت کامل از ابتدا یا روزهای اول شروع بیماری شناسایی شده و مشخص بود، توزیع و حرکت و گسترش ویروس بشکل فعلی در کشور نمی بایستی حداقل به این وضع رخ می داد که متاسفانه شاید بعلت عدم توجه به دینامیک رفتار های انسانی در چنین مواردی و عدم دقت در برنامه ها، با ان امروز مردم، کشور و مسولان امر مواجه اند! 
این امر نشان دهنده این مطلب بزرگ است که تنها عزیزان مدیریت سلامت نمی بایستی در برنامه ریزی های مدیریت مقابله با کرونا ویروس،  تنها به علم پزشکی خود بسنده می نمودند بلکه با افراد خبره در علم مدیریت بحران سوانح نیز مشورت های لازم را از قبل انجام می دادند، بحرحال تا دیر نشده امیدوارم جمعی از عزیزان و مسیولین خبره امر سلامت کشور همراه با برخی از خبرگان مدیریت سوانح با هم نسبت به اصلاح الگوی مدیریت بحران زای این ویروس اقدام نمایند و بدور از تعصبات جاهلانه، این کمیته همین امروز شکل بگیرد.
این فاز از ویروس کرونا هنوز وارد مرحله بحرانی نشده است. وای به روزی که تبدیل به یک بحران فراگیر در سطح کشور گردد. بخصوص در کنار لایه های دیگر سوانح مثل سیل، زلزله، واگیرهای متعاقب ان و ،،،، الحمدالله کشور از افراد خبره غنی است ولی باید سریعا از انها استفاده شود. خاطر نشان میشوم " برنامه مدیریت کرونا ویروس موفق عمل نکرده است، والسلام  عوض شود" گله و شرح دیدگاه ها و درد دل ها انشا الله بعدا...

* استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران

کد خبر 1357345

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =