۱۳ نفر
۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳

گسل تبریز در حال فعال شدن است!

فریبرز ناطقی‌الهی
گسل تبریز در حال فعال شدن است!

دبیر شورای شهر تبریز با بیان اینکه گسل تبریز در حال فعال شدن است، گفت: در تبریز کمتر از 6.8 ریشتر زلزله رخ نخواهد داد باید برای این موضوع اقداماتی ترتیب دهیم.

دیروز خبری را در سایت های خبری دیدم که بسیار جالب و در عین حال جسورانه بود ! عین ان را در ابتدای این یادداشت اوردم، بنده حقیقتا نمی دانم ایشان چگونه به این مهم دست یافته است و در ضمن این علم منشاش از کجاست ؟

سه نکته کلیدی در همین پاراگراف کوتاه قابل تامل است:
۱-گسل تبریز «در حال» فعال شدن است،
۲-کمتر از 6.8 نخواهد بود
۳-باید اقدامی کرد!
البته اگر دبیر محترم شورای شهر تبریز این را گفته باشند و مطلب هم همین باشد که مکتوب شده است، تصور می کنم ایشان به علمی دست یافته اند که امروزه در دنیا وجود ندارد!  بیان چنین مطالبی در شهر تبریز و بهتر بگویم در استان و در کشور چه داستان و درگیری ذهنی را برای مردم به دنبال خواهد داشت، مردم بی گناه باید برای نظرات غیر علمی و لابد یک برداشت سطحی از یک مطالعه علمی، فردی که بحرحال بنظر می رسد هیجان زده است چه بهایی را بپردازند ! 
از صبح شاید صدها تلفن از منطقه داشتم که همگی مضطرب و در شرف پانیک بودند! تمام گسلها دنیا پتانسیل فعال شدن دارند ولی عموما گسل های اصلی مانیتور میشوند. در ضمن بیان «در حال» فعال شدن یعنی چه! مگر علم غیبی یا سنسور متحرکی هستند که مردم را به اینصورت به تشویش می اندازند ؟ اینکه 6.8 کمتر نخواهد بود برای یک دوره بازگشت بخصوص است، و ان هم با هزار و یک فرض، یعنی هر زلزله ای که در اینده دور یا نزدیک در تبریز بیاید حتما بالای 6.8 خواهد بود، مگر حتما باید حرف زد، سکوت درباره چیزی که نمی دانیم و نمی فهمیم چقدر ارزشمند است ! و اینکه باید اقدامی صورت بگیرد ؟
با ان کلمه «در حال» یعنی تخلیه تمام استان و شهر و ...  بحث درباره زلزله و تبعات ان و اموزش های مستمر امری ضروری برای هر جامعه ای می باشد ولیکن توسط اهل فن و درایت در بیان ! برداشت ناقص از مطالعات و بیان انها در این قالب به هیج وجه قابل قبول نمی باشد. منهم بهتر است دیگر سکوت کنم و پناه به خدای جل شانه ببرم از بی تدبیری در بیان چنین مطلبی.

* استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران

کد خبر 1334579

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • پروانه IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
  0 0
  سلام تو را خدا وقتی چیزی را با اطمینان نمیدونید چرا مردمو دچار وحشت میکنید مردم تو اوج مسکلات اقثصادی هستن
 • سجاد IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
  0 0
  جمله دبیر شورای شهر تبریز، رو باس در کانتکست خودش معنا کرد. منظور ایشون بوضوح اینه که لازمه کاری برای آمادگی برای زلزله بکنیم که کاملا درسته اونجا باس آمادگی باشه همچنان که باس در تهران هم باشه. مبنای صحبتش هم اینه که دوره زلزله گذشته و به احتمال بالا زلزله قوی خواهد بود که مورد قبول زلزله شناسان هستش. آقای ناطقی بهتر بود اصل هشدار و توصیه ایشون رو تقویت می کرد و جنبه علمی قضیه رو دقیق تر بیان می کرد. سهو ایشون قابل اغماضه و گیر دادن به ایشون لازم نبود بلکه اشتباهه.