۳۵ نفر
۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
زائران در راه‌اند، هرچه سریعتر مشهد را قرنطینه کنید!

با فرمان فرمانده کل قوا به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح برای تشکیل «قرارگاه بهداشتی درمانی» و بهره گیری از همه امکانات نیروهای مسلح برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا با ملاحظه «قرائت حمله بیولوژیک »همه ارکان حاکمیت تمام قد برای تامین سلامت مردم و مقابله با فراگیری کروناویروس به پا خاستند.

این چرخه با همکاری و همدلی مردم می تواند زنجیره پیشرفت بیماری را از هم بگسلد و عبور از کرونارا در فاصله کوتاه تر و با قربانی کمتر میسر سازد .

آنچه در شرایط کنونی باید از سوی متولیان و ارکان حاکمیت مورد توجه باشد؛تدبیر درست، تصمیم به موقع و اقدام سریع است. هر گونه تدبیر غلط ناشی از اطلاعات غیر دقیق و نیز سهل انگاری، شتابزدگی یا تأخیر در شرایط حساس کنونی می‌تواند منجر به فاجعه ای جبران ناپذیر شود.

اکنون زمان نقدآنچه گذشت نیست ،آنچه مهم است بررسی و ارزیابی دقیق گذشته و تدبیر رو به فرداست والبته باید اذعان کردکه تاکنون نیز دولت وسایر ارکان حکومت اقدامات بسیار ارزشمند وشایسته تقدیری برای مدیریت بحران انجام داده اند.

متاسفانه جدی نگرفتن شرایط حساس کشور از سوی شماری از هموطنان و پرداختن به امور روزمره و جاری شب عید به روال هر ساله وتداوم سفرها مدیریت بحران را دشوارتر کرده است.
در این میان شهر مشهد که همه ساله میزبان حدود ۵ میلیون مسافر نوروزی بوده است بیش از هر شهر دیگری در معرض بروز یک فاجعه انسانی است .

اگر فقط یک پنجم از مسافران نوروزی هرساله ،به هشدارها و درخواست مسئولان بی‌توجهی کنند و برای سفر به مشهد بار سفر ببندندمدیریت نوروز مشهد دشوار و فاجعه بار خواهد شد.
مشهد در شرایطی است که ظرفیت بیمارستان ها در حال تکمیل شدن است وآمار مبتلایان به کرونانیز صعودی است. سفر به مشهدعلاوه بر تکمیل زنجیره شیوع بیماری و بروز مشکلات درمانی ،تامین محل اقامت ومایحتاح روزمره زائران را نیز بامشکل مواجه خواهدکرد.

برای قرنطینه مشهد و لغو پروازها و قطارها و جلوگیری از ورود خودروهای شخصی به این شهر ظاهراً تصمیم گیری فراتر از مدیران استانی است و باید ستاد مرکزی دراین مورد تصمیم گیری کند. پیش از این تعطیلی یک روزه ادارات که از سوی استاندار خراسان رضوی اعلام شده بود با وتوی مرکز کنسل شد،لذا مدیران استانی محتاط ترشده اند.

اگرچه مقامات استان ؛نماینده ولی فقیه، استاندار و تولیت آستان قدس از مردم خواسته اندکه از سفر به مشهد پرهیز کنند،شرایط حرم نیز برای زیارت مهیا نیست ،اما همچنان زائران در راه مشهدهستندو محدودیت جدی برای سفرآنها ایجاد نشده است .برای آنهایی که هنوز خطر را باور نکرده‌اند هشدار و خواهش ثمری ندارد باید با تدبیر درست، تصمیم موقع و اقدام سریع جلو فاجعه را گرفت .

مابه میزبانی زائران رضوی افتخار می‌کنیم اما شرایط برای پذیرایی مهیا نیست وناگزیرامسال باید با«مهمان نوازی کرونایی» از سفر زائران به مشهد جلوگیری شود.
 هم وطن عزیز! عشق تو را به امام عاشقان به خوبی درک می‌کنیم اما «سلامت »مردم ایجاب می‌کند تا شما از دور به امام مهربانی هاابراز ارادت کنید و ما «سلامت »را به آقا برسانیم .

آقای رئیس جمهور! تصمیم به موقع و اقدام سریع شرط اصلی مدیریت بحران است ؛ هر چه سریعترمشهد را قرنطینه کنید!

* منتشر شده در روزنامه قدس۱۳۹۸/۱۲/۲۵

کد خبر 1365002

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =