کرامت افرادی که در اثر کرونا از دنیا رفته‌اند رعایت می‌شود؟

فارس نوشت: با هدف سنجش فعالیت های شهرداری تهران در مورد بیماری کرونا مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران اقدام به برگزاری نظرسنجی از شهروندان درباره اقدامات شهرداری تهران در زمینه مقابله با این ویروس کرده است.

محمدحسین بوچانی رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در تشریح فعالیت های مطالعاتی و پژوهشی درباره کرونا در شهرداری تهران گفت: مطالعه مشخصات عمومی ویروس و همه گیر شناسی آن، تشریح وضعیت شیوع ویروس در دنیا و در سطح کشور، اقدامات تکلیفی از سوی وزارت بهداشت به شهرداری تهران، مرور اقدامات انجام گرفته در دنیا برای کاهش شیوع بیماری در حوزه مدیریت شهری، بررسی اقدامات امکانپذیر از سوی شهرداری تهران برای کنترل بیماری در حوزه های ماموریتی مختلف شهرداری تهران، تعیین و تدقیق تکالیف و ارائه راهنمای اقدام سازمانها و مجموعه های موثر در شهرداری تهران از جمله آنهاست.

بوچانی از تعریف پروژه ای با عنوان بازخوانی تجارب جهانی (با تاکید بر کشورهای چین و امریکا) در کنترل محیطی و راهبردهای برنامه ریزی شهری جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا خبر داد دو گفت: تشخیص معیارهای زمینه ای جهت مناسب سازی برای کلانشهر تهران از دیگر اقدامات این مرکز در ارتباط با بیماری کرونا بوده است.

وی افزود: علاوه بر این هر شب گزارشهای سازمان بهداشت جهانی با عنوان گزارش وضعیت یا Situation report بر روی سایت سازمان قرار گرفته و به جهت سنجش فعالیت های شهرداری تهران در مورد این بیماری نیز اقدام به برگزاری نظر سنجی از شهروندان در باره اقدامات شهرداری تهران در زمینه مقابله با ویروس کرونا می شود.

به گفته ی وی یکی از موضوعاتی که در این نظر سنجی مطرح شده این است که آیا شهروندان با  حوزه وظایف شهرداری ها آشنا هستند و در صورت اطلاع چقدر از عملکرد شهرداری رضایت دارند؟  از آنجا که یکی از بزرگترین اثرات بحران هایی مانند ویروس کرونا ایجاد استرس در شهروندان است که بعد از پایان بحران هم ممکن است ادامه داشته باشد و شهرداری ها موظفند که در کاهش این استرس و ترس به شهروندان کمک کنند به عنوان مثال وقتی آتش نشانی به ضدعفونی معابر سطح شهر می پردازد شهروندان احساس می کنند که مورد حمایت قرار می‌گیرند و نهادهایی هستند که برای سلامتی شان تلاش می کنند. در نظر سنجی این سوال پرسیده شده که آیا اقدامات شهرداری در این رابطه را دیده اید و آیا به شهرداری اطمینان دارید؟

تدفین فوت شدگان کرونا با رعایت کرامت

علاوه براین یکی از وظایف ذاتی شهرداری ها بحث تدفین شهروندان است و سوالی که در این رابطه از شهروندان می شود این است که آیا کرامت افرادی که در اثر کرونا از دنیا می روند هنگام تشییع حفظ می شود؟

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران افزود: اینکه شهرداری تهران در تأمین کالاهای اساسی، روزمره و بهداشتی شهروندان در دوران بحران کرونا توسط فروشگاه های شهروند و اطمینان خاطر شهروندان چقدر موفق بوده و آیا شرایط ضدعفونی در این فروشگاه ها رعایت می شود یا خیر، از دیگر پرسش های این نظر سنجی است. البته نتایج این نظر سنجی هنوز اعلام نشده است. ارزیابی گزارشهای ارسالی شهروندان به سامانه ۱۳۷  و برقراری ارتباط با تیمهای پژوهشی و مطالعاتی سازمان بهداشت جهانی را می توان در زمره دیگر اقدامات سازمان مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران نام برد.

بوچانی همچنین بیان کرد: شرکت مدیران کلان مرکز مطالعات در دوره آموزشی سازمان بهداشت جهانی درباره دستورالعمل های برنامه ریزی عملیاتی و بستر همکاری مشترک کشوری برای حمایت از آمادگی و مقابله در برابر ویروس کووید ۱۹ نیز انجام گرفته است. در همین راستا سازمان بهداشت جهانی یک دوره آموزشی آنلاین ترتیب داده و در آن دستورالعملی را در حوزه افزایش آمادگی در سطح کشورها تهیه کرده که در آن اقدامات از سطح کشوری تا محلی برای مبارزه با کرونا مطرح شده است. در این دستورالعمل هشت نقطه تمرکز از اقدامات محلی گرفته تا فعالیت های مجموعه بهداشتی کشور  مشخص شده است.همچنین یک سری ویدئوی های آموزشی از سازمان جهانی بهداشت دریافت شده که پس از ترجمه در اختیار سایر نهادها و شهروندان قرار می می گیرد.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1365226

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =