۰ نفر
۹ مرداد ۱۳۸۸ - ۰۸:۱۶

سامسونگ توانست نخستین تراشه یک گیگاهرتزی را برای گوشی‌های همراه بسازد. آیا این مرز جدیدی برای آی‌فون و دیگر گوشی‌های همراه خواهد بود؟

مجید جویا: هفته گذشته، شرکت‌های سامسونگ و اینترینسیتی به طور مشترک، تولید یکی از سریع‌ترین پردازنده‌های گوشی همراه تا به امروز را اعلام کردند که به طور مشخص برای کاربرد در دستگاه‌هایی مانند آی‌فون اپل طراحی شده است.

به گزارش سی‌نت، پردازنده جدید یک گیگاهرتزی که با همکاری شرکت‌های اینترینسیتی (واقع در آوستین تگزاس) و سامسونگ کره جنوبی طراحی شده، شبیه به پردازنده‌ای است که هم‌اکنون در آی‌فون 3GS به کار گرفته می‌شود: پردازنده 600 مگاهرتزی سامسونگ که بر مبنای طراحی ARM Cortex A8 ساخته شده است. شرکت انگلیسی ای.آر.ام مجوز تولید تراشه‌های توان پایین خود را به بسیاری از بزرگ‌ترین شرکت‌های تامین‌کننده تراشه‌ها می‌فروشد که از میان آنها می‌توان به سامسونگ، تگزاس‌اینسترومنت، کوالکوم و اخیرا هم ان‌ویدیا اشاره کرد.

تراشه جدید سامسونگ- اینترینسیتی، که مرغ مگس‌سان نام گرفته، می‌تواند برای نسل بعدی آی‌فون و یا دستگاه‌های مشابه آن مورد استفاده قرار گیرد. تام آر.هالفیل، تحلیلگر ارشد در نشریه میکروپروسسور ریپورت در این رابطه می‌گوید: «بله، به نظر من این کار ممکن است».

هالفیل در پاسخ به ای‌میل یکی از خوانندگان این نشریه که درمورد پردازنده S5PC100 که هم‌اکنون در آی‌فون 3GS استفاده می‌شود، پرسیده بود، گفت: «سامسونگ می‌تواند مرغ مگس‌سان را با تغییرات کمی در طراحی فعلی S5PC100 خود استفاده کند، یک آی‌فون نسل آینده که می‌تواند با سرعتی در حد یک گیگاهرتز کار کند».

هالفیل اضافه کرد که ممکن است سامسونگ از مرغ مگس‌سان برای نسل بعدی موبایل‌های هوشمند استفاده کند و به تفضیل در مقاله‌ای که در آخرین نشریه میکروپروسسور ریپورت چاپ شد، این پردازنده را مورد بررسی قرار داد؛ همچنین او احتمال این را که از این پردازنده در دستگاه‌های بعدی اپل استفاده شود نیز مطرح کرد.

به اعتقاد هالفیل، موبایل‌های هوشمند که هر روز پیچیده‌تر می‌شوند، نیاز به پردازنده‌های سریع‌تری دارند. یک راه برای رسیدن به آن، افزایش سرعت کلاک پردازنده است؛ کاری که ای.آر.ام تا پیش از این انجام نداده بود، چرا که تا به امروز تمام طراحی‌های آن بر مبنای کمترین توان مصرفی و نه بیشترین عملکرد انجام شده است.

ولی این مسئله در حال تغییر است. جای‌چئول‌سون، نایب‌رئیس بخش توسعه SOC شرکت سامسونگ الکترونیک در بیانیه‌ای گفت: «بزرگ‌ترین چالش در طراحی هسته پردازنده موبایل و کاربرد آن این است که به عملکرد بهینه در سرعت کلاک بالا برسیم، در حالی که در عین حال مصرف نیز پایین باشد».

البته رقبای زیادی نیز وجود دارند: یکی از وابستگان صنعت تراشه ای.آر.ام، یعنی شرکت کوالکوم نیز اکنون در حال ساخت تراشه یک گیگاهرتزی ای.آر.ام است که در موبایل هوشمند جدید توشیبا، TG01 استفاده خواهد شد. و تگزاس‌اینسترومنت نیز اعلام کرده تراشه‌های آتی OMAP این شرکت از پردازنده‌های چند هسته‌ای استفاده خواهند کرد و به سرعت‌های بالای گیگاهرتز خواهند رسید.

در پردازنده تولیدی اینترینسیتی، برای رسیدن به سرعت یک گیگاهرتز از یک فرایند تولید 45 نانومتری استفاده شده؛ در حالی‌که بیشتر تراشه‌های ای.آر.ام موجود در بازار، از فرآیندهای 65 نامومتری و یا پهن‌تر استفاده می‌کنند. عموما، هرچه که ابعاد هندسی یک پردازنده کوچک‌تر باشد، سرعت آن بیشتر و بازدهی توان آن بالاتر است.

به اعتقاد محققان بازار، خانواده کورتکس ای.آر.ام تقریبا نیمی از بازار پردازنده‌های کاربری موبایل را تا سال 2013 / 1392 در اختیار خواهد داشت. پردازنده کاربری، نامی است که بر پردازشگر اصلی در یک موبایل هوشمند، نهاده شده است.

کد خبر 13688

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =