۵ نفر
۱۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۶
خاطرات روزهای کرونایی؛ شبیه‌سازی سریال پایتخت با فیلم همسفر گوگوش

در روزهای قرنطینه خود ساخته کرونایی، خاطراتم را نوشته ام که قسمت سی و چهارم را می خوانید:

دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹:

دقت کردید از وقتی کرونا جدی شده، از روغن بنفشه و  خاکشیر و گلاب و دکان‌های چند نبش طب ادعایی اسلامی خبری نیست. خودشان هم  خزیده‌اند کنج قرنطینه. کرونا فانتزی  برباد ده خوبی است.
دیشب با دکتر قاضی‌زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت تلفنی حرف زدم. دوست چهل ساله. از صادق‌ترین و سالم‌ترین آدم‌هایی است که دیده‌ام. هی گفت و گفت. گفتم به مردم بگو. گفت اهل مصاحبه نیستم اما از *دیماه*  اعلام کردم آماده هر نوع کمکی برای مهار کرونا هستم. برای احیای شبکه بهداشت تلاش زیادی کرده بود. می‌شد از آنها بهره برد.

یک‌بار جاده چالوس رفتیم رستوران همسفر ناهار. همه می‌گفتند اینجا همان جای فیلم همسفر گوگوش و بهروز وثوقی است. این قدر مثبت بودم که نفهمیدم یعنی چه. شبیه‌سازی سریال پایتخت با فیلم همسفر همین‌جوری مهم نبود. اما در تلویزیونی که هر سال یکی از همراهان امام خمینی را از هواپیمای پاریس  حذف می‌کند و وسواس‌طور مراقب است خدای‌نکرده یک فریم از سه رییس جمهور قبلی پخش نشود، اتفاق غریبی بود.

توی این چند روزه سریال جنجالی مسیح را دیدم. منجی ای با اصالت ایرانی سروکله‌اش پیدا می‌شود و همه جا از اسراییل تا واشنگتن بهم می‌ریزد. هواداران فراوانی در سراسر دنیا پیدا می‌کند. سیا و سرویس اسراییل و از سوی دیگر القاعده با او درگیر می‌شوند. از هر انگشتش یک معجزه می‌ریزد؛  وقتی هم که هواپیمایش را منفجر می‌کنند باز هم زنده می‌ماند.

عده‌ای مانده‌اند بین احتمال ابتلا به کرونا و  مرگ احتمالی از کرونا و یا نرفتن سر کار و  در نتیجه بی‌پولی و  مرگ قطعی از گرسنگی کدام را انتخاب کنند؛ کارگر ها و مغازه‌دارها از این صنف هستند. وزارت بهداشت از جیب مردم، می‌خواهد مردم را درخانه نگه دارد نه از جیب حکومت. دوراهی وحشتناکی است.

دوست قدیمی ما آقای بابایی، محقق نواندیشی بود. امروز آسمانی شد. در مشهد هم آقای اکبرزاده‌ای بود که در نوجوانی ما در مسجد کرامت نماز می‌خواند و بعدها هم  سخنرانی‌های انقلابی آن روزهای آیه الله خامنه‌ای را می‌خواند و من مشتری دایمش بودم، او هم فوت کرد. دو اتفاق دردناک.

ملکه انگلیس شاهد زندۀ همه رویدادهای صد سال گذشته دنیا بوده از طاعون و مالاریا و جنگ جهانی دوم و جنگ کره و ویتنام و تقسیم و متحد شدن برلین و برپایی اسراییل و جنگ سرد و انقلاب ایران و پیوستن و خروج بریتانیا به اتحادیه اروپا و درک دوران  ۱۳ رییس‌جمهور آمریکا و ۹ دبیر کل سازمان ملل و سارس و آنفولانزای خوکی و کرونا؛ و سُر و مُر و گنده! دلیلش هم اینه که از قصرش خارج نشده. ما که نمی‌توانیم ملکه انگلیس باشیم. اقلا در خانه بمانیم. آرزو به دل نمیریم. یک کارمان شبیه ملکه باشد.

* منتشر شده در کانال تلگرام نویسنده . ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

کد خبر 1373654

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =