۰ نفر
۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۶
آینده جهان؛ «پسا کرونا» یا «با کرونا»

پادشاهی که به قصد جهانگشایی ،در چین تاجگذاری کرد،در کمتر از سه ماه جهان را تحت سیطره خود در آورده و همه مناسبات انسانی را تحت تاثیر قرار داده است ؛

بی‌رحمانه از کشته پشته می‌سازد ،اقتصاد جهان را با زمین گیر کردن هواپیماها،بسته شدن هتل ها،متروکه شدن گردشگاه ها،اختلال در کارخانجات،سونامی بیکاران و خانه‌نشینی مردم و...دچار سکته کرده و مناسبات فرهنگی واجتماعی تحت تاثیر قرار گرفته است؛مساجد،کلیساها،زیارتگاهها،مدارس و دانشگاه ها بسته شده و مراسم مذهبی، جشنواره ها،سوگواری ها،جشنها،اجتماعات ،پارلمان هاو... پشت دیوار کرونا متوقف شده اند. شمار مبتلایان جهانی کرونا از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر فراتر رفته و حدود ۷۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند. قرنطینه ها،پروتکل ها،هشدارهای بهداشتی و اخبار،گزارشها وتحلیل های کرونایی در صدرمطالب رسانه‌های جهان قرارگرفته است .دولت هابه ستاد عملیاتی مقابله با کرونا و عواقب آن تبدیل شده‌اندوهمه مناسبات تحت تاثیر این مهمان ناخوانده جهان قرار گرفته است .

کشور عزیزمان نیز از این جهان گشایی کرونایی مصون نمانده است. اگرچه بر اساس آمار رسمی حدود ۷۰هزار نفر از هموطنان عزیز ما به این ویروس مبتلا شده اندو قریب به سه هزار و ۶۰۰ تن جان خود را از دست داده اند اما بیش از ۲۴ هزار بیمار نیز بهبود یافته اندو خوشبختانه روند ابتلای روزانه در۸روز گذشته نزولی شده  است که انشاالله  این روند نزولی با سرعت به سمت صفر شدن پیش برود.

 در این میان علاوه بر  قدرشناسی از تلاش‌های دولت به ویژه  وزیر بهداشت و مدیران ستادی این وزارتخانه و سایر دستگاه‌ها به ویژه سپاه ،ارتش و سایر سازمانهای متولی باید سرداران، افسران و سربازان خط مقدم جبهه مبارزه با کرونا؛پزشکان ،پرستاران وکادر درمانی و اداری بیمارستانها و مراکز درمانی را ستایش کرد که با تلاش شبانه‌روزی خستگی را خسته کرده اند و ملت را به تحسین واداشته اند. همچنین باید قدردان کارآفرینان و متولیان تولید و توزیع بود که در دوران کرونایی با تلاشی قابل ستایش برای تامین و توزیع مایحتاج عمومی فعالیت می کنندتاشاهد صحنه های زشتی که در دیگر کشورها از جمله کشورهای غربی در این زمینه ایجاد شد،نباشیم.باهمه این احوال هنوز وضعیت کرونادرکشور خوب نیست و به ویژه نگرانی های ناشی از بازگشت مسافران نوروزی و نیز آغاز به کار ادارات و کسب و کارهادرافزایش سرعت شیوع کوروناویروس و مبتلایان جدی است. اما رئیس جمهور با تأکید بر تداوم «فاصله گذاری هوشمند» دستور آغاز فعالیت اداری وبرخی کسب و کارها را از ۲۳ فروردین ابلاغ کرده است که انتظار می رود این دستور متکی بر تمهیدات لازم برای جلوگیری از ایجاد یک نقطه اوج دیگر باشد.

درچنین شرایطی مسئولان ذیربط به ویژه متولیان حمل و نقل عمومی برون ودرون شهری ؛هواپیمایی، راه آهن ،پایانه های مسافربری، متروها،سازمانهای اتوبوسرانی و تاکسی‌رانی مسئولیت بسیار سنگینی در اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند و رعایت پروتکل های بهداشتی دارند تا آسیب‌های شروع فعالیت ها به حداقل ممکن برسد.
 همچنین اکنون زمان« همبستگی اجتماعی»برای اجرای دقیق «فاصله گذاری هوشمند»توسط آحاد مردم است. هر یک از افراد جامعه به خاطر حفظ سلامت خود و نیز با دغدغه نسبت به سلامت هم وطنان باید در محیط کار و نیز در فضاهای عمومی و شبکه‌های حمل و نقل نهایت تلاش خود را برای رعایت دستورات بهداشتی که تقریباً همه با آن آشنا شده‌اند و نیز فاصله گذاری اجتماعی به کار گیرندو هر یک از ما خود رایک «مدافع سلامت» بدانیم. تردیدی نیست ملتی که ازهشت سال دفاع مقدس سربلند بیرون آمده است در این مقابله نیز وظیفه دینی و ملی خود را به خوبی انجام خواهد داد.

 اما دغدغه جهان امروز صرف نظر از این که آیا ویروس کرونا یک ویروس «دست ساخته» یا «دستکاری شده»است ویا اینکه آیا در ساخت واکسن موفقیتی حاصل شود،آینده ای است که در انتظار جهان است .آیا جهان با عبور موفق از کرونا به دوران «پساکرونا» خواهد رفت یا ناگزیر خواهد بود برای «جهان با کرونا»خودرا مهیا کندوبه نقشه راه تازه ای برای آینده بیندیشد؟ نقشه ای که همه مناسبات اجتماعی، فرهنگی ،اقتصادی و سیاسی جهان را می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد.در این زمینه جهان اسلام و ایران به ویژه نخبگان می توانند برای این دوران با دست پرتر و برتر وارد میدان شوند.

* منتشر شده در روزنامه قدس 19 فروردین 99

کد خبر 1374064

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =