شهرهایی سفید که با برش ها و لایه های کاغذ ساخته شده اند! +تصاویر

هنرمندی ژاپنی به نام آیومی شیباتا هنر کاغذی ژاپن را برای ایجاد مجسمه‌های لایه‌ای و سه‌بعدی به کار می‌گیرد. او با استفاده از ده‌ها (‏ گاهی اوقات بیش از ۱۰۰) ‏ورق کاغذ، کارهای هنری خود شامل مناظری پیچیده و جنگل‌هایی بسیار زیبا را می‌سازد. آثار او به صورت مجموعه‌های صنایع دستی گردآوری‌شده است و محافظی از شیشه نیز دارند که با تابش نور به داخل آن ردیف‌های کاغذ روشن می‌شود و به نوعی بُعد و عمق سینمایی در آن ایجاد می‌شود. همراه ما باشید تا بیشتر با کارهای این هنرمند خوش ذوق ژاپنی آشنا شویم.

استفاده از کاغذ برای کارهای هنری چندین حُسن و مزیت دارد که از جمله آن می‌توان به راحتی استفاده و کار، ارزان بودن و انعطاف پذیری بالا اشاره کرد. در زبان ژاپنی کلمه «کامی» به معنای خدا، روح و همچنین کاغذ است.

معمولا برای هنر کاغذی، لایه‌ها و ورق‌های کاغذ بدون استفاده از طرح مداد یا ابزار سنجشی دیگر و تنها با استفاده از دست و بصورت اندازه‌های چشمی بریده می‌شوند. فقط مواردی که هنرمند باید رعایت کند، تصویری ذهنی از ابعاد وتنظیمات کاغذ و شکلی است که قصد دارد ایجاد کند.

شیباتا درباره هنر خود می‌گوید:«من از تکنیک خاص خودم برای تشکر از کاغذ و اینکه با این هنر در زندگی متولد شده‌ام استفاده می‌کنم، و اعتقاد دارم که برش کاغذ ذهن و روح من را تطهیر می‌کند و از لحاظ روحی بسیار می‌تواند کمک کننده باشد.»

برای یک هنرمند، فرآیند و مراحل خلق اثر هنری نیز درست به اندازه نتیجه نهایی کار هنریش مهم است. کاغذ سفید بیانگر نور است و با قطع و برش آن رنگ و سایه ایجاد می‌شود. درواقع هنرمند از این طریق زندگی و روح جدیدی به کاغذ می‌دمد.

معمولا کارهای هنرمندان کاغذ به قدری کامل است که جزئیات زیادی را به دنیای مصنوعی کاغذ اضافه می‌کند. آثار شیباتا به قدری تحسین برانگیز است است که با استفاده از یک نقل قول ژاپنی می‌گویند، خدای خورشید این کارها را تماشا می‌کند.

این هنرمند امیدوار است که دنیای کاغذی ساخته شده توسط او بتواند، به عنوان ارتباط دهنده هم زیستی مردم با کامی (کاغذ) عمل کند. او می‌گوید امیدوار است و آرزو می‌کند که انسان‌های بتوانند قدردان هر چیزی باشند که در زندگی از آن‌ها حمایت می‌کند و ضمن هم‌زیستی با کامی، ارزش کاغذ را فراموش نکنند. شبیاتا می‌گوید همواره با این تفکر در ذهن خود اقدام به برش کاغذ می‌کند.

شما تا به حال از کاغذ برای استفاده از کاری هنری استفاده کرده‌اید؟ اگر اینطور است، تجربه خود را با ما در میان بگذارید!

​منبع: لست سکند

2121

کد خبر 1376491

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =