۰ نفر
۳ فروردین ۱۳۹۰ - ۰۷:۴۶

با فرا رسیدن بهار و طولانی‌تر شدن روزها تغییرات هورمونی در بدن کودکان و نوجوانان اتفاق می‌افتد که همراه با علائمی مانند تغییر رفتار، کاهش سطح هوشیاری و بدخواب شدن است.

محققان با انجام مطالعاتی میزان هورمون ملاتونین را در بین تعداد زیادی از نوجوانان در فصل بهار بررسی کردند. این هورمون به بدن می‌گوید که چه زمانی باید به خواب برود و معمولا دو یا سه ساعت قبل از به خواب رفتن در بدن منتشر می‌شود.

آخرین مطالعات نشان داد ترشح این هورمون در نوجوانان در فصولی که طول روز بلند‌تر می‌شود به طور متوسط 20 دقیقه به تاخیر می‌افتد و در عین حال میزان خواب کودکان هم به طور متوسط نسبت به ماه‌های قبل نزدیک به 15 دقیقه کاهش پیدا می‌کند.

یکی از متخصصان در این باره گفت: این مشکل هم برای نوجوانان و هم برای والدینشان دردسر ایجاد می‌کند. این تغییرات سبب می‌شود کودکان دچار کمبود خواب شده و تغییرات رفتاری در آن‌ها بروز پیدا کند. این عوامل می‌تواند به نوبه خود احتمال چاقی و عملکرد ضعیف‌تر آموزشی نیز را نیز به همراه باشد.

محققان بیش از 15 هزار دانش آموز بین 12 تا 17 ساله و والدین آن‌ها را در کشور آمریکا مورد مطالعه قرار دادند و متوجه شدند نوجوانانی که 5 ساعت یا کم‌تر در طول شبانه روز می‌خوابند 71 درصد بیش‌تر دچار افسردگی می‌شوند و 48 درصد بیش‌تر ممکن است به فکر خودکشی بیفتند.

در حال حاضر کارشناسان معتقدند نوجوانان باید 9 ساعت در طول شبانه روز بخوابند ، اما تحقیقات نشان می‌دهد به طور متوسط میزان خواب آن‌ها 7 ساعت و 53 دقیقه است.

13244

کد خبر 137683

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =