ارزش این سکه ها و اسکناس ها بسیار بیشتر از عدد حک شده‌شان است!

ماده فیزیکی پول اغلب کم ارزش است و ارزش واحد پول به دلیل اعتبار آن است. ولی در برخی موارد خاص اشتباهاتی در طول فرآیند ضرب سکه رخ می‌دهد، یا صرفا به خاطر نمونه‌های خاص پول‌هایی ضرب می‌شود که ارزش پول حتی از اصل مبلغ نوشته شده نیز بیشتر می‌شود.

اگر علاقه دارید با برخی از این پول‌ها آشنا شوید، ما را همراهی کنید تا برخی از گرانترین سکه‌ها و اسکناس‌های جهان را به شما معرفی کنیم.

‌سکه فلورین مربوط به دوران ادوارد سوم و بسیار نایاب است. در حال حاضر این سکه ۶.۸ میلیون دلار ارزش دارد.

دوبلون در نتیجه تلاش یک زرگر در  دهه ۱۷۰۰ بوجود آمد، او تلاش کرد تا فلزاتی مثل مس و برنز را ضرب کند ولی به دلیل اینکه مقامات با این جنس پول موافق نبودند، او پول‌هایی از جنس طلا ساخت که هنوز ۲۲ عدد از آن‌ها باقی مانده است و هرکدام حدود ۷.۴ میلیون دلار ارزش دارند.

این اولین سکه دلاری است که توسط دولت فدرال آمریکا ضرب شده است. سکه لیبرتی به دلیل اینکه جز اولین سکه‌های ضرب شده در ایالات متحده آمریکا است در حال حاضر حدود ۱۰ میلیون دلار ارزش دارد.

اسکناس ۱۰ دلاری که در سال ۱۸۷۵ به چاپ رسید توسط بانکی در شیکاگو منتشر شده است. در حال حاضر این برگه‌ها ارزش معاملاتی ندارند و به عنوان کالا خرید و فروش می‌شوند و ارزشی بیش از ده دلار دارند.

اسکناس ۱۰۰۰ دلاری رد سیل که در سال ۱۸۹۱ به چاپ رسیده است. امروزه ارزش این اسکناس‌های ۱۰۰۰ دلاری در حدود ۲.۵ میلیون دلار است و به عنوان نمونه یکی از آن‌ها در سال ۲۰۱۳ به همین مبلغ فروخته شده است.

در سال ۱۹۰۷ پولی منتشر شد که به اشتباه قسمتی از کلمات چاپ شده تحت عنوان ما به خدا اعتماد داریم توسط شرکت چاپ کننده حذف شد، ولی بلافاصله دولت آمریکا طرح را به حالت قبلی خود بازگرداند و به همین دلیل فقط تعداد بسیار کمی از این نوع پول متفاوت منتشر شده است. هر عدد از این پول‌ها حدود ۷.۶ میلیون دلار قیمت دارد. (متاسفانه تصویری از این پول در منبع مطلب آورده نشده است)

در سال ۱۹۱۳ بار دیگر این بار سکه‌ای به اشتباه ضرب شد که به جای سر مجسمه آزادی، سر یک بومی آمریکایی بر روی آن ضرب شده بود. قیمت هر کدام از این سکه‌های اشتباه نیز حدود ۳.۷ میلیون دلار ارزشگذاری شده است.

در سال ۱۹۳۳ سکه ای دو عقابی با ارزش ۲۰ دلار ضرب شد ولی هرگز انتشار عمومی پیدا نکرد. دلیل  چاپ این سکه این بود که رییس جمهور آمریکا هنگام  حل بحران بانکی قصد داشت به مالکیت طلا پایان دهد. این سکه‌های طلا با وجود اینکه ارزش اسمی ۲۰ دلار دارند، ولی ارزش خرید و فروش آن‌ها حدود ۷.۶ میلیون دلار است. ‌

یک سکه ۱ میلیون‌دلاری کانادایی در سال ۲۰۰۷ ضرب شده است که از ۱۰۰ کیلوگرم طلای خالص ساخته شده است. ارزش واقعی این سکه در حال حاضر بیش از ۴ میلیون دلار است.

شما نمونه دیگری از این سکه‌ها یا اسکناس‌های ارزشمند سراغ دارید؟

منبع: لست سکند

۲۱۲۱

کد خبر 1380910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =