بات‌نت راستاک که به عنوان بزرگ‌ترین منبع هرزنامه‌های جهان شناخته شده، بعد از سال‌ها فعالیت، با همکاری‌های انجام شده بین شرکت مایکروسافت و چند مرجع فدرال کشور آمریکا از کار افتاد.

ابوالفضل کریمی: بات‌نت راستاک(Rustock) که شبکه‌ای بین‌المللی از کامپیوترهای ویروسی بود، هر روز میلیاردها نامه الکترونیکی بیهوده و ویروسی (هرزنامه) تولید می‌کرد و سال‌ها بود که به عنوان بزرگ‌ترین منبع هرزنامه‌های جهان مشغول فعالیت بود. محتوای اکثر هرزنامه‌های تولید شده توسط این بات‌نت، داروهای بدون مجوز و کپسول‌های درمان ناتوانی‌های جنسی بودند.

به گزارش تلگراف، روز چهارشنبه هفته گذشته شرکت‌های امنیتی متوجه شدند ترافیک نامه‌های الکترونیکی ارسال شده از راستاک به طور کامل از بین رفته است. اکنون فاش شده که مایکروسافت با همکاری چند مرجع امنیتی و با دستور دادگاه، سرورهای این شبکه را که تقریبا یک میلیون کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز را به خدمت خود درآورده بودند، شناسایی و از کار انداخته‌اند.

ریچارد بوسکویچ از واحد جرائم دیجیتال شرکت مایکروسافت در این باره گفت: «ما فکر می‌کنیم تلاشمان به طور 100 درصد موثر بوده است. این سرویس‌ها از شرکت‌های میزبانی اینترنت در غرب میانه اجاره شده بودند که ظاهرا آن‌ها از نقش خود در راستاک هیچ اطلاعی نداشتند. این سرورها کنترل کامپیوترهای آلوده در خانه‌ها و شرکت‌ها را در دست گرفته و به آن‌ها فرمان ارسال هرزنامه‌ها را می‌دادند.»

مجرمانی که در صنعت هرزنامه‌ها فعالیت داشتند، فقط با عنوان "John Does 1-11" در دادخواهی شرکت مایکروسافت معرفی شده‌اند. 

در گزارشی که ماه گذشته توسط شرکت امنیت کامپیوتری SecureWorks منتشر شد، راستاک به عنوان بزرگ‌ترین منبع هرزنامه‌های جهان معرفی شده بود. راستاک از تاکتیک‌های خاصی بهره می‌برد و همیشه یک قدم از شرکت‌های سازنده آنتی‌ویروس در جهان جلو بود.

50132

کد خبر 138097

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مرتضی GB ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۱/۰۱
    0 0
    میبینم خیلی کمتر برام هرزنامه میاد نگو داستان ایجوریه.جالبه اول butterfly ترکوندن الانم Rustock . بسیار نشات رفت از این خبر http://blog.fireeye.com/.a/6a00d835018afd53ef0133f2889aa4970b-800wi