۷ نفر
۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
پاسخ به پاره‌ای روایات باطل درباره سن حضرت خدیجه(س)

به جهت اینکه بسیاری از بزرگان اهل سنت و راویان و تاریخ نویسان پیرو مذهب خلفا، در صدر اسلام خوش نداشتند، شخصی را بالاتر از عایشه در بین همسران پیامبر ص معرفی کنند؛ لذا دست به پاره‌ای روایات دروغ و استدلالات باطل زده‌اند.

به همین دلیل سن حضرت خدیجه یکی از مسائل پیچیده صدر اسلام است؛ آنچه در منابع معتبر تاریخی معروف و مشهور است، این است که سن پیامبر، ۲۵سال  ، وسن حضرت خدیجه ۴۰ سال بوده است.

ولی از آنجایی که حق ، هیچگاه مخفی نمانده و نخواهد ماند، در میان کلمات مورخین و علما ، اعترافاتی موجود است، که احتمال تحریف واقعیت خارجی را تقویت می‌نماید.

پس از گذشت بیش از نه دهه، منع نقل احادیث، بسیاری از احادیث و حتی اتفاقات تاریخی دچار تحریف و یا تغییر شد. و از طرفی چون پیامبر گرامی چندین زن داشتند، و به اقرار برخی از این زن‌ها به حسادت به حضرت خدیجه ع ، آنها یا برخی جاعلان، نقل‌های تاریخی جعلی برای سن حضرت خدیجه ع ،روانه بازار تاریخ و روایات کردند. و چون بازار جعل و تحریف حدیث، داغ بود، باعث شد سن حضرت در هنگام ازدواج در هاله‌ای از حق و باطل پوشانده شود.

پیر نشان دادن حضرت خدیجه در هنگام ازدواج یکی از آرزوهای دشمنان حضرت خدیجه ع و دختر مبارکشان بود، که به این مقصد نایل شدند. درباره سن حضرت خدیجه در هنگام ازدواج با پیامبر اکرم ص نظرات گوناگونی وجود دارد؛ برخی مانند بیهقی (از علمای بزرگ اهل سنت) ایشان را ۲۵ ساله می‌دانند.

عکسی کهن از مزار حضرت خدیجه(ع) پس از انهدام بارگاه

بعضی می‌گویند: سن حضرت خدیجه (در هنگام وفات) ۶۵ ساله بود و برخی دیگر گفته اند: در آن وقت ایشان ۵۰ ساله بوده است که قول صحیح هم همین است.» بیهقی در جای دیگر آورده است: ازدواج رسول خدا ص با حضرت خدیجه ۱۵ سال قبل از بعثت بوده است.»

بنابراین طبق قول بیهقی ، وقتی ایشان در زمان  وفات یعنی سال دهم بعثت،۵۰ ساله باشند و ۱۵ سال قبل از بعثت هم ازدواج نموده باشند، با این حساب سن حضرت خدیجه ع در زمان ازدواج با پیامبر اکرم ص ۲۵ سال بوده است. و حلبی هم همین قول را آورده است:

پیامبر ص با خدیجه ع  ازدواج نمود، و در آن هنگام قولی وجود دارد که خدیجه در سن بیست وپنج سالگی بوده است.»

قول دیگر که قول اکثر محققین و مورخین است این است که سن ایشان در زمان ازدواج ۲۸ سال بوده است. ابن‌عماد حنبلی از علمای اهل سنت در شذرات الذهب می‌گوید: « بسیاری از مورخین قول ۲۸ سال را برای حضرت خدیجه ع در زمان ازدواج با پیامبر اکرم  ص ترجیح داده‌اند.»

حاکم نیشابوری نیز فقط همین قول را برای ابن‌اسحاق (سیره نویس مشهور) نقل می‌کند: « خدیجه ع در زمان ازدواجش با پیامبر ص ، بیست و هشت ساله بود.» و قول  هشام بن عروه که اکنون قول مشهور شده است، را شاذ می‌داند. « خدیجه در سن ۶۵ سالگی وفات نمود، که این قول شاذ می‌باشد.»

بلاذری هم به عنوان یک قول، ۲۸ سال را ذکر نموده است. ابن‌سعد، ذهبی، إربلی، ابن‌عساکر به نقل از ابن‌عباس می‌گویند: « خدیجه ع در زمان ازدواج با آن حضرت ۲۸ ساله بود.»

اربلی در جای دیگر به نقل از ابن‌حماد می‌گوید: « به من چنین رسیده است که حضرت خدیجه ع در زمان ازدواج با آن حضرت ۲۸ ساله بود.»

گنبد مزار حضرت خدیجه(ع) و حضرت ابوطالب(ع) در مکه

با این حساب روشن شد که بسیاری از مورخین و محدثین سن آن بزرگوار را حدود ۲۵ تا ۲۸ سال دانسته‌اند. و در آن زمان پیامبر اکرم ص ، نیز ۲۵ ساله بودند، بنابراین تفاوت سنی میان پیامبر اکرم ص و حضرت خدیجه ع نبوده و یا حدود سه سال بوده است. حال سؤال اینجاست با این اقوال بیان شده که سن حضرت را کمتر از ۳۰ سال، در هنگام ازدواج بیان می‌کند، چرا کوشش می‌شود، که سن حضرت را چهل سال معرفی کنند؟ آن هم قولی که شاذ است و مطابق قول اکثر محققین و مورخین نیست!

از سوی دیگر از آنجا که در میان عرب جاهلی ونیز تا کنون این رسم وسنًت وجود دارد که اختلاف سنًی میان مرد وهمسر ، أغلب می بایست پنج سال ویا بیشتر باشد !

هم سنً بودن ویا اختلاف سه سال بزرگتر بودن حضرت خدیجه ع ، که معمول نبوده است ، خود دستآویزی برای حسودان وخواستگاران حضرت خدیجه ع ، قرار گرفت که محمًد أمین ، با زنی بزرگسال ازدواج کرده است ! که دشمنان حضرت وجاعلان وتحریف کنندگان تاریخ در پس هجرت ایشان به مدینه ، از این شهرت غلط ، بهره گرفته وقصد آن داشتند که جایگاه حضرت خدیجه ع را نسبت به دیگر همسرانشان ، کاهش دهند!

سلام ودرود الهی بر آن نخست بانوی بزرگوار صدر اسلام

* منتشر شده در کانال تلگرام نویسنده . ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
/۶۲۶۲

کد خبر 1384271

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =