۵ نفر
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۵
چند نکته درباره مصاحبه جناب کردوانی و زلزله تهران

خبری دیدم از استاد ارجمند، جناب کردوانی، استاد بزرگ محیط زیست درباره زلزله و تخریب هر آنچه در بالای شهر تهران هست !

بدون شک فرمایشات استاد همیشه نکات مهمی دارد که می بایستی مورد توجه قرار بگیرد. بنده هم چند نکته تکمیلی به فرمایشات ایشان اضافه می کنم. فرمایشات استاد درست است که بسیار بی توجهی در ساخت و سازها در دوران گذشته در تهران شده است. ولیکن شاید نیازب به تخریب آنها نباشد.

بعد از زلزله رودبار و منجیل، ساخت و ساز ها بر اساس آیین نامه ٢٨٠٠ زلزله کشور الزامی و پیگیری شد و از آن رو امیدواریم این سازه ها علاوه بر طراحی آیین نامه ای، درست هم ساخته شده باشند، در ضمن با بررسی آسیب پذیری آنها در برابر زلزله انشا الله قابل مقاوم سازی خواهند بود.

بله بنا به مطالعات زمین شناسی تهران دارای ٥ گسل اصلی و گویا ٦٠ گسل فرعی است و دوره بازگشت زلزله های حدود ٧ تقریبا هر ١٥٧ سال است که آخرین آنها در سال ١٨٣٠ میلادی بوده و نیامدن ان از دوره بازگشت هم فراتر رفته که به معنی شدت بالاتر زلزله احتمالی بعدی خواهد بود. مشکل اصلی شاید مطالعه آسیب پذیری بناهای شهر و تهیه نقشه جامع مدیریت بحران باشد.

بخشی از اظهارات دکتر کردوانی در مصاحبه تازه اش به شرح زیر است:  آن بالاهای تهران؛ هرچه هست خراب کنید! زلزله می‌آید

- یک گسل در شمال تهران و در اطراف لواسانات است؛ گسل دیگر در شهر ری و دیگری بین دو اتوبان شهید همت و حکیم قرار دارد. منطقه زلزله‌خیز تهران از منطقه سفیدرود در گیلان آغاز می‌شود و تا شاهرود ادامه پیدا می‌کند.
- در این منطقه شرایط به شکلی است که هر پنجاه سال یک زلزله با قدرت هفت ریشتر رخ می‌دهد. زلزله‌ای که قدرت نابودکننده‌ای دارد و همه چیز را خراب خواهد کرد.
- به همین دلیل تهران در منطقه زلزله‌خیز قرار گرفته است. در همه جهان در مناطق زلزله‌خیز ساخت و سازها را در مناطق پست انجام می‌دهند نه اینکه در ارتفاعات ساختمان‌سازی کنند.
- متأسفانه این اتفاق در تهران رخ داده و ما شاهد هستیم که در ارتفاعات تهران ساخت و سازهای زیادی صورت گرفته است.
-  ابتدا قرار بود در ارتفاعات تهران محدودیت ساخت تا ارتفاع هشتصد متری باشد، اما بدون توجه به این مساله بسیار مهم ساخت‌وسازها از آن ارتفاع عبور کرده است. مهم‌تر اینکه ساخت‌وسازها تنها به شکل منزل نبوده و دانشگاه، بیمارستان و حتی هتل هم ساخته شده.

* استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران، بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران کشور

کد خبر 1386461

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
    0 0
    جناب کردوانی از معجزه های علمی قرن هستند. در آب و خاک و جنگل و بیابان و جدیدا زلزله هم صاحب نظر هستند!