۰ نفر
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۹

پمپئو و پمپاژ نفرت!

سیدجلال فیاضی
پمپئو و پمپاژ نفرت!

دو سال پس از خروج غیرقانونی ترامپ از توافق نامه چند جانبه بین المللی برجام و اعمال شدیدترین تحریم های غیرقانونی و غیر انسانی و مغایر با مقررات بین المللی علیه ملت ایران برای فشار حداکثری؛

اکنون رسانه ها گزارش می دهند که مایک پمپئو وزیر امور خارجه ترامپ در حال تدوین استدلال‌های حقوقی است ، مبنی بر اینکه واشنگتن همچنان یکی از مشارکت‌کنندگان برجام است.
 این نفرت پراکنی با هدف افزایش فشارها در شورای امنیت برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران صورت می گیرد.

 طبق یکی از بندهای قطعنامه ۲۲۳۱ که در پی توافق برجام فیمابین ایران و کشورهای ۱+۵ در شورای امنیت تصویب شد ایران تا پنج سال از خرید و فروش تسهیلات تهاجمی منع شده است. این بند از قطعنامه اکتبر ۲۰۲۰ (مهرماه امسال) منقضی شده و پس از آن ایران این امکان را خواهد داشت که با سایر کشورها تجارت تسلیحات نظامی و جنگ افزار داشته باشد.

 وزیر امور خارجه آمریکا در طرح جدید خود تلاش می‌کند مثلا به عنوان یکی از شرکای برجام مکانیزم ماشه را در شورای امنیت علیه ایران فعال کند تا بتواند تحریم ها علیه کشورمان راتمدید کند.
 این اقدامات پس از پرتاب موفق ماهواره نظامی سپاه و قرار گرفتن آن در مدار زمین صورت می‌گیرد .موفقیتی که ایران را به باشگاه دارندگان تجهیزات ماهواره های نظامی وارد کرده وامکانات دفاعی کشوررا با افزایش دقت هدف گیری متجاوزوارد فاز جدیدی کرده واین نگرانی را برای آمریکایی‌ها ایجاد کرده که ایران پس از اکتبر ۲۰۲۰به اولین کشور صادرکننده تسلیحات پیشرفته نظامی در منطقه تبدیل شود.

پمپاژ نفرت پمپئو حاصل سهل‌انگاری های شرکای اروپایی برجام است . اروپایی هاپس از خروج ترامپ از برجام  برای حفظ منافع ایران از این پیمان بین المللی به تعهدات ۱۱ گانه ای  متعهد شدند که  نتوانستند یانخواستند به تعهدات خود جامه عمل بپوشانندو از حیثیت سیاسی خود در افکارعمومی جهانیان برای پایبندی به تعهدات خود دفاع کنند.
 متاسفانه روند بسیار کند اقدامات اروپایی‌ها از جمله ساز و کار مالی اینستکس نتوانست آمریکا را از پیمان شکنی و خروج یک جانبه از برجام پشیمان سازد و اکنون پس از صبر راهبردی ایران در عدم خروج از برجام آمریکا تلاش می‌کند از مکانیزم ماشه بهره ببرد.

اکنون نوبت کشورهای اروپایی عضو برجام انگلیس ،فرانسه و آلمان و نیز چین و روسیه است که در برابر شعبده بازی های برجامی کاخ‌سفید مقاومت کنند و اجازه ندهند دونالد ترامپ دو سال پس از آنکه رسماً مشارکت آمریکا در برجام را لغو کرد ،اکنون دوباره خود را شریک برجام قلمداد کند و با سوء استفاده از مکانیزم ماشه روند اجرای مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ را با اختلال مواجه سازد.
 دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی در این زمینه و بهره‌گیری از همه اهرم‌های مقابله با این اقدام نفرت انگیزورایزنی‌های  فشرده با طرفهای برجام و اعضای شورای امنیت می‌تواند در خنثی کردن این توطئه شوم موثر باشد.

* منتشر شده در روزنامه قدس ۱۳۹۹/۲/۱۱

کد خبر 1386464

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =