وزرای انرژی کشورهای اروپایی موافقت کردند تا یک «تست تنش» برای نیروگاه‌های هسته‌ای اروپا تدوین کنند تا از بروز حوادثی مانند آنچه امروز در نیروگاه مصیبت زده ژاپنی می‌گذرد، پیشگیری کنند.

آنها در گردهمایی اضطراری شورای انرژی اروپا در بروکسل که دوشنبه گذشته برگزار شد، از تماس‌ها برای بازبینی اندازه گیری‌های فعلی ایمنی حمایت کردند.

به گزارش بی‌بی‌سی، این ارزیابی‌ها، گستره‌ای از عوامل، منجمله فعالیت زلزله‌ای، سیل، و قطع نیروی برق در راکتورها را در نظر می‌گیرد. گروه‌های زیست محیطی اما راضی نشده و نگران این هستند که طرح‌های ارائه شده کافی نباشند.

تاما فلگی، وزیر توسعه ملی مجارستان که کشورش در حال حاضر ریاست اتحادیه ارپا را بر عهده دارد، گفت: «این تمایل در میان همه کشورهای عضو وجود دارد تا فرایندی را برای تعریف یک ارزیابی جامع ریسک و ایمنی ... در نیروگاه‌های هسته‌ای اروپا ارائه کنند». وی در کنفرانس خبری بعد از پایان جلسه، به خبرنگاران گفت: «ما باید تا پایان سال جاری، این ارزیابی را آغاز کنیم. خیلی از کشورهای عضو گفته‌اند که با در نظر گرفتن شرایط، شروع این ارزیابی‌ها تا پیش از پایان سال خیلی خوب خواهد بود».

ترس از پنهان‌کاری
رخدادهای نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما دایچی (که چند انفجار بزرگ، اتش سوزی و انتشار مواد رادیواکتیو از مهم‌ترین آنها هستند) منجر به بروز نگرانی‌های جدید در مورد ایمنی استفاده از نیروی هسته‌ای برای تامین نیازهای آینده انرژی در سراسر جهان شده است.

یان هاورکمپ، مشاور صلح سبز در سیاست‌های هسته‌ای اتحادیه اروپا گفت: «اروپا باید دریابد که برای ایجاد یک بحران هسته‌ای مربوط به سیستم خنک کننده، نیازی به یک زلزله بزرگ نیست؛ نیمی از راکتورهای اروپا، مایه نگرانی جدی هستند. باید دید که آیا این تست تنش نیروگاه‌های هسته‌ای که در مورد آن صحبت می‌شود، چیزی بیشتر از یک پنهان کاری معمول تجاری است یا خیر».

گروه‌های زیست محیطی اعتقاد دارند که که هر ارزیابی این‌چنینی باید اجباری، شفاف، مستقل و فراتر از آزمایش‌های ایمنی کنونی باشد. آنها همچنین باید منجر به بسته شدن سریع نیروگاه‌هایی شوند که در چنین آزمایشی رد می‌شوند.

اعضای سبز اتحادیه اروپا نیز نگرانی خود را اعلام کرده، و می‌گویند که فکر نمی‌کنند که آزمایش تنش پیشنهادی، به اندازه کافی جلو برود. ربکا هارمز، رهبر اعضای سبز پارلمان اروپا می‌گوید: «آزمایش‌های تنش راکتورهای هسته‌ای، گام مهمی در راه از رده خارج شدن نیروگاه‌های هسته‌ای خواهد بود، ولی تنها در صورتی که آنها مبتنی بر معیارهای محکمی باشند، و توسط کارشناسان مستقل انجام شوند. این که صنعت هسته‌ای باید نقش قاطعی در تعریف معیارها بازی کند، پرسش‌های جدی در مورد کل فرایند به وجود خواهد آورد. علاوه بر آن مشخص نیست که حالت‌های اضطراری و چند خرابی همزمان با هم را چگونه می‌توان در چنین فرایندی ارزیابی کرد یا این که خطای انسانی را چگونه می‌توان در آن در نظر گرفت».

بدون توهم
گونتر اوتینگر کمیسر انرژی اتحادیه اروپا، بعد از جلسه به خبرنگاران گفت: «استفاده از نیروگاه‌های هسته‌ای کماکان یک مسئله اختلاف برانگیز باقی مانده است. نباید توهم داشته باشیم؛ همه با انرژی هسته‌ای موافق نیستند. موضوعات خیلی کمی هستند که به اندازه استفاده یا عدم استفاده از انرژی هسته‌ای سبب دودستگی و اختلاف بین دولت‌ها و مجالس اروپایی شده باشند؛ 14 کشور از برق هسته‌ای استفاده می‌کنند و 13 کشور دیگر نیروگاه هسته‌ای ندارند».

وی افزود: «آلمان کشوری است که سعی می‌کند از رده خارج کردن نیروگاه‌های هسته‌ای خود را سرعت ببخشد، در حالی که لهستان به تازگی مذاکرات برای شروع به استفاده از انرژی هسته‌ای را آغاز کرده است. ولی به عقیده من، همه با یک چیز موافقند و آن، اینکه ایمنی باید در بالاترین اولویت و در بالاترین سطح باشد. امروز تمام وزرا تلاش می‌کنند تا یک مجموعه مشترک اروپایی استانداردها را برای کم کردن خطر فاجعه تدوین کنند».

آقای اوتینگر دیدگاه کمیسیون اروپا را تکرار کرد که بخش نیروی هسته‌ای اروپا باید از حادثه ژاپن درس بگیرد: «ما باید سطح خطر زمین لرزه، سیل و سونامی را بازبینی کنیم؛ ما باید در ویژگی‌های سیستم‌های ایمنی خنک کننده تجدید نظر کنیم. همچنین باید از این مطمئن شویم که منابع انرژی برای سیستم‌های خنک کننده در دسترس باشند. ما همچنین باید نگاهی به برنامه‌های عملیاتی و اضطراری بیندازیم. همچنین احتمالات دیگری مانند برخورد هواپیماها یا حملات سایبری وجود دارند، که باید آنها را هم در نظر بگیریم».

وزرای انرژی اروپا پیشرفت‌های حاصل شده را در جلسه بعدی خود در ماه ژوئن، بررسی خواهند کرد.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای نیز در روز دوشنبه گرد هم آمدند تا گزارش یوکیو آمانو رئیس آژانس از بازدید اخیرش از ژاپن را بررسی کنند. آقای آمانو در سخنرانی برای 35 عضو شورای حکام، «همدردی صادقانه خود را با مردم ژاپن» بیان داشت، ولی هشدار داد که بحران در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما دایچی، هنوز «خیلی جدی» است و «سطوح بالای آلودگی نیز، در نزدیکی نیروگاه اندازه گیری شده است».

ولی وی افزود که به رغم این که اولویت اصلی، هنوز تلاش برای پایدار سازی راکتورهای فوکوشیما است، «یک درس مشخص» آموخته شده است.
وی در جلسه آژانس گفت: «در زیرساخت فعلی واکنش اضطراری بین المللی باید بازنگری شود. این سیستم تا حد زیادی به دنبال فاجعه چرنوبیل در سال 1986 طراحی شد، پیش از انقلاب اطلاعات. این سیستم بازتاب دهنده واقعیت‌های دهه 1980 است، و برای قرن 21 مناسب نیست».

وی توضیح داد: «سرعت انتقال داده‌ها در حال حاضر، و حجم بسیار زیاد داده‌های در گردش در بین عموم، از مهم‌ترین تغییرات علمی دو دهه اخیر است. تلویزیون‌های زنده و اینترنت، به روز رسانی‌های لحظه‌ای را در یک شرایط بحرانی؛ برای مخاطبین جهانی امکان پذیر می‌کنند (هرچند همیشه دقیق نباشد). آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای گروه خود در ژاپن را در روز‌های پیش رو تقویت می‌کند تا به مسئولین ژاپنی کمک کند و من هیچ شکی ندارم که این بحران به خوبی پشت سر گذاشته خواهد شد».

50171

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 138709

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =