۱ نفر
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰
عمره رمضانیه در محضر آیت الله وحید خراسانی؛ پرواز به مدینه

گزارشی از سفر عمره رمضانیه در محضر آیت الله وحید خراسانی

در سال ۱۳۸۵ شمسی طبق معمول همه ساله ، توفیق تشرف به عمره رمضانیه را به مدت ۲۲ روز اقامت در مدینة الرسول وزیارت بقع متبرکه این پهنه بهشتی ، ومکه مکرمه را در معیت حضرت آیة الله علوی بروجردی ،نواده مرجع عالیقدر مرحوم آیة الله العظمی بروجردی ودیگر عزیزانی که همه ساله موفق به همراهی بودم ، نصیبمان گردید.

اتفاقا یک هفته پیش از حرکت ، هنگام دیدارم با فاضل أرجمند وآیة الله زاده معظم جناب حاج شیخ محسن وحید خراسانی ، از سفر حضرت آیة الله وحید خراسانی به دیار مقدس حرمین شریفین آگاه گردیدم.

در این سفر نیز توفیق حاصل گردیده بود که علاوه بر آیة الله حاج سید جواد علوی بروجردی ، آیة الله حاج شیخ نور الله شاه آبادی ، یادگار وفرزند مرحوم آیة الله العظمی حاج شیخ محمد علی شاه آبادی ، مرحوم حجة الاسلام میرزا مهدی آیة الله زاده نایینی ، یادگار مرحوم آیة الله العظمی میرزای نایینی ، جناب سلالة السادات وعمدة الأخیار مرحوم سید محمد صادق سبزواری ، حجة الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد رضا انصاری  ،جناب عمدة الاخیار حاج سید حسین سبزواری ، جناب آقای مهندس عباس رضایی ، جناب حاج احمد اکبری ، نیز همه در یک گروه همراه در این سفر روحانی ومعنوی باشیم.

حضور حضرت آیة الله معظًم وحید خراسانی ، موجب شادمانی اینجانب گردید واین حضور را موهبتی از سوی رسول الله ص وامامان معصوم ونیز بانوی دو جهان حضرت زهرا علیهم السلام بر خود بشمار آورده واز لحظه شنیدن تشرف این مرجع بزرگوار ، خود را موظًف به خدمتگزاری به ایشان موظًف بشمار آوردم.

حضرت آیة الله وحید خراسانی به همراه دو فرزند فاضل وخدمتگزار خود ، حجج اسلام حاج شیخ محسن وحاج شیخ إسماعیل مشرف بودند.

یک هفته پیش از حرکت به دیار مقدس حرمین شریفین ، از شوق شادی مضاعفی که در این سفر نصیب گردیده بود، سر از پا نشناخته وشروع به فعالیت گسترده ای نموده وبدون اطلاع معظم له ، واز آنجا که روش وزندگی ایشان، همواره با بساطت در سفر وسادگی در حرکت وحضور در این بقع متبرکه ودر میان سائر زائران ایرانی ودیگر ملیت های مسلمان بوده ومی باشد ، لیکن بر خود واجب می دانستم که این فرصت طلایی را مغتنم بشمار آورده و ضمن زیارت ، از این شخصیت ومرجع عالیقدر ، شیعیان وبه ویژه شیعیان مدینه منوره ، ونیز شیعیان دیگر شهرهای عربستان ، کمال بهره برداری واستفاده را ببرند.

از این رو بود که پنهانی وبدون اطلاع ایشان وفرزندانشان ، دست به اقداماتی زده وفعالیت خویش را آغاز نمودم.

بامدادروز  یکشنبه  ۲٣ شعبان سال ۱۳۸۵ در حوالی ساعت ۸ صبح ، معظم له وهمراهان یاد شده ایشان ، گام به ترمینال شماره یک فرودگاه مهرآباد تهران گزارده وپیش از آن به لحظاتی ، اینجانب ودیگر بزرگواران نامبرده شده از همراهان سفر ، در آستانه ترمینال به اسقبال حضرت آیة الله وحید خراسانی شتافته وایشان را پس از استقبال به اتاق مدیریت ترمینال راهنمایی نمودم.

نخستین جمع زیبایی را در آستانه سفر در این انجمن سپری نموده وهمه از این رخداد وحضور ایشان در این سفر، إظهار خوشوقتی وشادمانی نمودند.

گفتنی است که سرور معظم حضرت آیة الله علوی بروجردی که خود افتخار شاگردی آیة الله وحید خراسانی را دارند ، به من تاکید فراوان نمودند که باید از تمام امکاناتی که در اختیار داشته وروابط دوستانه با مسوولین ستاد مدینه ومکه در ارج نهادن به حضور این شخصیت والای جهان تشیع ، را بکار گیرم.

لازم به اشاره است که اینجانب می بایست تمام اقدامات و فعالیتهای خود را در این راستا ،  بصورت آرام ودور از آگاهی واطلاع ایشان انجام دهم ، زیرا همانطور که پیش از این اشاره نمودم ، تمایل ایشان واصرارشان بر این بود ومی باشد که سفر ایشان بدون هیچگونه تشریفات خاصً وبسیار ساده ومعمولی همچون دیگر زائران بیت الله الکریم ، صورت پذیرد.

ومن هم سعی بر این خواسته داشته وهمت نمودم که بر خلاف میل وحرکت ایشان ، اقدامی را صورت ندهم لیکن موارد لازم را خود به انجام می رسانیدم.

در ساعت ۹/۴۵ دقیقه بامداد روز یکشنبه ، ٢٦ شهریور ۱۳۸۵ شمسی ، مطابق با ٢٣ شعبان المعظًم سال ۱۴۲۷ هجری قمری ، پرواز شماره ۱۴۱۳ شرکت هواپیمایی همای جمهوری اسلامی ایران به مقصد مدینه منوره از فرودگاه مهرآباد به پرواز در آمد.

طبق سنًت زیبای این گونه سفرها ، پس از خیر مقدم گفتن سر میهماندار به معتمرین ارجمند، که پیش از آن فضای کابین هواپیما ، با صلوات ودرود بر رسول خدا ، محمدً مصطفی ص وخاندان طاهرینش علیهم السلام ، معطًر گردیده بود .دعای زیبای سفر از مانیتورهای کابین در حالی که لحظات زیبا وفیلم هایی از مدینة الرسول ص ، وبقیع الغرقد ومساجد این شهر وکوه أحُدْ وطواف پیرامون کعبه معظًمه را منتشر می ساخت ، با نوایی زیبا به گوش مسافرین رسانید.

سپس کاپیتان کلهری که از پیشکسوتان خلبانان زبردست هواپیمای کشوری بشمار می آمد ، با صدای دلنشین خود ، ضمن خیر مقدم به مسافرین بیت الله، مدت این پرواز تا مقصد را ۳/۵۵ ساعت اعلام نمود.

از آنجا که با کاپیتان کلهری از پیش طرح دوستی افکنده بودم واین دومین پروازی بود که من در هواپیمایی که وی فرماندهی هدایت او را به عهده داشت ، قرار داشتم ، پیش از پرواز ودر روز قبل ، از حضورم و حضور آیة الله وحید خراسانی در این سفر او را آگاه گردانیده بودم.

دقایقی پس از بلند شدن هواپیما از باند فرودگاه واوج گرفتن آن واستقرار در مسیر هوایی تعیین شده ، کاپیتان کلهری به حضور آیة الله وحید خراسانی رسیده واینجانب ضمن معرفی وی به ایشان ، نامبرده به آیة الله ودیگر همراهان نامبرده شده ، خیر مقدم عرض نمود ، واز ایشان تقاضا نمود که او را از دعای خیر خویش در این سفر روحانی بی بهره قرار ندهند.

حضرت آیة الله وحید خراسانی نیز در جملاتی زیبا ، ضمن دعا به او وهمکارانشان ، تاکید نمودند که شما همواره در این گونه پروازها ، شریک پاداش وأجر زیارت زائران بشمار می آیید.

بیاد دارم که وی پس از این حرکت ، رو به سوی آیة الله علوی بروجردی گزارد وضمن إظهار خیر مقدم به ایشان ، إشاره نمود که من ذکر خیر مرحوم آیة الله العظمی بروجردی را از مرحوم پدر ونیای خود، فراوان شنیده و خانواده ما مقلًد آن مرجع والا مقام که عظمت شیعه در هنگام خود بشمار می آمد،  بودند.

هواپیما به سوی مقصد مقدًس در حرکت بود ، وآیة الله وحید خراسانی به مطالعه در میان مجموعه اوراق تایپ شده ای را که همراه داشتند ، مشغول گردیدند. وچندین بار در این میان من به محضرشان رسیده وسوال می کردم : آقا .چیزی میل ندارید؟ وایشان با همان لبخند همیشگی که همواره برلب داشتند ، از من تشکر می نمودند؛ واین چنین سفر عمره رمضانیه من در خدمت ایشان آغاز گردید.
پایان بخش اول. ادامه دارد...

*عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران

کد خبر 1387971

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =