اخبار کرونایی از جهان؛مبتلایان بیش از چهارمیلیون‌وششصدهزار و فوتی‌ها بیش از 310هزار

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان به 4 میلیون و 670هزار نزدیک شده و شمار قربانیان نیز از 310 هزار تن عبور کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، تا با این لحظه کشورهای آمریکا با 10,394، روسیه با 9,200، انگلیس با 3,450، عربستان سعودی با 2,840، هند با 2,722، مکزیک با 2,437، اسپانیا با 2,138 و برزیل با 2,068 به ترتیب بیشترین شمار مبتلایان به کروناویروس را به خود اختصاص دادند.

آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا را در تصاویر زیر تا لحظه نگارش این گزارش مشاهد می کنید، این آمار دقیقه ای به روز می شود.

تصاویر و منابع از سایت ورد اُ میترز که آمار لحظه ای مبتلایان و کشته شدگان را به تفکیک به روز رسانی می کند.

آمریکا

در تازه ترین تحولات آمریکا کاخ سفید پنج عضو تازه به ستاد مقابله با کرونای آمریکا اضافه کرد که نشانگر تمرکزی تازه بر بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی و ساخت واکسن است. در همین حال دونالد ترامپ نیز در مراسمی اظهار کرد که ماسک داشتن را برای مقامات آمریکایی اختیاری کرده است. به گزارش پایگاه خبری هیل، پنس در بیانیه‌ای اظهار کرد، این اعضای تازه ظرفیت این ستاد را در زمینه واکسن، درمان و ایمنی کار "همزمان با افزایش تمرکز این ستاد بر از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی" تقویت خواهند کرد.دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا نیز در مراسمی که با محوریت تولید واکسن کووید ۱۹ برگزار شد، اظهار کرد که داشتن ماسک را برای مقامات اختیاری کرده است.

در همین حال پایگاه خبری هیل در گزارشی می نویسد که دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به دلیل نداشتن برنامه‌ای ملی برای مدیریت بحران کرونا با انتقادهای شدیدی روبه‌روست و حال آنکه برخی ایالت‌های این کشور شروع به ازسرگیری فعالیت‌های کرده‌اند. کارشناسان بهداشت عمومی، رهبران تجاری و مقام های دولت کنونی آمریکا می گویند این رویکرد غیرمنسجم برای مقابله با کرونا، ایالت ها را درمعرض خطر قرار می دهد و آمریکا را نسبت به موج بالقوه ابتلا در پائیز سال جاری آسیب پذیر می کند.

کاخ سفید در روزهای اخیر سعی کرده خود را به عنوان نهاد کنترل کننده پاسخ به کرونا نشان دهد و ترامپ نیز با بازدید از یک مرکز توزیع تجهیزات محافظتی برای موجود بودن این تجهیزات بازار گرمی کرده است.

با این حال، کاخ سفید از یک راهبرد آزمایش ملی بی بهره است و کارشناسان می گویند این راهبرد، کلید جلوگیری از شیوع ویروس های بعدی در آینده خواهد بود.

به گفته کارشناسان، نبود دستورالمعل فدرال مشخص درمورد بازگشایی مشاغل ممکن است مانع از بهبود وضعیت اقتصادی این کشور شود.

وبسایت تحلیلی اینترسپت نیز در گزارشی می نویسد با وجود اینکه آمریکا، به منظور جلوگیری از شیوع کرونا، سفر چینی‌ها به این کشور را در اواسط بهمن‌ماه لغو کرد، اما گزارش‌ها نشان می‌دهند که سفر اروپایی‌ها که ماه بعد از آن لغو شد، عامل اصلی شیوع بیماری کرونا در آمریکا بوده است. علی رغم اینکه گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا نشان می‌دهد که ویروس کرونا در آمریکا به دلیل سفر اروپایی‌ها به این کشور شیوع پیدا کرده، اما سفرهای چین به آمریکا متوقف شد و لغو سفرهای اروپایی‌ها نیز به کندی انجام گرفت.

اینترسپت در ادامه نوشت، متخصصان می‌گویند که نژادپرستی موجب شد نگاه رسانه‌ها و سیاست‌گذاران آمریکایی نسبت به اروپایی‌ها مساعدتر باشد.

بر اساس گزارش این پایگاه خبری-تحلیلی، زمانی که دونالد ترامپ سفرها از چین را در تاریخ یکم فوریه، ممنوع و بعد سفرهای اروپایی‌ها به آمریکا را در اوایل ماه مارس متوقف کرد، بیش از 10 هزار پرواز از اروپا، کانون شیوع ویروس کرونا، به آمریکا آمدند. این پروازها بیش از 2 میلیون مسافر را به آمریکا آوردند که بیشتر آنها نیز به نیویورک سفر کردند.

گزارش‌ها در نیویورک نیز نشان می‌دهند که بیشتر مبتلایان در نیویورک از اروپا آمده بودند و نیویورک نیز به کانونی برای شیوع ویروس کرونا تبدیل شد و این ویروس را در دیگر مناطق آمریکا پخش کرد.

شمار مبتلایان در این کشور از مرز1,494,679 تَن عبور کرده است. با فوت558 تن دیگر شمار جان باختگان نیز به 89,065 عدد رسیده است.


برزیل

برزیل این روزها شرایط کرونایی پیچیده‌ای را تجربه می‌کند که می‌تواند این کشور را به سوی بحرانی تمام عیار سوق دهد. به گزارش وبسایت تایم، چندین عامل از جمله رویکرد نامشخص رئیس‌جمهور برزیل، بی‌توجهی میلیون‌ها شهروند نسبت به قرنطینه خانگی و نظام بهداشتی و خدمات درمانی تحت فشار باعث نگرانی کارشناسان در مورد آینده برزیل در دوران کرونا شده است.این کارشناسان معتقدند برزیل با این شرایط جزو چند کشوری در جهان قرار خواهد گرفت که بدترین وضعیت کرونایی را تجربه خواهد کرد و این به معنای احتمال بروز بحرانی تمام عیار در این کشور است.

به رغم اینکه برخی تدابیر محدودکننده در این کشور برای مقابله با شیوع کرونا اعمال شده اما میزان ابتلا به کرونا در این کشور همچنان صعودی بوده است. محققان کالج سلطنتی لندن پیش‌بینی کرده‌اند که به شمار قربانیان در برزیل در این هفته 7790 نفر افزوده خواهد شد.

تاکنون بیش از 220 هزار نفر در سراسر این کشور به کرونا مبتلا شده‌اند که نزدیک به 15 هزار فوتی داشته است.

اختلافات سیاسی در مورد سازوکارهای مقابله با کرونا نیز شرایط برزیل را پیچیده‌تر کرده است. بی توجهی بولسونارو نسبت به جدی بودن شیوع کرونا در حالی جنجال به پا کرده که فرمانداران در این کشور برعکس وی عمل کرده و تدابیر ضد کرونایی را در چندین ایالت اعمال کرده‌اند.

نحوه مدیریت مقابله با کرونا نیز در داخل دولت فدرال اختلافات جدی ایجاد کرده به طوریکه دو وزیر بهداشت این کشور در این رابطه از سمت خود استعفا کرده‌اند.

کارشناسان معتقدند دولت برزیل از ابتدا استراتژی مناسبی را برای مقابله با کرونا در پیش نگرفت و همین مساله اوضاع را رو به وخامت برده است.

نظام بهداشتی و خدمات درمانی برزیل نیز که تاکنون در چند دهه اخیر با چنین بحرانی روبرو نشده بود، اکنون به شدت تحت فشار بوده و مشخص نیست که آیا با تداوم افزایش شمار مبتلایان این سیستم از پس درمان بیماران برخواهد آمد یا باید منتظر فروپاشی این سیستم بود.

مکزیک

به گزارش بی بی سی کشور مکزیک هم اکنون در اوج پیک کرونا قرار گرفته است. این کشور رکورد بیشترین شمار مبتلایان در یک روز را شکست که در روز گذشته 2049 تن بود. این در حالی است که از دیروز تا کنون این آمار به رقم 2,437 رسیده است. شمار کلی مبتلایان نیز در این کشور به 45,032 تن رسیده است. با فوت 290 تن دیگر در 24 ساعت گذشته شمار  جان باختگان این کشور به رقم 4,767 رسیده است. نگرانی ها از آنجا افزایش می یابد که این کشور قصد دارد محدودیت های قرنطینه ای را کاهش دهد و چرخه اقتصاد را به راه بیندازد. مخصوصا کارخانه هایی که در مرز با آمریکا قرار دارند.

در همین راستا یکی از مقامات بهداشتی مکزیک این تصمیم را یکی از سخت ترین لحظات ممکن در فاز اول همه گیری ویروس کرونا دانسته است.

این کشور همچنین با مشکل ظرفیت بیمارستان ها و تجهیزات مورد نیاز مواجه است. در اواخر ماه آوریل بود که مسئولین بیمارستان ها مجبور شدند بیماران کرونایی را از بیمارستان به دلیل نبود تجهیزات مرخص کنند.

اسپانیا

این کشور نیز که در روزهای اخیر کاهش نسبی را در تعداد مبتلایان تجربه کرده بود بار دیگر آمارش افزایش یافته است. در این کشور 2,138 مورد ابتلای جدید ثبت شده است. تا شمار کلی مبتلایان به عدد 276,505 برسد. به گزارش نیو ایندیان اکسپرس، شرایط هشدار در اسپانیا تا یک ماه دیگر ادامه خواهد یافت. پدرو سانچز، نخست وزیر این کشور در یک سخنرانی تلویزیونی گفت این درجه بندی تا زمان تثبیت نسبی آمار ابتلا به کرونا تمدید می‌شود.اسپانیایی‌ها اوایل ماه مه پس از هفته‌ها قرنطینه خانگی، اجازه یافتند برای ورزش کردن یا هواخوردن، به خیابان بیایند. تا قبل از آن، مردم صرفا برای خرید یا امور پزشکی ضروری یا رفتن به سرکار مجاز بودند خانه‌ها را ترک کنند.سانچز ابراز امیدواری کرده که این آخرین مرتبه "شرایط هشدار" در کشورش باشد و اوضاع از ماه ژوییه به تدریج به حالت عادی برگردد. لازم به ذکر است که با فوت 104 تن دیگر شمار فوتی های این کشور به از مرز 27,563 تن عبور کرده است.

انگلیس

نتایج جدیدترین نظرسنجی نشان می‌دهد که بحران کرونا سبب شده علاقه به خروج سریع از اتحادیه اروپا حتی در بین حامیان برگزیت در انگلیس به شدت کاهش یابد. به گزارش نشریه "بیلد" آلمان، نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که آنچه که میلیون ها طرفدار عضویت در اتحادیه اروپا در انگلیس و اتحادیه اروپا نتوانستند درباره برگزیت ایجاد کنند، حالا ویروس کرونا شرایط آن را فراهم آورده است.نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که در سایه بحران کرونا انگلیسی ها علاقه خود به برگزیت را از دست می دهند.

بر این اساس در انگلیس اکثریت قریب به اتفاق شهروندان (77 درصد) به طور ناگهانی خواستار تعویق تاریخ تکمیل خروج کشورشان از اتحادیه اروپا که برای آخر سال 2020 برنامه ریزی شده است هستند.این نتیجه یک نظرسنجی هنوز منتشر نشده موسسه Focaldata برای سازمان موسوم به " بهترین برای انگلیس" است که نشریه بیلد آلمان پیش از انتشار به آن دسترسی پیدا کرده است.

همزمان با افزایش نرخ شیوع کرونا در انگلیس، اختلاف نظرها درباره اجرای فاز دوم کاهش سطح قرنطینه و بازگشایی مدارس در این کشور بالا گرفته است. انجمن پزشکی بریتانیا به عنوان بزرگترین اتحادیه پزشکان این کشور در نامه‌ای به اتحادیه ملی آموزش انگلیس نوشته است: نباید اقدامی را صورت دهیم که باعث موج دوم شیوع ویروس کرونا در کشور شود. 

در این نامه تاکید شده است: تا زمانی که آمار شیوع بیشتر از حد موجود افت نکند نباید مدارس را بازگشایی کرد. 

همچنین انجمن آموزگاران انگلیس دولت را به عدم برنامه‌ریزی برای حفاظت از سلامت آموزگاران و دانش‌اموزان در صورت بازگشایی مدارس متهم کرده و مقام‌های محلی لیورپول اعلام کرده‌اند که دست کم تا ۳۰ روز آینده برنامه ای برای بازگشایی مدارس ندارند.

برخی مدارس خصوصی و مقام‌های محلی شهرستان‌ها همسو با سیاست‌های دولت بوریس جانسون، درباره بازگشایی مدارس مطابق با دستور العمل دولت اعلام آمادگی‌ کرده‌اند.

نخست وزیر انگلیس با طرح این ادعا که کشور از رشد همه‌گیری کرونا  عبور کرده و شیب نزولی را طی می‌کند در صدد کاهش محدودیت‌های قرنطینه برآمده است. 

این در حالیست که تازه‌ترین آمارها از افزایش مجدد نرخ شیوع ویروس کرونا (کووید-۱۹) در این کشور حکایت دارد. طبق برآورد گروه مشاوران علمی برای شرایط اضطراری انگلیس موسوم به «سیج» شاخص شیوع بیماری (نرخ شیوع یا بازتولید/ R) دوباره میان یک تا ۰.۷ در نوسان بوده است. هفته گذشته یعنی پیش از کاهش سطح قرنطینه در انگلیس شاخص شیوع بین ۰.۹ تا ۰.۵ گزارش شده بود.

شمار مبتلایان در این کشور از مرز240,161 تَن عبور کرده است. با فوت468 تن دیگر شمار جان باختگان نیز به34,466  عدد رسیده است.

روسیه

به گزارش خبرگزاری تاس، ستاد عملیاتی پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در روسیه، امروز، شنبه گزارش داد که تعداد موارد جدید شناسایی شده عفونت ویروس کرونا در کشور طی یک روز گذشته 9 هزار و 200 نفر افزایش یافت که کمترین میزان از اول ماه مه (12 اردیبهشت ماه) بود. ضمن اینکه تعداد کل موارد آلودگی به ویروس کرونا در روسیه به 272 هزار و 43 نفر رسیده است.این ستاد در تاریخ اول ماه مه گزارش داده بود که 9 هزار و 623 مورد جدید آلودگی در یک روز ثبت شده است.

از اطلاعات منتشره امروز، شنبه ، می‌توان نتیجه گرفت که رشد روزانه شیوع بیماری کووید-19 از 4.2 درصد در روز جمعه به 3.5 درصد کاهش یافته است که کمترین میزان ابتلای روزانه از زمان شیوع این بیماری در روسیه است.این ستاد یادآور شد، 3 هزار و 505 مورد جدید عفونت کرونا در شهر مسکو ثبت شده است که در کل موارد آلودگی در پایتخت به 138 هزار و 969 مورد رسیده است. در مسکو نیز رشد ابتلای روزانه  2.6 درصد در مقابل 3.6 درصد در روز قبل بود. در واقع امروز تعداد موارد روزانه ابتلای جدید شناسایی شده در مسکو از تاریخ 30 آوریل (11 اردیبهشت)، به کمترین میزان رسیده است.

روز جمعه، "سرگئی سوبیانین" شهردار مسکو از آغاز آزمایشات گسترده و رایگان ساکنین شهر مربوط به آنتی بادی‌های ویروس کرونا خبر داد.

به گفته وی، در ابتدا روزانه 70 هزار نفر برای غربالگری دعوت می شوند و در آینده مسئولان در نظر دارند تعداد آزمایشات را به 200 هزار نفر افزایش دهند.

سوبیانین پیشتر هشدار داده است که خطر افزایش مجدد شیوع ویروس کرونا در مسکو تا زمانی که واکسن مؤثری برای این بیماری وجود نداشته باشد، ادامه خواهد یافت. بنابراین لغو محدودیت‌ها نباید به گونه‌ای باشد که باعث گسترش دوباره ویروس کرونا شود.

هند 

به گزارش رسانه های هند، دو روز پیش از پایان دوره سوم قرنطینه سراسری هند و آغاز قرنطینه چهارم، آمار ابتلای به کرونا در هند از آمار رسمی چین فراتر رفت. هند در ده روز گذشته به طور متوسط بیش از 3500 مورد ابتلا به کرونا را در روز به ثبت رسانده است. این در حالی است که تا این لحظه رقم به 4,559 تن رسیده است.

همچنین بیش از 2,857 نفر در هند قربانی ویروس کرونا شده‌اند. 

ایالت‌های ماهاراشترا، تامیل نادو، دهلی، گجرات و راجستان، در میان ایالت‌های این کشور، دارای بیشترین آمار ابتلا به این بیماری هستند. 

با این حساب تعداد مبتلایان به کووید19 در هند از چین فراتر رفته است.

علی رغم این افزایش نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهند که محبوبیت نخست وزیر هند طی ماه‌های اخیر افزایش یافته و به ۸۰ یا حتی ۹۰ درصد رسیده است.

افزایش محبوبیت نارندرا مودی، نخست وزیر هند در نظرسنجی‌های اخیر نشانگر آن است که کنترل کروناویروس در هند که با مدیریت او صورت گرفته، رضایت جامعه از این نخست وزیر را به دنبال داشته و او را با حمایت بیشتری روبه رو کرده است.روزنامه نیویورک تایمز نوشته است، چیزی که روشن است، این است که بسیاری از مردم هند قدردان مودی هستند.

نظرسنجی‌ها حاکی از آنند که بیشتر مردم هند چنین احساسی دارند. شرکت آمریکایی "Morning Consult" که نظرسنجی اینترنتی انجام می‌دهد، نتایج نظرسنجی ها درباره محبوبیت مودی را نشانگر عملکرد بهتر او نسبت به دیگر رهبران جهانی دانسته است. محبوبیت مودی اکنون ۸۰ درصد است که آماری بسیار بالاتر نسبت به دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس و بسیاری دیگر از رهبران جهانی است.

نظرسنجی دیگری که توسط روزنامه "Times of India" انجام شده، نشان می‌دهد که ۹۳.۵ درصد از افرادی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند، بر این باورند که مودی مدیریت موثری در کنترل کرونا داشته است.

عربستان

به نوشته خبرگزاری رویترز یک مقام وزارت بهداشت سعودی اعلام کرد که با ابتلای 2840 تن دیگر از شهروندان این کشور به کرونا، شمار قطعی ابتلا یافتگان به این ویروس به 51980 تن رسید.  این  در حالی است که میانگین  مبتلایان به کرونا در این کشور در هفته گذشته 1500 تن در روز بود.

یک مقام سعودی در گفت وگو با تلویزیون دولتی این کشور گفت که تاکنون 302 تن بابت ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند. عربستان نخستین مورد ابتلای به ویروس کرونای جدید در این کشور را دوم مارچ (دوشنبه 12 اسفند) چند هفته پس از شیوع این ویروس در آسیا اعلام کرد. 

این در حالی  است که وزارت کشور آل سعود در روزهای گذشته از بیم شیوع هرچه بیشتر کرونا در این کشور از قرنطینه کامل پنج روزه  سراسری  طی تعطیلات عید فطر خبر داد. عربستان اعلام کرده از تاریخ 23 ماه مه  (شنبه سوم خرداد) تا 27 مه (چهارشنبه 7 خرداد)  سراسر این کشور در قرنطینه کامل خواهند بود.

وزارت کشور عربستان همچنین اعلام کرده که شهر مقدس مکه کماکان  تحت ممنوعیت تردد کامل قرار دارد. این وزارتخانه در بیانیه خود افزوده که ممنوعیت ورود و خروج به مناطق، شهرها و محلات که هم اکنون تحت محدودیت هستند تا پایان ماه مبارک رمضان و عید فطر ادامه خواهد یافت.

روزنامه القدس العربی در مطلبی به نقل از منابع فرانسوی از شرایط سختی که سیاست های ریاضت اقتصادی آل سعود بر مردم این کشور حاکم کرده است، پرده برداشت.القدس العربی به نقل از مجله کاپیتال فرانسه می نویسد: عربستان در حال حاضر از تبعات کاهش قیمت نفت به شدت رنج می برد و اقدامات ریاضتی دردناکی که اخیرا محمد الجدعان وزیر دارایی عربستان اعلام کرده است، رویاهای بسیاری از جوانان سعودی را بر باد داده است.

این نشریه فرانسوی به فشار کرونا و کاهش قیمت نفت و بالا بردن ارزش مالیات بر افزوده از سوی ریاض اشاره کرده و می نویسد: اقدامات ریاضتی سختی که دولت سعودی اعمال کرده است با توجه به رکود اقتصادی که با آن دست و پنجه نرم می کند، آکنده از مخاطرات است زیرا پایه های دولت مرفه سعودی را می لرزاند و بسیاری از شهروندان سعودی از جمله جوانان را با یک واقعیت مُسلَم یعنی کاهش درآمد و کاهش فرصت های شغالی و وخامت شرایط معیشتی، روبرو می کند آنهم در کشوری که مالیات تا چندی قبل مفهومی نداست.

القدس العربی در پایان به نقل از این نشریه فرانسوی آورده است: اقدامات ریاضتی با هدف به دست آوردن ۲۷ میلیارد دلار فقط اجازه مهار بخشی از کسری بودجه ای که احتمال می رود به رقم قابل توجه ۱۱۲ میلیارد دلار در سال جاری میلادی برسد، را می دهد.

ایران

در ایران رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا به برخی موارد مهم اشاره کرد. وی در تشریح بازگشایی دانشگاه ها، مراسم روز قدس، نماز عیدفطر و مسابقات ورزشی گفت: نماز عید فطر در مساجد سراسر کشور و فضای باز با رعایت اصول بهداشتی برگزار شود. مراسم روز قدس در شهرهای سفید بدون راه پیمایی به صورت اجتماع در نمازهای جمعه برگزار می شود در تهران نیز حرکت نمادین خودروها در یک مسیر مشخص بدون اجتماع مردم. دانشگاه ها از ۱۷ خرداد گشوده خواهد شد و  فعالیت رستورانها و هتل ها بعد از ماه مبارک رمضان از سر گرفته خواهد شد مسابقات ورزشی نیز در چارچوب دستورالعمل های بهداشتی و بدون حضور تماشاگر برگزار می شود. صحن حرم های مطهر و اماکن مقدسه بعد از ماه مبارک رمضان ۳ ساعت صبح و ۳ ساعت بعد از ظهر به روی زائران گشوده خواهد بود.

جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت نیز در تشریح آخرین آمار گفت: از دیروز تا امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی یک هزار و ۷۵۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد. از بین مبتلایان جدید، ۳۲۵ مورد بستری و ۱۴۳۲ مورد سرپایی و از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۱۸ هزار و ۳۹۲ نفر رسید.وی افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶ هزار و ۹۳۷ نفر رسید و امروز بعد از ۷۰ روز، تعداد موارد فوتی روزانه به کمتر از ۴۰ مورد رسید. جهانپور یادآور شد: خوشبختانه تا کنون ۹۳ هزار و ۱۴۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: دو هزار و ۷۱۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

 جهانپور همچنین اظهار داشت: تا کنون ۶۷۲ هزار و ۶۷۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است اما از سوی دیگر وضعیت خوزستان همچنان قرمز است و این استان بیشترین میزان بستری و غربالگری را نیز دارد.

310311

کد خبر 1388898

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =