انتشار فایل صوتی گفتگوی محرمانه قذافی و بن‌علوی درباره آینده عربستان:تغییر نه از جانب واشنگتن که از جانب تهران می‌آید

نورنیوز نوشت: در این فایل صوتی چند دقیقه‌ای که ظاهرا در فاصله سال‌های 2005-2007 ضبط شده، فردی که احتمالا معمر قذافی است می‌گوید که برخی مقامات آمریکایی به او گفته‌اند که اگر در سال 2004 کری رئیس جمهور شده بود برنامه تغییرات گسترده در عربستان را در دستور کار داشت.

روزنامه ایندیپندنت گزارش داد: برخی کاربران فعال در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی کشورهای حاشیه خلیج فارس، اخیرا فایلی صوتی منتشر کرده‌اند که محتوای آن مذاکره محرمانه «معمر قذافی» دیکتاتور لیبی و «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان، درباره عربستان سعودی و تجزیه این کشور است.

در این فایل صوتی چند دقیقه‌ای که ظاهرا در فاصله سال‌های 2005-2007 ضبط شده، فردی که احتمالا معمر قذافی است در حال اظهار نظر درباره تحولات منطقه است و با اشاره به شکست «جان کری» در انتخابات 2004 آمریکا می‌گوید که برخی مقامات آمریکایی به او گفته‌اند که اگر کری رئیس جمهور شده بود برنامه تغییرات گسترده در عربستان را در دستور کار داشت.

او به نقل از این مقامات امنیتی آمریکایی که در طرابلس با او دیدار کرده‎اند می‌گوید که از نظر آمریکا تاریخ مصرف حکومت آل سعود تمام شده و مشکل آمریکایی‌ها فقط این است که «جانشینی برای حکومت فعلی» ندارند که بن علوی در پاسخ به او ضمن تأکید بر اینکه نقش حکومت آل سعود تمام شده می‌گوید که «جانشین وجود دارد، قطعا وجود دارد».

بن علوی در سخنان خود بر قطعی بودن تغییرات در عربستان تأکید می‌کند و می‌گوید که موضوع فقط زمان لازم دارد و می‌افزاید که برخلاف نظر قذافی، «تغییر نه از جانب واشنگتن که از جانب تهران می‌آید» و می‌افزاید که «ایران از چهار پنج سال دیگر نقش منطقه‌ای بزرگی را آغاز خواهد کرد».

قذافی می‌گوید «اینکه ایران تغییرات منطقه را رهبری کند چه نفعی برای اعراب خواهد داشت؟» و بن علوی پاسخ می دهد که «طبعا تغییرات مسالمت آمیز بهتر خواهد بود، اما شاهد تغییرات گسترده خواهیم بود و عربستان هم از همین بابت نگران است».

بن علوی عامل دیگر تغییرات را «تروریست‌های عربستانی» می‌خواند که «در جنگ با سربازان آمریکایی در عراق» حضور دارند و می‌گوید: «حدود 4 هزار عربستانی در عراق در حال جنگ با آمریکایی‌ها هستند، اینها بعدا کجا می‌روند؟»، سخنی که تعجب قذافی را بر می‌انگیزد.(اینجا)

وزیر خارجه عمان از نقش دیگر کشورها هم در این میان حرف می‌زند: «یمن در تحولات عربستان بسیار تأثیرگذار است اما اختلافات داخلی آن را به محاق برده است»، اما «دیگر کشورهای خلیج نقششان محدود است، به جز امیر قطر (در آن زمان حمد بن خلیفه) که فرد با جسارتی است».

او می‌افزاید: «آمریکایی‌ها هم برنامه‌ای دارند، درست است که کارشان در عراق فاجعه بود، اما تبعات مثبتی خواهد داشت».

دولت عمان و دفتر وزیر خارجه این کشور هیچ واکنشی به پخش این فایل صوتی نشان نداده و درخواست «ایندیپندنت عربی» برای توضیح را بی‌پاسخ گذاشته‌اند!

سفارت عمان در لندن نیز در پاسخ به تماس «ایندیپندنت عربی» تأکید کرده که چیزی در این باره نمی‌داند!

310 310

کد خبر 1392309

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • احمد KW ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
  0 0
  حکومت عربستان بود که باعث شد قظافی پایان یابد صدام پایان یابد سوریه خراب شود با ترکیه همکاری کرد سوریه را به ویرانه تبدیل کرد
 • اردشیر IR ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  0 0
  معمر قذافی رهبر بزرگ و مهمی بود. اوبه نحوی خاری در چشم غرب بود. قذافی درصدد نابودی اقتصاد غرب و تقویت اقتصاد آفریقا بود. در کل قذافی یک ابر مرد بود. که بعدازاو لیبی دیگر روی خوشی را ندید و نخواهد دید.